لیزر همه کاره و کاربردهای فوق العاده آن

1399/03/19   10:22
لیزر در دهه 1920 اختراع شد، حالا در قرن بیست و یکم، یکی از پرکاربردترین ابداعات بشر در دنیای مدرن است. این باریکه نوری، در بسیاری چیزها، از سیستم های هدایت تسلیحات نظامی تا پزشکی و زیبایی کاربرد دارد.
لیزر همه کاره و کاربردهای فوق العاده آن

بعضی از کاربردهای لیزر

1_ تمیز کردن خطوط آهن: برگ های مرطوب سر راه خطوط آهن به لغزندگی خطوط و هزینه زیاد منجر می شوند. این برگ ها را به کمک آب پرفشار می زدایند یا شن و ماسه روی آن ها می ریزند. برخی شرکت ها با لیزر برگ ها را منفجر می کند و از بین می برد.
2_ سرد کردن با لیزر: به نظر می رسد لیزر فقط بتواند اشیا را داغ تر کند. اما دانشمندان نشان دادند که چگونه می توان از لیزر برای خنک کردن اتم ها تا دماهای بسیار کم استفاده کرد.
3_ ذخیره داده های هولوگرافی: از زمان راه اندازی «دیسک فشرده» در دهه 1980، فناوری لیزر نقش مهمی در ذخیره و بازیابی داده ها داشته است. داده ها روی سطح دیسک نوشته می شوند. یعنی کل داده هایی که می توان در وسیله ای مانند «دی وی دی» ذخیره کرد، روی مساحت سطح آن محدود است. دانشمندان برای رفع این سوال، به دنبال تکنیکی جدید برای بهبود فضای ذخیره سازی دستگاه های نوری هستند: «ذخیره سازی داده های هولوگرافی». برای ذخیره این داده ها نیز از لیزر استفاده می شود.
4_ لنز های تماسی: در سال 2018، فیزیک دانان به فناوری جدیدی دست یافتند که باعث می شود نور لیزر از لایه ای بسیار نازک و انعطاف پذیر که در چشکم کار گذاشته می شود بدرخشد! البته این لیزر آن قدر پر قدرت نیست که باعث آسیب به چشم شود.

5_ دفاع نظامی پهپادی: سلاح های لیزری آینده فناوری نظامی هستند. در مقایسه با سلاح های سنتی، سلاح های لیزری هزینه کمتری دارند و پهپادها دقیق تر می توانند نیروهای زمینی را شناسایی کنند و هدف بگیرند.
6_ آشکار سازی امواج گرانشی: موج های گرانشی، موج های کیهانی هستند که با سرعت نور در سرار کیهان گسترده می شوند. دانشمندان در سال 2015 اولین بار توانستند امواج گرانشی را به کمک لیزر آشکارسازی کنند. بدون فناوری لیزر این کار امکان پذیر نبود.
7_ چاپ زیستی سلول های بنیادی: چاپ زیستی فناوری نوظهوری است که متخصصان پزشکی و علوم چاپ زیستی برای تولید اندام ها و بافت های مصنوعی به کار می برند. تولید آزمایشی سلول های بنیادی با این شیوه، موفقیت آمیز بوده است. سلول های تولید شده در روند چاپ لیزری زنده ماندند و خواص سلولی خود را حفظ کردند.


امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: لیزر همه کاره
667020
fa