مسبی
نگاهي به جعبه هاي رويايي جوزف کورنل -1

نگاهي به جعبه هاي رويايي جوزف کورنل -1

ویرایش: 1391/8/16
نویسنده: سانا 19
چت با صاحب مقاله: سانا 19
جوزف کورنل در24-م دسامبر 1903 در نياک- نيويورک بدنيا آمد. او يکي از پيشگامان مشهور هنر جفت و جور کاري( assemblage art ) محسوب مي شود و يکي از پيشروان خلق فيلمهاي تجربي است که با استفاده از تکنيک کلاژ و مونتاژ و با تاثير از کارهاي سورئاليستها فيلمهاي کوتاه رويايي خلق کرده است. پدرش تاجر پارچه و در عين حال طراحي ماهر بود و مادرش معلم کودکستان و بر خاسته از خانواده هاي برجسته ي هلندي که از دير باز در نيويورک اقامت داشتند. .آنها صاحب چهار فرزند شدند جوزف،اليزابت ،هلن و روبرت .پدرش بسيار زود و در سال 1907 فوت کرد و خانواده اش را در شرايط تنگدستي تنها گذاشت.

بعد از مرگ پدرش آنان به نيويورک سيتي آمدند و در منطقه ي کويينز آنجا اقامت گزيدند. جوزف بزودي در کالج فيليپس اندوور واقع در ماساچوست پذيرفته شد هر چند آنرا نيمه تمام رها کرد. بغير از سه و نيم سالي را که او در کالج فيليپس اقامت داشت او اکثر عمرش را درخانه ي چوبي کوچکي در يکي از مناطق کارگر نشين فلاشينگ نيويورک سيتي همراه با مادر وبرادر کوچکش رابرت که به علت فلج مغزي ناتوان شده بود گذراند.

جوزف کورنل طبيعتي خجالتي داشت و همواره از مردم نا آشنا گريزان بود و همين خصيصه ي ذاتي او باعث شد که بخودي خود به آموختن هنر بپردازد و به هنرمندي منزوي مبدل شود.هر چند او مطالعات زيادي در زمينه ي هنر داشت و از جريانات هنري جهان و محيط خودهميشه آگاه بود . مراقبت از برادر بيمارش نيز يکي ديگر از دلايل منزوي شدن او بود که تا آخر عمرش مراقبت از او و همچنين مادرش را بر عهده گرفت.کورنل تقريبا عمر خود را با تنگدستي گذراند او مدتي به عنوان عمده فروش پارچه کار کرد. رکود اقتصادي نيويورک در سال 1931 باعث شد او شغل خود را دست بدهد و مدتي به عنوان فروشنده ي دوره گرد پارچه به فعاليت بپردازد .در اين دوران او طراحي هاي پارچه نيز انجام داد و طراحي هايي براي جلد و حاشيه هاي مجلاتHarper Bazaars,View , Dance Index کشيد .

او تنها بعد از نمايشگاه انفراديش در سال 1948 توانست آثار خود را با قيمت مناسبي بفروشد

زيباترين و شاخصترين کارهاي کورنل جعبه هاي رويايي او هستند جعبه هايي که همگام با داشتن سادگي آثار ساختارگرايان(Constructivists) )قوه ي خيالپردازي سو رئاليستها را مي نمايانند.جعبه هاي او داراي ويترينهاي شيشه اي هستند که درون آنها چيدمان متناقضي از اشياء را به سبک سورئاليستي مي بينيم با نمايشي شاعرانه و رويايي که گاهي حس دلتنگي را القا مي کنند.او به کارهاي رنه مارگريت و ماکس ارنست علاقه داشت ولي بنا به گفته هايش جادوي سياه سورئاليستها را رد نموده و مي گفت دوست دارد کارهايش سحر سفيدي را براي مردم به نمايش بگذارد....
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنگاهي به جعبه هاي رويايي جوزف کورنل -1
نگاهي به جعبه هاي رويايي جوزف کورنل -1
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهي به جعبه هاي رويايي جوزف کورنل -1 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر ، جوزف کورنل ، هنر جفت و جور کاري