مسبی

دلایل تند و کند شدن ضربان قلب

نویسنده: سیما5862
19 مهر 91 ساعت 01:49
لطفا رای دهید (0 رای)
دلایل تند و کند شدن ضربان قلب
علائم ضربان بالا
«معمولاکسی که دارای ضربان بالای قلب است احساس «تپش» می کند ولی باید دانست که «تپش» یافته ای است که خود بیمار آن را اعلام می کند که هم می تواند به خاطر افزایش ضربان باشد و هم کاهش ضربان که بسته به نوع علت ثانویه می تواند علائم دیگری هم به همراه داشته باشد» این متخصص قلب و عروق ضمن اشاره به این موضوع عنوان می کند: کسی که دارای اضطراب باشد تکرر ادرار، با ضربان قلب بالای وی همراه می شود یا در پرکاری تیروئید عرق های مکرر و در بیماری های ریوی، تنگی نفس، با ضربان قلب بالا، همراه می شود. گاهی وقتی ضربان قلب از حد طبیعی بالاتر برود، فرد در ناحیه قفسه سینه احساس درد می کند و آنژین صدری رخ می دهد.به گفته دکتر فاتحی برای درمان ابتدا باید دید که این ضربان از نوع آریتمی است یا خیر؟! اگر آریتمی بود، طبق نوع آریتمی، درمان خاص آن آغاز می شود، ولی اگر این ضربان از نوع «تاکی کاردی» بود باید به دنبال علل ثانویه آن گشت و با درمان عارضه، از شدت ضربان قلب کاست و در برخی مواقع که ضربان غیرقابل کنترل می شود از دارویی به نام «بتا بلاکر» جهت کاهش ضربان استفاده می شود.

کاهش ضربان قلب
اگر ضربان قلب از 60 بار در دقیقه کمتر باشد، اصطلاحا گفته می شود که ضربان قلب کند و یا (برادی کاردی) است که گاه طبیعی و گاهی غیرطبیعی است، به عنوان مثال از آنجایی که پمپاژ قلب ورزشکاران بسیار قوی است، می تواند ضربان قلبشان کمتر باشد و یا در مواقع خواب، این ضربان کمتر باشد.
دکتر فاتحی با اشاره به این مطالب، خاطرنشان می کند: در برخی مواقع استفاده از داروهایی همچون «آتنولول» و داروهای «بتابلاکر» می تواند در کاهش ضربان قلب نقش داشته باشد.
به گفته این متخصص قلب و عروق، افرادی که دارای کم کاری تیروئید هستند نیز مستعد کاهش ضربان قلب هستند و همچنین بیماران «یرقانی» نیز به خاطر وجود ماده سمی در بدنشان، مستعد این کاهش خواهند بود.
شایان ذکر است سکته های قلبی بخصوص در نواحی تحتانی قلب، بیماری های مادرزادی در کودکان و افراد سن بالا، مستعد کاهش ضربان قلب هستند. این عضو هیات علمی دانشگاه عنوان می کند: افرادی که دارای تومورهای مغزی هستند به دلیل کاهش فشار داخل مغز، دچار این کاهش می شوند که علائم آن با سرگیجه، سیاهی چشم، عرق سرد، تلوتلوخوران، سنکوپ و نهایتا فوت همراه است.
وی خاطرنشان می کند: در این عارضه نیز ابتدا باید علل کاهش ضربان مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت مصرف دارویی که باعث این کاهش شده است، داروها بایستی سریعا قطع و در شرایط حاد از داروی (آتروپین) تزریق کرد.
دکتر فاتحی در پایان می گوید: در بسیاری از موارد که درمان های اینچنینی بی جواب بمانند، پزشک مجبور به تعبیه باتری (پیس میکر) برای بیمار می شود تا ضربان وی را افزایش و کنترل کند.
دلایل تند و کند شدن ضربان قلب
منبع: روزنامه جام جم
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره دلایل تند و کند شدن ضربان قلب نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (9)
ترتیب
حیدر کد: 29327
دلایل تند وکند شدن ضربان قلبم چیست
پاسخ
1398/12/23
ans_result_29327
جمشیدهستم کد: 25308
باعرض سلام بنده موقع خواب ضربان قلبم کند میشودالبته یک لحضه و بازعادی میشود این اتفاق مرتب نیست بعضی ازشبها اینطورمیشوم خواستم بدانم علتش چیست ممنون میشوم
پاسخ
1398/1/20
ans_result_25308
سامان امجدی کد: 25059
سلام.مادرم ۶۶ساله هستن قبلن ابلیشن شدن.الان ضربان قلبش بالا پایین میشود درطول شبانه روز بااینکه فسارخون کنترل شده دارن لوزامیکس واسپیرین میخورن.لطفابفرماییددلیل چی هست.
پاسخ
1397/11/18
ans_result_25059
محمدرضا غلامی کد: 24859
سلام بنده سینه ام درد گرفت رفتم دکتر قلب بهش گفتم سر کار که هستم هیچ مشکل درد ندارم نه دستم نه جناقم نه سر گیجه فقط گاه مواقعی توی منزل که هستم احساس درد میکنم و جای خواب خرناس میکشم دکتر بهم دستور سی تی انژیو نوشت رفتم انجام بدم گفتند که ضربان قلبت پایین و بالا میشود برو به دکترت بگو حالا که به دکتر گفتم بهم قرص دیاز پوکساید و قرص چربی و قرص امپرازول داده ایت به نظر شما درد قلبی است یا خیر راهنمایی کنید کارم هم ۲۵ساله اسفالت میباشد ممنون
پاسخ
1397/10/17
ans_result_24859
محمدرضا غلامی کد: 24858
اگه ضریان قلب پایین و بالا بشود چون دکتر برایم سی تی انژیو نوشت رفتم انجام بدم گفتنند که ضربان قلبت پایین بالا میشود و انجام ندادند به دکترم که گفتم بهم قرص داد ایا خوب میشود یا نه مشککل دارد قلب یا نه
پاسخ
1397/10/17
ans_result_24858
محمورضا غلانی کد: 24857
سلام دکتر برایم سی تی انژیو نوشت رفتم که انجام بدهم به من گفتند ضربان قلبت بالا و مایین میشود به دکترم جریان رو گفتم برایم قرص نوشته ایا مشکل قابی دارم و با قرص بر طرف میشود
پاسخ
1397/10/17
ans_result_24857
جان بیگی هستم کد: 22496
قلبم خوب میزنه یه هوحس میکنم که تپشش میادتوحلقم این مشکل تایکی دوروزادامه داره بعدش خوب میشه شایدبازتاده روزبعدشروع بشه پیگیری کنم یانه خواهشن کمکم کنید
پاسخ
1397/9/11
ans_result_22496
درساسیفی کد: 17774
سلام من چندوقتی شبهاتپش قلب میگیرم وصبحهاضربان قلبم به۶۰میرسه آیامشکلی هس بایداین قضیه روپیگیری کنم
پاسخ
1397/5/14
ans_result_17774
مارال محمدی کد: 11368
سلام مادرم بعد از یک استرس شدید قلبش یهو تبش شدید گرفت ولی بعدش ضربان عادی بود آیا لازم است که پیگیری کنیم
پاسخ
1396/10/21
ans_result_11368
کلمات کلیدی: ضربان قلب ، ضربان قلب بالا ، ضربان قلب پايين ، تپش قلب ، ضعف قلب ،