آیا استفاده از چشم رباتیک در ماشین های خودران می تواند تصادفات را کاهش دهد؟

1401/06/31   11:01
در آینده ای بسیار نزدیک شاهد استفاده از ماشین های خودران خواهیم بود که در اتوبوس های بین شهری، سرویس مدارس و یا فرودگاه ها مورد استفاده قرار بگیرند، اما به کار بردن این نوع فناوری چقدر ایمن است؟ این مقاله به آزمایشی جالب درباره استفاده از ماشین های خودران پرداخته است.
آیا استفاده از چشم رباتیک در ماشین های خودران می تواند تصادفات را کاهش دهد؟

یک مطالعه جدید در دانشگاه توکیو که در تاریخ 20 سپتامبر 2022 در مجله Tech Xplore منتشر شده است، به این موضوع میپردازد که آیا وجود چشم رباتیک در وسایل نقلیه خودران میتواند ایمنی عابران پیاده را افزایش دهد یا خیر. به نظر می رسد تولید و استفاده از وسایل نقلیه خودران به مرور زمان در حال گسترش است و ممکن است در تحویل بسته های پستی، شخم زدن زمین های کشاورزی و یا به عنوان اتوبوس مدرسه از آنها استفاده کنیم.

در حالی که نگرانی اصلی برای بسیاری از افراد، جنبه عملی ایجاد وسایل نقلیه ای است که می توانند به طور مستقل در جاده ها حرکت کنند، محققان دانشگاه توکیو توجه خود را به یک نگرانی "انسانی" از فناوری در خودروهای خودران معطوف کرده اند. در خصوص تعامل خودروهای خودران و اطرافیان مانند عابران پیاده، بررسی کافی صورت نگرفته است، بنابراین برای ایجاد ایمنی و اطمینان در جامعه در خصوص خودروهای خودران نیازمند بررسی و تلاش بیشتری برای این تعامل هستیم.

یکی از تفاوت های اصلی وسایل نقلیه خودران با خودروهای عادی این است که رانندگان در این نوع از خوروها ممکن است بیشتر به یک مسافر تبدیل شوند، بنابراین ممکن است توجه کامل به جاده نداشته باشند یا اصلاً فرمان ماشین را به دست خود نگیرند. این امر تشخیص نوع خودرو را برای عابران دشوار میکند که آیا خورویی که در حال نزدیک شدن است، یک ماشین خودران و یا یک ماشین عادی است زیرا هیچ تماس چشمی یا نشانه ای از افراد داخل آن وجود نداشته است.

بنابراین، چگونه عابران پیاده میتوانند متوجه شوند که یک وسیله نقلیه خودران در جاده است، در حال حرکت است و یا قصد توقف دارد؟ بنابراین محققان میخواستند آزمایش کنند که آیا قرار دادن چشم های متحرک روی ماشین خودران بر روی رفتار مخاطره آمیزتر افراد تأثیر می گذارد یا خیر، در این مورد، آیا مردم همچنان هنگام عجله از جلوی یک وسیله نقلیه در حال حرکت عبور می کنند یا خیر؟

در این مطالعه از واقعیت مجازی استفاده شد و آزمایشی طراحی شد که شرکت کنندگان در این آزمایش باید از روبروی یک خودروی خودران عبور کنند، در این آزمایش دو حالت وجود داشت، در حالت اول، ماشین خودران حاوی چشم رباتیک بود که حضور عابران پیاده را ثبت میکرد و در حالت دوم ثبت حرکت عابران انجام نمیشد، در حالت اول، عابران پیاده در حالت ایمن تر قرار داشتند و کاربرد خودروی خودران را کارآمدتر توصیف کردند.

از آنجایی که بدیهی است که از داوطلبان بخواهیم در زندگی واقعی جلوی وسیله نقلیه در حال حرکت توقف کنند اما نتایج نشان دهنده تفاوت آشکار بین جنسیت بود که بسیار شگفت انگیز و غیرمنتظره بود ، در حالی که عوامل دیگری مانند سن و سابقه ممکن نبود بر واکنش شرکت کنندگان تاثیر بگذارد و نشان می دهد که کاربران مختلف در جاده، ممکن است رفتارها و نیازهای متفاوتی داشته باشند، که نیاز به راه های ارتباطی متفاوتی در رانندگی با ماشین های خودران وجود دارد. همچنین در این مطالعه، شرکت کنندگان مرد، تصمیمات خطرناک زیادی برای عبور از جاده گرفتند اما وجود چشم های رباتیک در ماشین های خودران چه احساسی در شرکت کنندگان ایجاد کردند؟ برخی فکر می کردند که این چشم ها زیبا هستند، در حالی که برخی دیگر آنها را ترسناک می دانستند. شرکت کنندگان زن معتقد بودند وقتی چشم های ماشین خودران به آنها نگاه می کردند، که احساس امنیت بیشتری می کنند اما نظر مردان متفاوت بود.

محققان این مطالعه، بر روی حرکت چشم ها در ماشین های خودران تمرکز کردند اما به طراحی بصری آنها توجه زیادی نکردند و ساده ترین نوع ممکن را ساختند تا هزینه طراحی و ساخت را به دلیل محدودیت بودجه به حداقل برسانند. در آینده، بهتر است یک طراح محصول حرفه ای بهترین طرح را پیدا کند، زیرا طراحی حرفه ای و ویژگی بصری مورد نظر محققان، میتواند بر روی نتایج اثری متفاوت داشه باشد.

جمع بندی:

ممکن است افراد در اجرای این آزمایش و حضور در واقعیت مجازی، در مقایسه با زندگی واقعی انتخاب های متفاوتی داشته باشند. با این حال، پیشرفت از رانندگی دستی به رانندگی خودکار یک تغییر بزرگ است. اگر چشم های ماشین های خودران واقعاً می توانند به ایمنی و کاهش تصادفات ترافیکی کمک کنند، باید به طور جدی اضافه کردن آنها در ماشین های خودران توسط محققان اجرایی شود . در آینده محققان تمایل دارند کنترل خودکار چشم های رباتیک متصل به ماشین های خودران را توسعه دهند و استفاده از هوش مصنوعی به جای کنترل دستی، تشویق کننده این امر خواهد بود تا محققان ایده های مشابه را امتحان کنند و هر چیزی که تعامل بهتر بین خودروهای خودران و عابران پیاده را تسهیل می کند، میتواند در نهایت جان مردم را حفظ کند و امنیت آنها در رانندگی و عبور از خیابان را افزایش دهد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,110تومانبیت کوین: 51,635 دلار
571100
fa