مسبی

اسرار آفرینش بدن انسان (حس بویایی و چشایی)

نویسنده: صبا
21 شهریور 00 ساعت 00:08
بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، حس بویایی و چشایی خودت را در مدت زمانی کوتاه از دست داده‌اند. اگر شما هم پس از ابتلا به کرونا حس بویایی خود را از دست داده‌اید، انجام کارهای زیر به بازگشت و تقویت حس بویایی و چشایی شما کمک می‌کند.
اسرار آفرینش بدن انسان (حس بویایی و چشایی)

با توجه به طولانی شدن مدت کرونا، همه ی ما به گونه ای این بیماری سخت را تجربه کرده ایم. بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، حس بویایی و چشایی خودت را در مدت زمانی کوتاه از دست داده اند و می دانند که زندگی بدون این حواس چه سخت و غم انگیز است.

در نبود حس بویایی و چشایی، بو و مزه ی معطرترین سبزی ها با مزه و طمع نان یکی می شود و در حقیقت شما تقریبا یک ماه زندگی بی مزه ای را تجربه می کنید. این تجربه بیش از بیش ما را متوجه کامل و بی نقص بودن آفرینش خدای مهربان می کند؛ نعمتی مانند حس بویایی و چشایی در دوران سلامتی در نگاه بسیار ساده و عادی ست، اما زندگی بدون این حس حتی برای زمان کوتاهی بسیار سخت است. باید قوی باشید تا ترس عدم بازگشت آن امید و انگیزه را شما نگیرد.

در حقیقت بدن انسان جهانی اسرارآمیز از توانایی و دانایی خداوند بخشاینده است، و چه زیبا حضرت امیر علیه السلام در این باره فرمودند: ای بشر آیا خیال می کنی که به ظاهر جسم کوچکی هستی، در صورتی که در وجود تو جهانی پر از رمز و راز نهفته است. تو یک کتاب آشکار هستی که هر یک از حروف و کلمات آن کتاب آشکار کننده نهان خلقت بزرگ است.

اگر شما هم پس از ابتلا به کرونا حس بویایی خود را از دست داده اید، انجام کارهای زیر به بازگشت و تقویت حس بویایی و چشایی شما کمک می کند.

اگر می خواهد زودتر حس بویایی شما باز گردد، سیگار را ترک کنید. کشیدن سیگار در یک دوره ی دراز مدت روی گیرنده های بویایی، چشایی و عصب بویایی شما در قسمت عقب بینی اثری منفی و دائمی دارد.

· از خوردن خوراکی های داغ پرهیز نمایید، زیرا سبب آسیب زدن به جوانه های چشایی می شود.

· از نوشیدن نوشیدنی های الکلی خودداری کنید، افزایش الکل خون موجب کاهش حس بویایی می شود.

· به طور منظم ورزش کنید. پژوهشگران می گویند میزان رطوبت بینی پس از ورزش افزایش می یابد.

· از پرخوری پرهیز کنید، در هنگام گرسنگی گیرنده های بویایی فعال تر هستند.

· تلاش کنید دهانتان مرطوب باشد، زیرا خشک بودن دهان سبب پایین آمدن سطح حس بویایی می شود.

· تمرین تشخیص بو داشته باشید؛ به این شکل که خوراکی های معطر مانند دارچین، گلاب، سیر و ... را هر دو ساعت یک بار با فاصله ی پنج دقیقه بو کنید. (برای نمونه اگر دارچین را بو کردید، پنج دقیقه بگذرد و پس از آن گلاب را بو کنید.) حتی اگر بویی را متوجه نمی شوید این تمرین را برای سرعت بخشیدن به بهبود و بازگشت حس بویایی و چشایی خود ادامه دهید. (می توانید از عطر یا ادکلن هم استفاده نمایید.)

اسرار آفرینش بدن انسان (حس بویایی و چشایی)
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره اسرار آفرینش بدن انسان (حس بویایی و چشایی) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب