تاریخچه اختراعات خطرناک

1399/03/22   09:11
ما به دانش مدیونیم. پزشکان داروهایی را برای درمان بیماری ها به دست آورده اند، مخترعان ابزارهایی را برای آسانی حمل و نقل و کارهای روزمره ساخته اند و با ساخته هایشان زندگی آدم ها را متحول کرده اند؛ اما دانش بشری همیشه هم اینقدر زیبا، در رسیدن به این هدف موفق نبوده است.
تاریخچه اختراعات خطرناک

با بعضی اختراع های مرگ بار و مخترعانی که با اختراع خود از دنیا رفتند آشنا شویم:

1_ دخانیات(3000 تا 5000 ق.م)
مخترع: هوراس لاوسون هانلی
استفاده از فراورده های تنباکو در قرن هجدهم رواج یافت. تعداد کشته های دخانیات از مجموع کشته های دو جنگ جهانی بیشتر است. صد میلیون نفر در قرن بیستم بر اثر بیماری های مرتبط با دخانیات مرده اند.


2_ گاو برنزی(550 ق.م)
مخترع: پریلوس آتنی کشور: یونان
پریلوس گاو برنزی را برای اعدام مجرمان ساخت و به پادشاه سیسیل تقدیم کرد. شیوه کار گاو چنین بود که مجرم را در آن قرار می دادند و آتش در زیر آن روشن می کردند و مجرم درون گاو زنده زنده کباب می شد. پادشاه برای امتحان، دستور داد خود پریلوس در گاو برود. آتش زیر آن روشن کردند و پریلوس اولین قربانی اختراعش شد.


3_ مین (579 ش)
از گذشته های دور تاکنون کشور های فراوانی به مدت طولانی از مین ها استفاده کرده اند و هنوز مین های بیشماری در جای جای دنیا پنهان مانده اند. بعضی از آن ها همچنان فعال اند و اگر کسی ناآگاهانه پا روی آن ها بگذارد منفجر خواهند شد.


4_ گیوتین( 1168 ش )
مخترع: ژوزف گیوتین (استاد آناتومی) کشور: فرانسه
گیوتین وسیله ای است برای اعدام مجرمان که سریع و آسان گردن می زند! در دوران انقلاب فرانسه از آن به طور گسترده استفاده کردند. این شیوه اعدام تا سال 1356 ش همچنان رایج بود ولی در سال 1360 ش به طور کلی ممنوع شد.


5_ زیر دریایی(1242 ش )
مخترع: هوراس لاوسون هانلی کشور: آمریکا
هانلی عهده دار تولید اولین زیردریای های دستی جنگی در زمان جنگ داخلی آمریکا بود. در حادثه ای زیر دریایی و خود هانلی و همه خدمه آن غرق شدند.


6_ دینامیت(1246 ش)
مخترع: آلفرد نوبل(شیمی دان و مهندس) کشور:سوئد
امروزه بر روی دینامیت ها واژه «شدیدا منفجره» درج می شود. این ماده قدرت تخریب بسیاری دارد. ولی از دسته مواد منفجره آتش زا نیست. دینامیت اولین ماده منفجره ای به حساب می رود که می شود آن را کنترل کرد و از باروت قدرت بیشتری دارد. این ماده ابتدا با نام «گرد منفجره نوبل» فروخته می شد.
در سال 1267 ش برادر آلفرد نوبل از دنیا رفت. در روزنامه ای فرانسوی، به اشتباه، آگهی درگذشت آلفرد را چاپ کردند. در آن آگهی نوشته شده بود:«بازرگان مرگ، مرده است... آلفرد نوبل، فردی که با پیدا کردن راه های سریع تر برای کشتن آدم ها پول دار شده بود، دیروز مرد.» آلفرد به فکر افتاد تا میراث بهتری از خود به جای بگذارد بنابراین «جایزه نوبل» را پایه گذاری کرد.7_ چتر نجات پوشیدنی (1291 ش)
مخترع: فرانتس ریشلت کشور:اتریش
فرانتس ریشلت که او را «خیاط پرنده» هم می نامند. پیشگام ساخت چتر نجات است او لباسی دوخته بود که هوانوردان با آن بتوانند بپرند و فرود بیایند. او برای آزمایش اختراعش با این لباس از پایین ترین طبقه برج ایفل در ارتفاع 57 متری پرید اما سقوط کرد و از دنیا رفت.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اختراعات خطرناک
دلار: 57,110تومانبیت کوین: 51,537 دلار
571100
fa