ذخیره انرژی های تجدید پذیر در سنگ ها

1400/02/15   15:28
مفهوم ذخیره انرژی تجدیدپذیر در سنگها با ساخت نیروگاه نمایش GridScale یک قدم به تحقق نزدیک شده است. این نیروگاه با ظرفیت 10 مگاوات ساعت بزرگترین مرکز ذخیره برق در دانمارک خواهد بود.
ذخیره انرژی های تجدید پذیر در سنگ ها

مفهوم ذخیره انرژی تجدیدپذیر در سنگها با ساخت نیروگاه نمایش GridScale یک قدم به تحقق نزدیک شده است. این نیروگاه با ظرفیت 10 مگاوات ساعت بزرگترین مرکز ذخیره برق در دانمارک خواهد بود. بودجه این پروژه توسط برنامه توسعه و نمایش فناوری انرژی (EUDP) تحت آژانس انرژی دانمارك تأمین می شود.

سنگ هایی که به اندازه نخود فرنگی که در مخازن بزرگ عایق 600 درجه سانتیگراد گرم می شوند، در قلب یک پروژه نوآوری جدید قرار دارند که هدف آن دستیابی به موفقیت در ذخیره انرژی متناوب باد و خورشید است.


این فناوری که انرژی الکتریکی را به عنوان گرما در سنگ ذخیره می کند، GridScale نامیده می شود و می تواند به گزینه ای ارزان و کارآمد برای ذخیره انرژی خورشیدی و باد در باتری های لیتیوم تبدیل شود. در حالی که باتری های لیتیوم صرفاً برای تأمین انرژی برای مدت زمان کوتاه تا چهار ساعت مقرون به صرفه نیستند ، سیستم ذخیره سازی برق GridScale به طور موثر از تأمین برق برای دوره های طولانی تر - تا حدود یک هفته پشتیبانی می کند.


"تنها چالش واقعی با تأسیس 100 درصد منبع برق تجدید پذیر این است که ما نمی توانیم برق تولید شده در هوای باد و آفتاب را برای استفاده در زمان بعدی ذخیره کنیم. تقاضا و تولید از الگوی یکسانی پیروی نمی کنند. هنوز راه حل های تجاری برای حل این مشکل وجود ندارد ، اما امید می رود که این سیستم را با سیستم ذخیره انرژی GridScale ارائه دهیم. ”

به طور خلاصه ، فناوری GridScale در مورد گرم کردن و سرمایش بازالت خرد شده به سنگهای ریز و به اندازه نخود در یک یا چند مجموعه از مخازن فولادی عایق بندی شده است. محل ذخیره از طریق سیستم کمپرسورها و توربین ها شارژ می شود که در صورت وجود نیروی اضافی از باد یا خورشید، انرژی گرما را از یک یا چند مخزن ذخیره سازی پر از سنگ سرد به تعداد مشابه مخازن ذخیره سازی پر از سنگ داغ پمپ می کند.

این بدان معنی است که سنگهای مخازن سرد بسیار سرد می شوند، در حالی که در مخازن گرم بسیار داغ می شود حتی تا 600 درجه سانتی گراد.

گرما می تواند روزها در سنگ ها ذخیره شود و بسته به مدت زمان ذخیره سازی مورد نیاز، تعداد مجموعه مخازن مملو از سنگ متفاوت است.

وقتی دوباره تقاضای برق وجود داشته باشد، روند معکوس می شود، بنابراین سنگهای مخازن داغ سردتر می شوند در حالی که در مخازن سرد گرم می شوند. این سیستم بر اساس یک ماده ذخیره سازی ارزان قیمت و یک فناوری کاملاً شناخته شده برای شارژ و تخلیه ساخته شده است.


منبع: scitechdaily

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,006تومانبیت کوین: 51,589 دلار
570060
fa