سیر تكاملی كامپیوتر از گذشته تا به امروز

نویسنده: ترجمه برتر
1398/09/26   10:52
شاید درباره کامپیوترهایی که همه ابعاد زندگی تان را متحول کرده اند چیز هایی بدانید. کامپیوترها مدت ها قبل وجود نداشته اند. کامپیوترهای دهه 1960 توسط شرکت های بزرگ بین مردم رواج پیدا کردند. کامپیوترها تا دهه 1980 در خانه ها و مدارس عمومی نشده بودند.
سیر تكاملی كامپیوتر از گذشته تا به امروز

مردم چطور کامپیوترها را استفاده می کنند؟

مردم به روش های زیادی از کامپیوترها را استفاده می کنند. مغازه ها کامپیوترها را برای ردیابی محصولات و کنترل اینکه مبلغی را به صندوق پرداخت کرده اید، استفاده می کنند. بانک ها کامپیوترها را برای ارسال پول به سراسر دنیا استفاده می کنند.


کامپیوتر به معلمین برای ثبت دروس و نمرات کمک می کنند. به دانش آموزان برای انجام تحقیق و یادگیری کمک می کند. کامپیوترها شما را به شبکه ها (کامپیوترهای زیاد متصل بهم) متصل می کنند. شما را به شبکه جهانی که اینترنت نامیده شده متصل می کنند.


دانشمندان کامپیوترها را برای حل مشکلات تحقیقاتی استفاده می کنند. مهندسین، کامپیوترها را برای ساخت ماشین ها، کامیون ها و هواپیماها استفاده می کنند. معماران، کامپیوترها را برای طراحی خانه ها و دیگر ساختمان ها استفاده می کنند. پلیس، کامپیوترها را برای ردیابی جانیان استفاده می کند. ارتش، کامپیوترها را برای ایجاد و قرائت پیام های رمزنگاری شده استفاده می کند.


کامپیوترها فقط کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها نیستند. کامپیوترها در همه جا در خانه هایتان قرار دارند. داخل اجاق های مایکروویو، دستگاه های تلویزیون، و دستگاه های اجرا کننده ویدیو کاست (VCRs) یا ویدیو دیسک های دیجیتالی (DVD) کامپیوترهای ریزی وجود دارند. حتی در ماشین ها برای کمک به رانندگی بهتر کامپیوترهای ریزی وجود دارند.سخت افزار و نرم افزار

کامپیوترها برای کارکردن به سخت افزار و نرم افزار نیاز دارند. کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپتان و همه قسمت های داخل آن، سخت افزار نامیده شده اند. واحد پردازش مرکزی (CPU) باعث می شود کامپیوتر کار کند. صفحه کلید، موس، چاپگر، و مونیتور نیز قطعات سخت افزاری کامپیوتری هستند.


تراشه های حافظه، سخت افزاری هستند که اطلاعات و دستور العمل ها را ذخیره می کنند. اطلاعات نیز بر روی هارد دیسک ذخیره می شود.


برنامه هایی که کامپیوتر را راه اندازی می کنند نرم افزار نامیده شده اند. سیستم راه اندازی کامپیوتر نرم افزاری است که چگونگی نحوه کار کامپیوتر را معین می کند. برنامه های کاربردی یا برنامه ها نرم افزاری هستند که وظایف معینی را به انجام می رسانند. برای مثال، با برنامه ورد می توانید گزارشات و نامه های مدرسه را بنویسید.چگونه کامپیوترها می توانند اینقدر کار کنند؟

یک دلیل که کامپیوترها می توانند اینقدر کار کنند این است که زبان مخصوصی دارند که تشخیص می دهد که چه کاری را به انجام برسانند. زبان کامپیوتر فقط دو حرف دارد: صفرها و یک ها. کامپیوترها می توانند این یک ها و صفرها را خیلی سریع بخوانند.


هر صفر یا یک، بیت نامیده شده است. هشت صفر و یک، با هم بایت نامیده شده اند. بیت ها و بایت ها در تراشه های حافظه کامپیوتر ذخیره می شوند. مهندسین کامپیوتر هر سال تراشه هایی می سازند که می توانند سریعتر کار را به انجام برسانند. تراشه ها می توانند اطلاعات بیشتری را ذخیره بنمایند. برنامه نویسان می توانند برنامه های کاربردی بنویسند که می تواند کارهای بیشتری را انجام دهد.چه کسی کامپیوتر را اختراع کرد؟

اختراعات بسیاری به ایجاد کامپیوترهای مدرن کمک کرده است. ریاضیدان فرانسوی بلیز پاسکال و دیگر مخترعین در دهه 1600، دستگاه هایی ساختند که می توانست اعداد را جمع و تفریق کند. چرخ ها، دستگیره ها و دیگر قسمت های قابل حرکت این دستگاه ها را به حرکت وادار می کردند. ریاضیدانان بریتانیایی چارلز بابیج و اگوستا ادا بایرون، زن اشرافی آن منطقه در دهه 1800، بر روی ساخت ماشین هایی کار کردند که می توانست بر روی کارت هایی با حفره های پانچ شده در آنها اطلاعات را ذخیره کند.


مخترع آمریکایی هرمن هارلیت دستگاهی ساخت که به طور اتوماتیک، آمار جمعیت ایالات متحده را برای آمارگیری سال 1890 جمع می کرد. بخاطر ایجاد دستگاه های تجاری بین المللی (IBM) در 1924 شرکتش با دیگر شرکت ها ادغام شد. دیگر مخترعین، کامپیوترهای بهتری ساختند. ولی هیچکدام از این کامپیوترهای ابتدائی دیجیتال نبودند ـــ صفر و یک در ارقام استفاده نشده بود.


اولین کامپیوتر دیجیتال که انیاک نامیده شده، در دهه 1940 ساخته شد و بزرگ بود. به اندازه خانه ای بزرگ بود. بیش از 18.000 لوله شیشه ای در داخل آن وجود داشت و وزن آن به اندازه پنج فیل بود.


اولین کامپیوتری که در تجارت استفاده شد یونیواک نامیده شده بود. کامپیوترهای بزرگی مثل انیاک و یونیواک، کامپیوترهای بزرگ نامیده شدند. کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ که امروزه از آن استفاده می کنید نسبت به آن کامپیوترهای بزرگ خیلی قدرتمندتر هستند.


دانشمندان آزمایشگاه های تلفنی بل در دهه 1940، کلید الکتریکیِ ریزی اختراع کردند که ترانسیستور نامیده شده است. دانشمندان و مهندسین در دهه 1960، مدارهای یکپارچه یا تراشه های کامپیوتری را اختراع کردند. تراشه های کامپیوتری، میلیون ها ترانسیستور را در فضایی به اندازه ناخن انگشت کوچکتان کنارهم قرار می دهد. تراشه های کامپیوتری باعث می شوند که کامپیوترها کوچک شوند.


کامپیوترهای شخصی (PCs) در دهه 1970 اختراع شدند. بیشتر کامپیوترهای شخصی فقط توسط یک شخص در یک زمان مورد استفاده قرار می گرفت. بحد کافی برای جا شدن بر روی میز کوچک هستند. آلتیر 8800 اولین کامپیوتر شخصی بود . شرکت کامپیوتری اپل در 1977 اولین کامپیوتر شخصی اش را ارائه کرد .شرکت بین المللی IBM در 1981 اولین کامپیوترش را ارائه کرد.چه کسی برنامه های کامپیوتری را اختراع کرد؟

برنامه کامپیوتری مجموعه ای از دستور العمل ها هستند که کاری را که کامپیوتر آنرا به انجام می رساند مشخص می کنند. متخصصین بسیاری بر روی برنامه های اولیه کامپیوتر کار کرده اند. نویسندگی و درک اولین برنامه ها خیلی مشکل بودند. ردیف های خیلی بلندی از صفرها و یک ها را شامل می شدند.


افسر نیروی دریای آمریکا و ریاضیدان گریس موری هوپر در 1952 اولین برنامه ای را نوشت که دستور العمل های انگلیسی کامپیوتر را به ردیف های یک ها و صفرها تبدیل کرد که باعث می شد کامپیوترها کار کنند. این برنامه ها کامپایلر نامیده شدند. در 1957 به ایجاد اولین زبان برنامه نویسی کمک کرد که شرکت ها توانستند آن را بخرند و استفاده کنند برنامه FLOW-MATIC نامیده شد. هوپر نیز اولین کسی بود که کلمه باگ را استفاده نمود که به معنی مشکلی در کامپیوتر است. در داخل یکی از کامپیوترهایی که با آن کار می کرد پروانه ای را دید که به دام افتاده است. پروانه بدام افتاده را به دفتر یادداشتش چسباند و نوشت "اولین اشکالی که پیدا شد".پیشرفت های بعدی

کامپیوترها قدرتمند و همه گیر شده بودند، سیستم های عامل فوق العاده پیچیده شدند. مردم کمی می توانستند کامپیوتر را استفاده کنند. دانشمندان AT &T سیستم عاملی را در 1969 ایجاد کردند که یونیکس نامیده شد. یونیکس و سیستم های عامل مرتبط مثل لینوکس در دانشگاه ها در میان حرفه ای های کامپیوتر محبوب شدند. بیل گیتس و دوستش پاول الن در 1975 برای آلتیر 8800 برنامه ای را نوشتند و شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند. مایکروسافت بعدها سیستم های عامل DOS و ویندوز را بوجود آورد که بر روی بسیاری از کامپیوترهای شخصی خانه ها و ادارات استفاده شدند.


کامپیوترها کوچکتر و قدرتمندتر می شوند. کامپیوترهای شخصی که بر روی میز جا می شوند امروزه نسبت به ابر کامپیوترهای اولیه که همه اتاق را اشغال می کرد، قدرتمندتر هستند. موبایل ها و ساعت های مچی کامپیوترهای ریزی را دارا هستند که می توانند اطلاعاتی مثل شماره تلفن ها، آدرس ها، و قرارهای ملاقات را ذخیره کنند. با استفاده از این دستگاه ها می توانید وبگردی کنید و بازی های کامپیوتری را انجام دهید. بسیاری از متخصصین کامپیوتری می اندیشند که کامپیوترها، تاریخ را متحول کرده اند.


کامپیوتر وسیله ای الکترونیکی است که اطلاعات یا داده ها را دستکاری می کند و توانایی ذخیره، بازیابی و پردازش داده ها را دارد. شما می توانید از رایانه برای تایپ اسناد، ارسال ایمیل، بازی کردن و مرور وب استفاده کنید. همچنین می توانید از آن برای ویرایش یا ایجاد صفحه گسترده، ارائه و حتی فیلم استفاده کنید.سخت افزار و نرم افزار

قبل از اینکه در مورد انواع مختلف رایانه صحبت کنیم ، اجازه دهید در مورد دو مورد که همه رایانه ها با هم مشترک هستند صحبت کنیم: سخت افزار و نرم افزار.


سخت افزار هر بخشی از رایانه شما است که دارای ساختار فیزیکی مانند صفحه کلید یا ماوس است. همچنین تمامی قسمت های داخلی رایانه را نیز شامل می شود.


نرم افزار مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به سخت افزار می گوید چه کاری انجام دهد و چگونه باید آن را انجام دهد. نمونه هایی از نرم افزار شامل مرورگرهای وب، بازی ها و برنامه ورد.


همه کارهایی که در کامپیوتر انجام می دهید به سخت افزار و نرم افزار متکی هستند. به عنوان مثال، در حال حاضر شما ممکن است در حال مشاهده این درس در یک مرورگر وب (نرم افزار) باشید و از موس (سخت افزار) خود برای کلیک از صفحه به صفحه دیگر استفاده کنید. همانطور که در مورد انواع مختلف رایانه می آموزید، از خود در مورد تفاوت سخت افزار آنها سؤال کنید. با پیشرفت در این آموزش، خواهید دید که انواع مختلف کامپیوتر نیز اغلب از انواع مختلف نرم افزار استفاده می کنند.انواع مختلف کامپیوتر

وقتی بیشتر افراد کلمه کامپیوتر را می شنوند، به یک کامپیوتر شخصی مانند دسکتاپ یا لپ تاپ فکر می کنند. با این حال، رایانه ها به اشکال و اندازه های زیادی می آیند و عملکردهای مختلف زیادی را در زندگی روزمره ما انجام می دهند. وقتی پول نقد را از یک دستگاه خودپرداز برداشت می کنید، مواد غذایی را در فروشگاه اسکن می کنید، یا از یک ماشین حساب استفاده می کنید، از یک نوع رایانه استفاده می کنید.


1. کامپیوترهای شخصی

بسیاری از افراد از کامپیوترهای رومیزی در محل کار، خانه و مدرسه استفاده می کنند. کامپیوترهای رومیزی به گونه ای طراحی شده اند که روی میز قرار بگیرند و معمولاً از چند قسمت مختلف از جمله کیس کامپیوتر، مانیتور، صفحه کلید و ماوس تشکیل شده اند.


2. لپ تاپ ها

نوع دوم کامپیوتری که ممکن است با آن آشنا شوید یک رایانه لپ تاپ است که معمولاً لپ تاپ نام دارد. لپ تاپ ها کامپیوترهای باتری دار هستند که قابل حمل تر از دسک تاپ هستند و به شما امکان می دهد تقریباً در هر مکانی از آنها استفاده کنید.


3. تبلت ها

کامپیوترهای لوحی یا تبلت ها کامپیوترهای دستی هستند که حتی قابل حمل تر از لپ تاپ ها هستند. به جای صفحه کلید و ماوس، تبلت ها برای تایپ کردن و پیمایش از صفحه لمسی استفاده می کنند. iPad نمونه ای از تبلت است.


4. سرورها

سرور کامپیوتری است که اطلاعات دیگر رایانه ها در یک شبکه را ارائه می دهد. به عنوان مثال، هر زمان که از اینترنت استفاده می کنید، به چیزی که در یک سرور ذخیره شده است می پردازید. بسیاری از مشاغل همچنین از سرورهای پرونده محلی برای ذخیره و به اشتراک گذاری پرونده ها در داخل استفاده می کنند.انواع دیگر کامپیوترها


بسیاری از دستگاه های الکترونیک امروزی اساساً رایانه های تخصصی هستند، گرچه ما همیشه به این روش فکر نمی کنیم. در اینجا چند مثال رایج آورده شده است:


تلفن های هوشمند: بسیاری از تلفن های همراه می توانند کارهای زیادی را انجام دهند که رایانه ها می توانند انجام دهند، از جمله مرور اینترنت و بازی کردن. آنها اغلب تلفن های هوشمند خوانده می شوند.

گجت ها: تکنولوژی پوشیدنی یک اصطلاح عمومی برای گروهی از دستگاه ها است - از جمله ردیاب های بدنسازی و ساعت های هوشمند - که برای پوشیدن در طول روز طراحی شده اند. این دستگاه ها اغلب به عنوان کوتاه پوشیدنی نامیده می شوند.

کنسول های بازی: یک کنسول بازی نوع خاصی از رایانه است که برای پخش بازی های ویدیویی در تلویزیون شما استفاده می شود.

تلویزیون: اکنون بسیاری از تلویزیون ها شامل برنامه ها یا برنامه هایی هستند که به شما امکان دسترسی به انواع مختلف محتوای آنلاین را می دهند. به عنوان مثال، می توانید فیلم را از اینترنت مستقیماً روی تلویزیون پخش کنید.کامپیوترهای خیلی بزرگ و خیلی کوچک

کامپیوترهای شخصی به دو سبک اصلی عرضه می شوند: PC و Mac. هر دو کاملاً کاربردی هستند، اما از نگاه و احساس متفاوتی برخوردار هستند و بسیاری از افراد یکی یا دیگری را ترجیح می دهند.


کامپیوترهای شخصی

این نوع کامپیوتر با کامپیوتر اصلی IBM که در سال 1981 معرفی شد آغاز شد. سایر شرکت ها شروع به ایجاد رایانه های مشابهی کردند، که به آنها IBM PC Compatible (که اغلب به رایانه کوتاه شده) گفته می شود. امروزه این رایج ترین نوع رایانه شخصی است و به طور معمول شامل سیستم عامل مایکروسافت ویندوز است.


کامپیوترهای خیلی کوچک

کامپیوتر مک اینتاش در سال 1984 معرفی شد، و این اولین رایانه شخصی است که به طور گسترده ای با یک رابط کاربری گرافیکی یا GUI (تلفظ گووی) به فروش می رسد. همه مک ها توسط یک شرکت (اپل) ساخته می شوند و تقریباً همیشه از سیستم عامل Mac OS X استفاده می کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: سیر تكاملی كامپیوتر،تاریخچه کامپیوتر
دلار: 64,632تومانبیت کوین: 66,714 دلار
646320
fa