مسبی
آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون

آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون

ویرایش: 1393/1/13
نویسنده: مسبی
اديسون در سنين پيري، يكي از ثروتمندان آمريكا به شمار ميرفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود هزينه مي كرد.
اين آزمايشگاه، بزرگترين عشق پيرمرد بود. هر روز اختراعي جديد در آن شكل مي گرفت تا آماده بهينه سازي و ورود به بازار شود.
در همين روزها بود كه نيمه هاي شب از اداره آتش نشاني به پسر اديسون اطلاع دادند، آزمايشگاه پدرش در آتش مي سوزد و حقيقتاً كاري از دست كسي بر نميآيد و تمام تلاش مأموان فقط براي جلوگيري از گسترش آتش به ساير ساختمانها است. آنها تقاضا داشتند كه موضوع به نحو قابل قبولي به اطلاع پيرمرد رسانده شود.

پسر با خود انديشيد كه احتمالاً پيرمرد با شنيدن اين خبر سكته ميكند و لذا از بيدار كردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب ديد كه پيرمرد در مقابل ساختمان آزمايشگاه روي يك صندلي نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره مي كند.
پسر تصميم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او ميانديشيد كه پدر در بدترين شرايط عمرش بسر ميبرد.
ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را ديد و با صداي بلند و سر شار از شادي گفت: پسر تو اينجايي؟ ميبيني چقدر زيباست! رنگ آميزي شعله ها را ميبيني؟ حيرت آور است! من فكر ميكنم كه آن شعله هاي بنفش به علت سوختن گوگرد در كنار فسفر به وجود آمده است! واي! خداي من، خيلي زيباست! كاش مادرت هم اينجا بود و اين منظره زيبا را ميديد. كمتر كسي در طول عمرش امكان ديدن چنين منظره زيبايي را خواهد داشت! نظر تو چيست پسرم؟
پسر حيران و گيج جواب داد: پدر تمام زندگيت در آتش ميسوزد و تو از زيبايي رنگ شعله ها صحبت ميكني؟
چطور ميتواني؟ من تمام بدنم ميلرزد و تو خونسرد نشسته اي؟
پدر گفت: پسرم از دست من و تو كه كاري بر نميآيد. مأمورين هم كه تمام تلاششان را ميكنند. در اين لحظه بهترين كار لذت بردن از منظرهايست كه ديگر تكرار نخواهد شد!
در مورد آزمايشگاه و باز سازي يا نو سازي آن فردا فكر ميكنيم! الآن موقع اين كار نيست!
به شعله هاي زيبا نگاه كن كه ديگر چنين امكاني را نخواهي داشت!

فردا صبح اديسون به خرابه ها نگاه کرد و گفت: ارزش زيادي در بلا ها وجود دارد. تمام اشتباهات ما در اين آتش سوخت. خدا را شکر که ميتوانيم از اول شروع کنيم.
توماس آلوا اديسون سال بعد مجدداً در آزمايشگاه جديدش مشغول كار بود وهمان سال يكي از بزرگترين اختراع بشريت يعني ضبط صدا را تقديم جهانيان نمود. آري او گرامافون را درست يك سال پس از آن واقعه اختراع کرد.
ارزش زيادي در بلاها وجود دارد چون تمام اشتباهات در آن از بين ميرود.

***

اما آیا مخترع برق ادیسون بود؟

مخترع برق ادیسون نبود زیرا زمانی که ادیسون بدنیا آمد 47 سال از ساخت اولین باطری تر توسط اکساندر ولتا میگذشت.ادیسون حتی مخترع لامپ هم نبود زیرا 70 سال از ساخت اولین لامپ بدست همفری دیوی انگلیسی میگذشت که ادیسون لامپ رشته ای اش را درسال 1880 و در سن 33 سالگی وارد بازار کرد.

اما دلیل چه بود که این همه دانشمند کنار زده شدند و مردم ادیسون را مخترع لامپ نامیدند؟

ادیسون برق ولامپ رشته ای را اختراع نکرد اما کاری که او کرد کمتر از اختراع آنها نبود.زیرا دانشمندان قبل از او اگر وسیله ای را اختراع میکردند در حد آزمایشگاهی بود.مثلا لامپ همفری دیوی ودیگر دانشمندان آن زمان سه مشکل اساسی داشت:1-طول عمر کم2-جریان کشی زیاد(مصرف زیاد)3-قیمت زیاد.

ادیسون علاوه بر مرتفع کردن این مشکلات به تولید انبوه لامپ ودیگر وسایل تکمیل شده خود پرداخت به گونه ای که قبل از آن برق بود اما وسیله ای برای استفاده از آن برای عامه مردم نبود و اگر هم بود در دست ثروتمندان بود.

ادیسون با ساخت اولین نیروگاه برق و به انبوه رساندن تولیدات خود برق را به مردم شناساند بنابراین طبیعی است که مردم برق را با نام او بخاطر بیاورند و او را مخترع برق بنامند.

ادیسون در جمله ای گفته بود:انرژی برق را آنقدر ارزان خواهم کرد که فقط ثروتمندان در خانه هایشان شمع روشن کنند.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهآتش گرفتن آزمايشگاه اديسون
آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون
نظرات   (5 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


محمد احمدی (13:44   1394/9/14)

بسیار عالی بود... کد: 3181محمد رضا (13:53   1393/1/18)

دستتون درد نکنه.
به اطلاعات آدم خیلی کمک میکنه کد: 1117عليرضا عامري (19:11   1393/1/14)

عالي و جالب
کد: 1110اعظم میرنظامی (18:36   1393/1/13)

واقعا متن جالب و تکان دهنده ای بود که سعی کنم در حال زندگی کنم و ناراحتی و غصه خوردن ارزش دیدن زیبایی ها را ندارد برایم جالب بود که بدانم که ادیسون مخترع نیروگاه برق بود با تشکر کد: 1108مهندس بذرافشان (17:23   1391/8/10)

سلام و خسته نباشيد.
بسيار جالب بود. کد: 13


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اديسون ، پيري اديسون ، اختراع اديسون ، لامپ ، آزمايشکاه اديسون ، آتش ، آتش گرفتن ، توماس ادیسون