مسبی
ماجرای اخته کردن اغا محمد خان قاجار

ماجرای اخته کردن اغا محمد خان قاجار

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1391/7/26
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

23 خرداد 1176 خورشیدی سالگرد کشته شدن محمدخان قاجار، پایه گذار سلطنت قاجار است. اگر به تنها تصویر محمد خان قاجار نگاه کنید، برخلاف تمام شاهان قاجار که یا ریشی بلند و سبیلی مردانه و صورتی فربه، به چهره ای تکیده برمی خورید با چین وچروک های فراوان وفاقد ریش! آیا شاه قاجار مبتلا به بیماری بوده ویا از مشکلی رنج می برد. در تاریخ آمده است که این چهره مردی است که اخته و آغا بوده است. در کتاب های تاریخ نوشته شده است: آغا محمد خان در سن یازده سالگی به دلیل اینکه چهره جذابی داشت توسط خواجگان حرمسرای عادلشاه - حاکم مشهد- در حال معاشقه با یکی از همسران وی دیده شد و به دستور عادلشاه که از بستگان محمود افغان بود - به روایتی پسر عموی محمود افعان بود - اخته گردید.
اخته کردن یا آغاشدن در تاریخ
اخته کردن به حذف غدد جنسی اطلاق می گردد.در اروپا، آسیا وهند و آفریقا اسیران جنگی و همچنین سربازان را اخته می کردند تا میل بازگشت به خانواده را نداشته باشند.مردان وپسرانی که قرار بود در حرمسراها کارکنند را نیز اخته می کردند و به انها خواجه حرمسرا می گفتند. این رسم در عثمانی و اروپا و ایران متداول بود.
عقده های واخورده محمدخان
آنچه درباره آغا محمدخان قاجار واضح است قبل از بلوغ اخته شده بود ولی با آنکه تمایل جنسی نداشته ولی حرمسرای بزرگی داشت و شاید خلق ارام وکمی افسرده او باعث شده او بسیار کتاب بخواند و حتی در ستیزها کتابخانه خویش را با خود می برد. او بسیار متعصب وخشک بود و بسیار سنگدل وبی رحم بود وشاید دلیل آن عقده های وا خورده روانی وجنسی هر روز او باشد.
شاید همین اخته بودن باعث فجایع شهرکرمان باشد. در تاریخ اینگونه روایت شده:
در اواخر تابستان همان سال قشون آقا محمد خان به کرمان نزدیک گشت. همه مردم کرمان بر آن عقیده بودند که قشون شاه قاجار در سرمای زمستان کرمان دوام نخواهد آورد و سرانجام مجبور به ترک آن دیار خواهند شد و برای همین هر شب بر بالای ابروج کرمان مردم شعر می خواندند و فحش های رکیکی نسبت به شاه قجر خطاب می دادند و او را مورد تمسخر قرار می دادند این فحش ها خان قاجار را خشمگین تر کرد.
وی روزها از ببرون دروازه شهر مردم را تهدید می کرد که در صورتی که به این کار ادامه دهند، حمله سختی به آن شهر خواهد کرد و دیگر مثل بار قبل نخواهد بود. آقا محمد خان چنان به خشم آمد که پس از نفوذ به شهر که بر اثر خیانت تعدادی از نگهبانان روی داد، دستور داد که کوهی بلند از چشمان مردم کرمان پیش روی وی بسازند. بدستور وی تمام مردان شهر کور شدند و بیست هزار جفت چشم بوسیله سپاه قاجار تقدیم خان شد.(سر پرسی سایکس این تعداد را هفتادهزار جفت میخواند)همچنین آغامحمدخان سربازان خود را در تجاوز به زنان شهر آزاد گذاشت و جنایتی عظیم را رقم زد. اموال مردم به تاراج برده شد و حتی کودکان نیز به اسارت گرفته شدند.
منبع:
ايران گراند
امتیاز دهی به مقالهماجرای اخته کردن اغا محمد خان قاجار
ماجرای اخته کردن اغا محمد خان قاجار
نظرات   (6 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


ایمان حلاجیان کد: 28118

اغا محمد خان در سیزده سالگی از مادرش جیران جدا شد و با پدرش محمد حسن خان به جنگ با کریم خان رفت.و انوز اخته نشده بود.و عادلشاه هم در اون زمان کشته شده بود

1398/4/5محمد کد: 26895

هرکاری هم که کرده این تنبیه اصلا منصفانه نیست.
دختره برای حفظ آبرو سالم موند، آغا محمد خان هم اخته شد.
واقعا عادلانست...
صدآفرین!

1398/3/14ایوب نوری کد: 25318

باسلام کاش به جای موضوع بی اهمیت اخته کردن به این موضوع اشاره کرد که در زمان این دلاور (محمدخان قاجار)نه تنها ابرقدرتی مثل روسیه حتی جرات فکرکردن به حمله به خاک ایران را نداشت بلکه نقاطی از خاک روسیه هم توسط پادشاه پرقدرت ایران محمدخان قاجار تصرف شد و متاسفانه میراث این ابرقدرت مشرقی را پادشاهان کم تعصب و بی تعصب دیگری همچون فتحعلیشاه و ناصرالدین شاه به ارث بردند

1398/1/20رسایی بویراحمدی کد: 17811

آقا محمدخان به دستور عادلشاه افشار برادرزاده و جانشین نادر پس از شورش و شکست قاجارها به رهبری پدرش محمدحسن خان تنبیه و اخته شد!

1397/5/20افشین کد: 9057

همون بهتر که اون ماس ماسک رو بریدن وگرنه کل ایران باید حرمسرا میشد.

1396/7/9محمد حسن وزیری کد: 445

اقا محمد خان پس از کشته شدن پدرش به گیلان فرار کرد و درآنجا توسط حاکم گیلان اسیر و در اختیار شیخعلی خان زند قرار گرفت ولی به مناسبت سن کم و زخمی بودن نه تنها زندانی نشد بلکه برای مراقبت و پرستاری به خانه شیخعلی خان راه پیدا کرد در اثر همین مساله با دختر شیخعلی خان ارتباط پیدا کرد و به دستور شیخعلی خان زند اخته شد (نقل از کتاب خواجه تاجدار)

1392/5/16


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ماجرای اخته کردن اغا محمد خان قاجار نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اغا ، اغا محمد خان ، خواجه ، حرمسرا ، اخته ، بلوغ جنسي ، محمد خان قاجار ، قاجار ، سلسله قاجار ، تجاوز