مسبی

مهمترین دلایل مهاجرت چیست؟

2 آذر 00 ساعت 16:06
توجه : در سطح بین المللی، هیچ تعریف پذیرفته شده برای "مهاجر" وجود ندارد. تعریف حاضر توسط IOM برای اهداف خود ارائه شده است و به معنای دلالت یا ایجاد دسته بندی قانونی جدید نیست. از هر 30 نفر یک نفر مهاجر است.
مهمترین دلایل مهاجرت چیست؟

مهاجرت و علل آن چیست؟

مهاجرت راهی برای حرکت از مکانی به مکان دیگر به منظور زندگی و کار بهتر است. جابجایی افراد از خانه خود به شهر، ایالت یا کشور دیگر برای شغل، سرپناه یا دلایل دیگر مهاجرت نامیده می شود. مهاجرت از مناطق روستایی به مناطق شهری در چند سال گذشته در جهان افزایش یافته است. اصطلاحی فراگیر که در حقوق بین الملل تعریف نشده است و منعکس کننده درک عامیانه شخصی است که از محل زندگی معمول خود دور می شود، خواه در داخل یک کشور یا آن سوی مرزهای بین المللی، به طور موقت یا دائم، و به دلایل مختلف

این اصطلاح شامل تعدادی دسته بندی حقوقی کاملاً تعریف شده از افراد، مانند کارگران مهاجر می شود. افرادی که نوع خاصی از جابجایی آنها به طور قانونی تعریف شده است،مانند مهاجران قاچاق؛ و همچنین کسانی که وضعیت یا وسایل جابجایی آنها به طور خاص تحت قوانین بین المللی تعریف نشده است، مانند دانشجویان بین المللی.

در بیشتر بحث های مهاجرت، نقطه شروع معمولاً اعداد است. درک تغییرات مقیاس، روندهای نوظهور و تغییر جمعیت شناسی مرتبط با تحولات اجتماعی و اقتصادی جهانی، مانند مهاجرت، به ما کمک می کند تا دنیای در حال تغییری را که در آن زندگی می کنیم درک کنیم و برای آینده برنامه ریزی کنیم. برآورد جهانی کنونی حاکی از آن است که در سال 2020 حدود 281 میلیون مهاجر بین المللی در جهان وجود داشته است که معادل 3.6 درصد از جمعیت جهان است.

به طور کلی، تعداد تخمینی مهاجران بین المللی طی پنج دهه گذشته افزایش یافته است. مجموع تخمین زده شده 281 میلیون نفری که در سال 2020 در کشوری غیر از کشورهای محل تولدشان زندگی می کنند، 128 میلیون نفر بیشتر از سال 1990 و بیش از سه برابر تعداد برآورد شده در سال 1970 بوده است. اهمیت اجتماعی و سیاسی مهاجرت افزایش یافته است. جریان های مهاجرت و پویایی ها در دنیایی به هم پیوسته درهم آمیخته شده اند. مگاترند یک نیروی محرکه بلندمدت است که اکنون قابل مشاهده است و در سال های آینده تأثیرات جهانی خواهد داشت.

در سال 2020، حدود 281 میلیون نفر در خارج از کشور محل تولد خود زندگی می کردند. این تعداد - که به عنوان ذخیره جهانی مهاجران بین المللی تعریف می شود - بیش از هر زمان دیگری است. این رقم نه تنها شامل مهاجران عادی (که داوطلبانه نقل مکان می کنند) می شود، بلکه 20.7 میلیون پناهنده و 4.2 میلیون پناهجو (در انتظار به رسمیت شناخته شدن به عنوان پناهنده) که مجبور به مهاجرت هستند را نیز شامل می شود. در نتیجه رشد قابل توجه تعداد افرادی که در خارج از کشور محل تولد خود زندگی می کنند، اهمیت مهاجرت به عنوان یک پدیده جهانی افزایش یافته است. این فقط از نظر جمعیتی نیست، بلکه به عنوان یک موضوع اجتماعی و سیاسی است که در کشورهای "فرستنده" و "پذیرنده" مورد بحث قرار می گیرد. در عین حال، داده ها نشان می دهد که احتمال اینکه یک فرد در طول زندگی خود به کشور دیگری نقل مکان کند، در طول زمان به سختی تغییر کرده است.جابجایی داخلی

بیش از 55 میلیون نفر در حال حاضر در کشورهای خود آواره هستند - درگیری ها، خشونت ها و بلایا ریشه کن شده اند. آوارگان داخلی اغلب در مکان های پرجمعیت و غیربهداشتی زندگی می کنند که دارای مشاغل و خدمات کم هستند. این شرایط وخیم اکنون به دلایل خطرات بهداشتی و تأثیرات اجتماعی-اقتصادی همه گیری بدتر شده است. یکی از بزرگترین موانعی که پناهندگان و والدین مهاجر گزارش می کنند، تربیت فرزندانشان با فرهنگ جدید و ناآشنا است. والدین اغلب متوجه می شوند که فرزندانشان به سرعت «آمریکایی» می شوند، که ممکن است با فرهنگ خودشان در تضاد باشد. علاوه بر این، بچه ها تمایل دارند خیلی سریعتر از والدینشان انگلیسی را یاد بگیرند. این امر پویایی والدین-کودک را از بین می برد، و می دانید که بچه ها، به ویژه نوجوانان، از آن به نفع خود استفاده خواهند کرد.

در رابطه با مدرسه، والدین اغلب از دیدن تلاش فرزندانشان برای ادامه کلاس ناامید می شوند و بسیاری از والدین قلدری و تبعیض را در نتیجه تفاوت های فرهنگی گزارش می کنند. بچه ها اغلب به جای توانایی هایشان، بر اساس سنشان قرار می گیرند، و برای کسانی که قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی نیستند، عملاً غیرممکن است که بتوانند با اساتید برای رفع مشکل ارتباط برقرار کنند.

با این حال، بسیاری از افرادی که مهاجرت می کنند، لزوماً این کار را انتخاب نکرده اند. مهاجرت اجباری در نتیجه آزار و اذیت و درگیری های مدنی، سیاسی و مذهبی روز به روز بیشتر می شود. در سال 2012، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) تخمین زد که 10.4 میلیون پناهنده در جهان وجود دارد. علاوه بر این، نیاز فزاینده ای به درک رابطه مهم بین تغییرات محیطی و مهاجرت و جابجایی اجباری و تجربیات افراد بدون تابعیت وجود دارد .

عبور از مرزها و دریاها با خطرات جدی همراه است و بسیاری از مهاجران قادر به تکمیل سفرهای ایمن نیستند. ما می توانیم این موضوع را در فجایع متعددی که در سال های اخیر در مورد مهاجران رخ داده است، ببینیم . از آنجایی که مرزها به طور فزاینده ای امنیتی می شوند، گسترش شبکه های استخدام که مهاجران را به خطر می اندازد و از آنها سود می برد و استفاده روزافزون از آژانس های مدیریت مهاجرت خصوصی در کنترل و امنیت مرزها روند نگران کننده ای است. این باید ما را وادار کند که فوراً در مورد نحوه اداره مهاجرت در جهان امروز و مسئولیت دولت ها در این زمینه فکر کنیم.

مهاجرت به چند دسته کلی تقسیم می شود. اول، مهاجرت داخلی و بین المللی را می توان تشخیص داد. در هر کشوری جابجایی افراد و خانواده ها از یک منطقه به منطقه دیگر (مثلاً از مناطق روستایی به شهرها) وجود دارد و این با جابجایی از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. دوم، مهاجرت ممکن است داوطلبانه یا اجباری باشد. بیشتر مهاجرت های داوطلبانه، چه داخلی و چه خارجی، در جستجوی فرصت های اقتصادی یا مسکن بهتر انجام می شود. مهاجرت های اجباری معمولاً شامل افرادی می شود که در طول جنگ یا سایر تحولات سیاسی توسط دولت ها اخراج شده اند یا به عنوان برده یا اسیر به اجبار منتقل شده اند. میان این دو دسته مهاجرت های داوطلبانه پناهندگانی است که از جنگ، قحطی یا بلایای طبیعی فرار می کنند.ایجاد زمینه در مورد مهاجرت انسان و انواع مهاجرت

مهاجرت انسان عبارت است از جابجایی افراد از نقطه ای در جهان به نقطه دیگر و انواع مختلف مهاجرت چیست؟

عبارتند از:

مهاجرت داخلی: حرکت در داخل یک ایالت، کشور یا قاره

مهاجرت خارجی: حرکت به یک ایالت، کشور یا قاره دیگر

مهاجرت: ترک یک کشور برای نقل مکان به کشور دیگر

مهاجرت: مهاجرت به یک کشور جدید

بازگشت مهاجرت: بازگشت به جایی که از آن آمده اید

مهاجرت فصلی: حرکت با هر فصل یا در پاسخ به شرایط کار یا آب و هوا مانند عشایر و یا کولیهادرباره افرادی که مهاجرت می کنند بحث کنید و دلایل مهاجرت را بررسی کنید

بپرسید: چرا مردم حرکت می کنند؟ به نظر شما چه نیروهایی باعث مهاجرت انسان می شوند؟ سپس برای دانش آموزان توضیح دهید که افراد به دلایل زیادی حرکت می کنند و به این دلایل عامل فشار s و عامل کشش s می گویند. به دانش آموزان بگویید که عوامل فشار شامل ترک مکان به دلیل مشکلی مانند کمبود غذا، جنگ یا سیل است. به دانش آموزان بگویید که عوامل کششی شامل جابه جایی به یک مکان به دلیل شرایط خوب است، مانند آب و هوای خوب، فرصت های شغلی بیشتر، یا تامین غذای بهتر. اقتصاد، اقلیم، سیاست و فرهنگ یک منطقه چه تأثیری بر مهاجرت و مهاجرت به آن منطقه دارد؟ از دانش آموزان بخواهید که دلایل دیگری برای مهاجرت، مانند جابه جایی در اثر بلایای طبیعی، کمبود منابع طبیعی، وضعیت اقتصاد و موارد دیگر را بررسی کنند. برای مهاجران، این ممکن است شامل تحرک اقتصادی و اجتماعی، و همچنین بهبود امنیت فیزیکی و فرار از درگیری، خشونت، و آزار و اذیت باشد. در حالی که تأثیر مهاجرت بر کشورهای میزبان و فرستنده موضوع بحث سیاسی قابل توجهی است، تحقیقات زیادی نیز وجود دارد که مزایای آن را از نظر نتایج بازار کار، رشد اقتصادی، و همچنین تنوع و نوآوری نشان می دهد

برای اطلاعات بیشتر به راهنمای مهاجرت در سایت مسبی مراجعه کنید.

مهمترین دلایل مهاجرت چیست؟
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره مهمترین دلایل مهاجرت چیست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب