چرا برگ های آناناس کاندیدای امیدوارکننده ای برای جایگزینی مواد پلاستیکی است؟

نویسنده: سارا معماری
1401/06/20   09:52
همه‌گیری 19 - COVID منجر به افزایش تقاضا برای ماسک‌های یک‌بار مصرف شده است و مشکلات زباله‌های پلاستیکی، سراسر جهان را تحت فشار قرار داده است، این مقاله به یکی از یافته های جدید درباره کاربرد فیبر موجود در برگ آناناس در تولید ماسک های سازگار با محیط زیست پرداخته است.
چرا برگ های آناناس کاندیدای امیدوارکننده ای برای جایگزینی مواد پلاستیکی است؟

یک ماسک یک بار مصرف می تواند روزانه 173000 میکروفیبر را در دریاها آزاد کند. طبق گزارش سال 2020 یک گروه محیطی، در سال 2020 حدود 1.56 میلیارد ماسک یک بار مصرف وارد اقیانوس ها شده است. ماسک های یک بار مصرف از ترکیب چند نوع پلاستیک ساخته می شوند. چندین لایه پلاستیک در یک ماسک وجود دارد که یکی از آنها پلی پروپیلن است که به راحتی تجزیه نمی شود و برای چندین دهه در محیط زیست باقی می ماند. ممکن است قرن ها طول بکشد تا آنها به میکروپلاستیک ها و نانوپلاستیک های کوچکتر و کوچکتر تبدیل شوند.

از آنجایی که ضایعات ماسک های صورت ممکن است در آلودگی پلاستیکی نقش داشته باشد، ممکن است فلزات سنگین، میکروب های بیماری زا و مواد شیمیایی و بیولوژیکی مضر مانند بیسفنول را نیز جمع کرده و آزاد کند که ممکن است اثر سرطان زایی داشته باشد،. این امر به ویژه در کشورهایی با مدیریت ضعیف زباله تبدیل به یک مشکل مهم شده است به همین دلیل یافتن راه حلی پایدار برای اقدامات ایمنی بهداشت عمومی برای کاهش مشکل جهانی پلاستیک ضروری است.

ما به عنوان محققین بیوتکنولوژی، ماسک های زیست تخریب پذیر ساخته شده از برگ آناناس را برای مقابله با زباله های مرتبط با بیماری همه گیر پیشنهاد می کنیم. برگ های آناناس حاوی سطوح بالایی از سلولز است و بنابراین می تواند جایگزین خوبی برای الیاف پلاستیکی باشد.

مزایای فیبر برگ آناناس:

ماسک های زیست تخریب پذیر و یکبار مصرفی که از الیاف برگ های آناناس ساخته شده اند تقریباً از 70 درصد سلولز هستند که تجزیه آنها را آسان می کند. از آنجایی که فیبر در خاک غوطه ور می شود، تنها سه روز طول می کشد تا میکرو ارگانیسم هایی مانند قارچ ها یا باکتری ها فرآیند تخریب را آغاز کنند.

از برگ های آناناس که معمولاً به عنوان ضایعات کشاورزی دور ریخته می شود، برای تولید محصولاتی مانند طناب، ریسمان، کامپوزیت ها و لباس ها استفاده شده است. بافت ظریف تری نسبت به بسیاری از الیاف گیاهی دیگر مانند کنف و کتان دارد. دارای ابریشم سفید و براق است که به طور متوسط حدود 60 سانتی متر طول دارد و به راحتی می توان آن را به طیف وسیعی از رنگ های مختلف تغییر داد.

فیبر برگ آناناس تقریباً ده برابر پنبه درشت است و سلولز، همی سلولز و لیگنین به عنوان اجزای اصلی آن هستند که باعث می شود فیبر سبک، مراقبت از آن آسان و جذاب باشد. این الیاف همچنین بسیار بهتر از پنبه معمولی است زیرا حاوی مواد شیمیایی مضر باقی مانده از فرآیند تولید نیست. فیبر موجود در برگ آناناس همچنین می تواند به طور طبیعی بدون ترشح سموم مضر در طبیعت تجزیه شود اما در مقابل، پنبه به طور معمول با آفت کش ها و کودهای بسیار سمی کِشت می شود و در طول فرآیند تولید تحت تأثیر مواد شیمیایی قرار میگیرد که برخی از این مواد شیمیایی قابل تجزیه نیستند.

استفاده از ماسک های دارای فیبر آناناس حتی از ماسک های پارچه ای برای جلوگیری از عفونت موثرتر هستند، با این حال، فیبر برگ آناناس به اندازه الیاف پلاستیکی قوی نیست، به خصوص در شرایط مرطوب بودن آب و هوا این ممکن است به دلیل نفوذ مولکول های آب به زنجیره مولکولی فیبر سلولز در گیاه باشد که باعث کاهش تراکم و استحکام آن می شود.

کشور اندونزی به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ آناناس در جهان و یکی از مصرف کنندگان اصلی آن، می تواند از این فرصت برای تولید ماسک های زیست تخریب پذیر و همچنین مقابله با زباله های مرتبط با کووید استفاده کند. با این حال، توسعه استفاده از ماسک های فیبر برگ آناناس در کشور اندونزی هنوز به آگاهی عمومی و ارتباطات موثر بستگی دارد. برای تسریع تولید ماسک سازگار با محیط زیست، تولیدکنندگان ماسک ارگانیک قابل استفاده مجدد، بازاریابان و سیاست گذاران باید با ترویج عادات سالم و دوستدار محیط زیست، رفتارهای مصرف کننده را بهبود بخشند.

در نهایت تحلیل های علمی درباره استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست نیز باید توسط دولت ها، مؤسسات علمی، شرکت های تحقیق و توسعه و همچنین سازمان های غیرانتفاعی مورد استفاده قرار بگیرند تا آگاهی های زیست محیطی را افزایش دهند و تغییرات سودمند در سبک زندگی، عادات مصرف و رفتارها را تشویق کنند همچنین برای انجام این کار، ما باید یک سیستم یکپارچه هزینه های تشویقی برای تولید مواد سازگار با محیط زیست تنظیم کنیم.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 56,750تومانبیت کوین: 52,106 دلار
567500
fa