غول های پرنده: بزرگترین هواپیماهای جهان

1399/03/31   16:09
هواپیما وسیله نقلیه ای است که هوا را می پیماید و بیشتر قطعات استفاده شده در هواپیما از آلیاژ آلومینیوم است. هواپیما ها بسته به کاربردشان نام و طرح های متفاوتی دارند.
غول های پرنده: بزرگترین هواپیماهای جهان

در این مطلب با بزرگ ترین هواپیماهایی که بشر تاکنون ساخته آشنا می شویم:

1_ استراتولانچ(stratolaunch)
بزرگ ترین هواپیمای جهان

این هواپیمای شش موتوره که نخستین پرواز آزمایشی خود را در عصر شنبه 13 آوریل 2019 انجام داد، حاصل پروژه ای است که از سال 2011 آغاز شده است.
نام استراتولانچ از ترکیب دو کلمه استراتوسفر و لانچر گرفته شده و به معنای پرتاب گر به مدار استراتوسفر است. این هواپیما قرار است سه موشک پرتاب ماهواره پگاسوس ایکس ال(Pegasus XL) را با خود حمل کند و پس از رسیدن به مدار استراتوسفر این سه موشک از بدنه جدا خواهند شد و با روشن شدن موتور های خود، به مسیر ادامه می دهد. هواپیما به صورت دو قلو طراحی شده است. به طوری که در نگاه اول، به نظر می رسد که دو هواپیما در کنار هم قرار دارد. موشک ها در بین این دو قسمت جای خواهند گرفت. خدمه پرواز نیز در قسمت راست سوار می شوند و هدایت هواپیما را بر عهده خواهند داشت. کابین هدایت پرواز نیز دارای سه خدمه شامل خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز است. در قسمت چپ نیز سیستم های اطلاعات پرواز جای داده می شود.

2_ ایرباس بلو گا ایکس ال(Airbus Beluga XL)
بزرگ ترین هواپیمای باری جهان

قطعات هواپیمای ایرباس تا اواسط دهه 1990 بیشتر زمینی جابه جا و حمل می شد اما به واسطه بزرگ تر شدن بدنه و حجم قطعات، لازم بود هواپیمایی ساخته شود که بتواند قطعات بزرگ و حجیم هواپیمای ایرباس را برای مونتاژ حمل کند.
بلوگا یا نهنگ سفید بخشی از فرایند خطوط تولید و مونتاژ هواپیماهای ایرباس را تشکیل می دهد که وظیفه حمل و نقل قطعات را به خط اصلی مونتاژ بر عهده دارد. بدین صورت که هر یک از بخش های هواپیماهای ایرباس، پس از ساخت در کارخانه هایی در کشورهای مختلف، توسط ناوگان بلوگا جابه جا شده و برای تکمیل فرایند و مونتاژ نهایی به شهر هامبورگ آلمان و تولوز فرانسه منتقل می شود. ایرباس بلوگا ایکس ال 30 درصد بیشتر از هواپیمای مدل قبل خود یعنی هواپیمای بلوگا ایکس تی، گنجایش دارد.

3_ آنتونوف ای ان_225 مریا(Antonov An_225 Mriya )
بزرگ ترین هواپیمای ترابری جهان

این هواپیما ساخت شرکت آنتونوف اکراین است که به شش موتور قدرتمند مجهز است و در سال 1988 میلادی اولین پرواز خود را داده است. این هواپیما که فقط یک فروند از آن ساخته شده و نسخه بزرگ شده هواپیمای آنتونوف_124 است می تواند 1500 نفر یا 250 تن بار را حمل کند. در حالت عادی در هر ساعت 18 تن سوخت مصرف می کند و با بار می تواند 12 ساعت پرواز داشته باشد. در 11 اوت 2009 سنگین ترین بار یکپارچه ای که تاکنون در آسمان جا به جا شده بود به وسیله این هواپیما حمل شد. طی این پرواز، ژنراتوری به طول 16/23 متر و عرض 4/27 متر به یک نیروگاه گازی در ارمنستان منتقل شد. این محموله وزنی معادل 189/09 تن داشت. قابلیت دیگر این هواپیما حمل بار به صورت خارجی است؛ یعنی می توان با قراردادن قسمتی روی بدنه هواپیما، بارهای حجیم را نیز حمل کرد. همان طور که در سال 1989 شاتل روسی بوران را حمل کرد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بزرگترین هواپیما
دلار: 59,059تومانبیت کوین: 67,593 دلار
590590
fa