مسبی
ماجراي اخته کردن اغا محمد خان قاجار

ماجراي اخته کردن اغا محمد خان قاجار

ویرایش: 1391/7/26
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

23 خرداد 1176 خورشيدي سالگرد کشته شدن محمدخان قاجار، پايه گذار سلطنت قاجار است. اگر به تنها تصوير محمد خان قاجار نگاه کنيد، برخلاف تمام شاهان قاجار که يا ريشي بلند و سبيلي مردانه و صورتي فربه، به چهره اي تکيده برمي خوريد با چين وچروک هاي فراوان وفاقد ريش! آيا شاه قاجار مبتلا به بيماري بوده ويا از مشکلي رنج مي برد. در تاريخ آمده است که اين چهره مردي است که اخته و آغا بوده است. در کتاب هاي تاريخ نوشته شده است: آغا محمد خان در سن يازده سالگي به دليل اينکه چهره جذابي داشت توسط خواجگان حرمسراي عادلشاه - حاکم مشهد- در حال معاشقه با يکي از همسران وي ديده شد و به دستور عادلشاه که از بستگان محمود افغان بود - به روايتي پسر عموي محمود افعان بود - اخته گرديد.
اخته کردن يا آغاشدن در تاريخ
اخته کردن به حذف غدد جنسي اطلاق مي گردد.در اروپا، آسيا وهند و آفريقا اسيران جنگي و همچنين سربازان را اخته مي کردند تا ميل بازگشت به خانواده را نداشته باشند.مردان وپسراني که قرار بود در حرمسراها کارکنند را نيز اخته مي کردند و به انها خواجه حرمسرا مي گفتند. اين رسم در عثماني و اروپا و ايران متداول بود.
عقده هاي واخورده محمدخان
آنچه درباره آغا محمدخان قاجار واضح است قبل از بلوغ اخته شده بود ولي با آنکه تمايل جنسي نداشته ولي حرمسراي بزرگي داشت و شايد خلق ارام وکمي افسرده او باعث شده او بسيار کتاب بخواند و حتي در ستيزها کتابخانه خويش را با خود مي برد. او بسيار متعصب وخشک بود و بسيار سنگدل وبي رحم بود وشايد دليل آن عقده هاي وا خورده رواني وجنسي هر روز او باشد.
شايد همين اخته بودن باعث فجايع شهرکرمان باشد. در تاريخ اينگونه روايت شده:
در اواخر تابستان همان سال قشون آقا محمد خان به کرمان نزديک گشت. همه مردم کرمان بر آن عقيده بودند که قشون شاه قاجار در سرماي زمستان کرمان دوام نخواهد آورد و سرانجام مجبور به ترک آن ديار خواهند شد و براي همين هر شب بر بالاي ابروج کرمان مردم شعر مي خواندند و فحش هاي رکيکي نسبت به شاه قجر خطاب مي دادند و او را مورد تمسخر قرار مي دادند اين فحش ها خان قاجار را خشمگين تر کرد.
وي روزها از ببرون دروازه شهر مردم را تهديد مي کرد که در صورتي که به اين کار ادامه دهند، حمله سختي به آن شهر خواهد کرد و ديگر مثل بار قبل نخواهد بود. آقا محمد خان چنان به خشم آمد که پس از نفوذ به شهر که بر اثر خيانت تعدادي از نگهبانان روي داد، دستور داد که کوهي بلند از چشمان مردم کرمان پيش روي وي بسازند. بدستور وي تمام مردان شهر کور شدند و بيست هزار جفت چشم بوسيله سپاه قاجار تقديم خان شد.(سر پرسي سايکس اين تعداد را هفتادهزار جفت ميخواند)همچنين آغامحمدخان سربازان خود را در تجاوز به زنان شهر آزاد گذاشت و جنايتي عظيم را رقم زد. اموال مردم به تاراج برده شد و حتي کودکان نيز به اسارت گرفته شدند.
منبع:
ايران گراند
امتیاز دهی به مقالهماجراي اخته کردن اغا محمد خان قاجار
ماجراي اخته کردن اغا محمد خان قاجار
نظرات   (3 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


رسایی بویراحمدی (20:41   1397/5/20)

آقا محمدخان به دستور عادلشاه افشار برادرزاده و جانشین نادر پس از شورش و شکست قاجارها به رهبری پدرش محمدحسن خان تنبیه و اخته شد!
کد: 17811افشین (14:27   1396/7/9)

همون بهتر که اون ماس ماسک رو بریدن وگرنه کل ایران باید حرمسرا میشد. کد: 9057محمد حسن وزیری (18:17   1392/5/16)

اقا محمد خان پس از کشته شدن پدرش به گیلان فرار کرد و درآنجا توسط حاکم گیلان اسیر و در اختیار شیخعلی خان زند قرار گرفت ولی به مناسبت سن کم و زخمی بودن نه تنها زندانی نشد بلکه برای مراقبت و پرستاری به خانه شیخعلی خان راه پیدا کرد در اثر همین مساله با دختر شیخعلی خان ارتباط پیدا کرد و به دستور شیخعلی خان زند اخته شد (نقل از کتاب خواجه تاجدار) کد: 445


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ماجراي اخته کردن اغا محمد خان قاجار نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اغا ، اغا محمد خان ، خواجه ، حرمسرا ، اخته ، بلوغ جنسي ، محمد خان قاجار ، قاجار ، سلسله قاجار ، تجاوز