بررسی رنگ شدگی خودرو و مطمئن ترین شیوه تشخیص رنگ شدگی

نویسنده: ولی اله
1399/03/22   08:56
تشخیص رنگ شدگی یا عدم رنگ شدگی مطلب مهمی در خرید خودرو بشمار می رود.خودروهایی که دارای رنگ شدگی باشند اصولا قیمت پایین تری دارند چرا که خودروهای دارای رنگ شدگی حاکی از تصادف ات قبلی آن ها دارد
بررسی  رنگ شدگی خودرو و مطمئن ترین شیوه تشخیص رنگ شدگی

در کشور ما خرید خودرو کارکده بسیار مرسوم و معمول می باشد و دلیل مهم آن بالا نبودن قدرت خرید مردم و پایین بودن قیمت خودروهای دست دوم است. اما به دلیل اینکه بازار اینگونه خودرو ها به دست دلالان می چرخد اطلاعات فنی و ضروری خودرو عموما وارونه جلوه داده می شود تا بتوانند این خودروها را با قیمت بیشتری بفروشند. به همین علت اطلاعات داده شده از طرف دلالان همواره برای خریداران شک برانگیز است و یکی از این اطلاعات مهم رنگ شدگی یا رنگ فابریکی بودن خودرو است و تشخیص رنگ شدگی یا عدم رنگ شدگی مطلب مهمی در خرید خودرو به شمار می رود. خودروهایی که دارای رنگ شدگی باشند اصولا قیمت پایین تری دارند چرا که خودروهای دارای رنگ شدگی حاکی از تصادفات قبلی آن ها دارد و ممکن است این تصادفات شدید بوده و به مسائل مهم فنی خودرو مثل دینامیک بدنه، تعادل و دیگر استانداردهای لازم خودرو آسیب جدی وارد کرده باشد و این خودرو فاقد امنیت فنی کافی برای استفاده باشد. به همین دلیل و دلایل دیگر تشخیص صحیح رنگ شدگی و نقاط رنگ شده بسیار حائز اهمیت است.


نقاطی که احتمال بیشتر رنگ شدگی را دارند مثل سپر، گلگیر، صندوق عقب و درها می باشند. چنانچه خودرو دارای رنگ شدگی باشد این قسمت ها معمولا کم رنگ تر یا پر رنگ تر هستند یا ممکن است رنگ شدگی دارای سطحی زبر باشد. با آنکه در بعض مواقع تشخیص رنگ شدگی با چشم امکان پذیر است اما به دلیل تکنولوژی های جدید رنگ کردن خودرو، تشخیص این امر مهم با چشم امان پذیر نباشد.


برخی از روش های معمول تشخیص رنگ شدگی


دقت کردن به پیچ های برخی قطعات خودرو

در کارخانجات به دلیل آنکه بعد از اسمبل کردن قطعات، خودرو به صورت یکپارچه رنگ آمیزی می شود این قطعات و پیچ های آن یکدست رنگ دارند. مثلا با بالا زدن کاپوت و دقت روی پیچ های اتصالی مفصل های کاپوت می توان تشخیص داد که خودرو رنگ شده است یا خیر؟


یا پیدا کردن آثار و علائم آچار روی برخی پیچ ها

البته این روش ها همیشه صد در صد راهگشا نیستند.


تشخیص با کمک نوک انگشتان

تعمیرکاران و نقاشان خودرو نمی توانند بعضی از نقاط بدنه خودرو را همانند کارخانه رنگ آمیزی کنند و این نقاط دارای پستی و بلندی خواهد بود. با تمای نوک انگشتان در این نقاط و کشیدن روی آن ها می توان این پستی و بلندی ها را حس کرد در این صورت می توان تشخیص داد این قسمت ها رنگ شدگی دارد یا خیر؟ این نقاط مثل درب خودرو، لبه های کناری شیشه های کناری شیشه جلو، ستون کابین خودرو و نقاط دیگر می باشد.


استفاده از آهن ربادر این روش با استفاده از آهن ربای خیلی ضعیف برای بدنه خودروهایی که از ورقه های جنس فولادی ساخته شده اند می توان استفاده کرد. بخش هایی که دچار رنگ شدگی باشند بعلت ضخامت بیشتر منجر به جذب آهن ربا به بدنه نخواهد شد و با این شیوه نیز می توان فهمید که خودرو دچار رنگ شدگی است یا خیر.


آثار رنگ شدگی

بهترین نقاشان خودرو هم نمی توانند آثار رنگ پاشی را در برخی نقاط جلو گیری کنند. قسمت هایی مثل فضای داخلی درب خودرو یا قسمت های زیرین آن، که بهترین نقاط می تواند برای تشخیص باشد.


استفاده از دوربین عکاسی

در این روش با استفاده از دوربین عکاسی یا گوشی موبایل که از دقت و کیفیت خوبی برخوردار باشد می توان بهره گرفت. در این روش بهتر است در شب با روشن کردن فلش عکس گرفت و این عکس ها را در کامپیوتر بررسی کرد. برای عکس گرفتن بهتر این است از فاصله 2 یا 3 متری در زاویه 90 درجه نسبت به بدنه عکس گرفت و این عکس ها را در کامپیوتر مورد بررسی قرار داد.


روش های فوق هر کدام نیازمند تجربه و تبحر خاص خود هستند اما بهترین روش تشخیص رنگ شدگی استفاده از دستگاه یا قلم تشخیص رنگ شدگی خودرو است.


قلم تشخیص رنگ شدگی چیست و چگونه کار می کند؟

با قلم تشخیص رنگ شدگی می توان تخمین بسیار دقیقی برابر یک هزارم میلیمتر از ضخامت رنگ روی بدنه را بدست آورد البته این تشخیص بسته به نوع دستگاه و قلم تشخیص و نوع فلز و نوع رنگ بکار رفته دارد. از آنجائیکه باید مقداری بتونه و لعاب و یا رنگ زیادی به محل آسیب دیده اضافه گردد با استفاده از قلم تشخیص به راحتی می توان با تعیین ضخامت های نقاط مختلف پی به تفاوت ضخامت ها برد و رنگ شدگی یا رنگ نشدگی خودرو را تشخیص داد.


قابلیت های دستگاه و قلم تشخیص رنگ شدگیاز آنجائیکه دستگاههای تشخیص رنگ انواع مختلفی دارند و هر کدام قابلیت های خاصی دارند اما عموما این دستگاهها کاربر های زیر را دارند:

- تشخیص قطر رنگ خودرو تا اندازه میکرون

- تعیین ضخامت رنگ روی فلزات مختلف

- حافظه ذخیره کردن اطلاعات

- امکان تشخیص جنس بدنه خودرو

- مشخص کننده شدت تصادفات

- تشخیص نوع رنگ استفاده شده و موارد دیگر


بنابراین اگر همواره کار شما خرید و فروش خودرو است پیشنهاد می شود قلم تشخیص رنگ شدگی خودرو را مطالعه کنید و در صورت تمایل قلم را خریداری کنید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,048تومانبیت کوین: 67,714 دلار
590480
fa