مسبی

فوتبال، ورزش یا صنعت

نویسنده: سعید بزرگی
14 فروردین 00 ساعت 15:40
مقایسه ای در باب اینکه آیا امروزه فوتبال یک ورزش و یک سرگرمی مفرح است یا صرفا سکویی است برای بالا رفتن سرمایه گذاران و روسای باشگاه ها و به خصوص فیفا و اینکه آیا فوتبال سبک امروز مهیج تر است یا فوتبال و تماشای آن در 20 الی 30 سال قبل
فوتبال، ورزش یا صنعت

از طرفداران پر و پا قرص تماشای مسابقات فوتبال هستم به خصوص رده باشگاهی حتی با وجود شرایط کرونایی امروز و نبود تماشاگر که قلب و روح فوتبال است و یا قوانین سخت گیرانه کمک داور ویدئویی باز هم می دانم که خیلی ها مثل من عاشق دنبال کردن تیم های مورد علاقه خود و نتایج و اخبار آن هستند .

مهمترین بحث من در این مقاله مقایسه گذشته و امروز است شاید در زمینه بحث تکنولوژی بتوان گفت که امروز با گذشته قابل مقایسه نیست و تصاویر 3 بعدی و آهسته شده یک گل یا تکنولوژی خط دروازه که به میلی متر ها هم حساس بوده و اشتباهات گذشته را جبران کرده یا همین کمک داور ویدئویی یا VAR باعث کاهش خطا و اشتباه داوران شده اما آیا فوتبال امروزی زیبا و جذاب هست؟ آیا به هر بازیکنی که در قاب تلویزیون می بینیم مانند گذشته اهمیت می دهیم یا صرفا او را یک برند تجاری برای شرکتهای بزرگ یا یک مولتی میلیونر که هیچ درد و رنجی ندارد و تافته جدا بافته است می دانیم.

با وجود تمام این امکانات و ابزار که در اختیار داوران است که سعی در بهبود اشتباهات و بازگرداندن عدالت به فوتبال را دارد آیا صفا و صمیمیت فوتبال گذشته بهتر نبود. خیلی از ما فوتبال را با وجود همان اشتباهات دوست داشتیم و شور و اشتیاق مان با وجود تجهیزات امروزی کم تر شده البته فقط بحث تکنولوژی نیست اما شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که در لیگ برتر انگلیس در ضمن هر مسابقه مسائل داوری و به خصوص بحث جنجالی اعلام آفساید یا پنالتی تیتر همیشگی روزنامه هاست.

کمی به سراغ خود فوتبال برویم. آیا از ایده برگزاری جام جهانی در کشوری به نام قطر حمایت می کنید یا با 48 تیمه شدن جام جهانی موافقید یا اینکه کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس تمام منابع و امکانات را در زمینه فوتبال در دست خود می گیرند راضی هستید مثل برگزاری سوپر جام اسپانیا و ایتالیا در کشور عربستان

اینها همه نشات گرفته از تصمیمات بحث بر انگیز فیفا و اینکه فوتبال را به عنوان ابزاری جهت پول دار شدن خود و سرمایه گذاری عظیم در پروژه های مختلف یا سر به فلک کشیدن قیمت ستاره های فوتبال حتی در شرایط کرونا می داند.

در گذشته یک ستاره نامی فوتبال با فقر و تنگ دستی استعدادش کشف می شد و پس از طی مراحل مربوطه به بالاترین سطح می رسید و از جان و دل برای تیم خود مایه می گذاشت در حالی که اندک درآمدی بیشتر نداشت حال با امروز مقایسه کنیم که ستاره های چند صد میلیون یورویی هر ماه بهترین ماشین ها و خانه ها را می خرند و برند بهترین شرکتها در جهان می شوند و خیلی وقتها نیمی از استعداد خود را در فوتبال خرج نمی کنند. هواداری که از دقیقه 1 تا 90 حرص می خورد که چرا تیمش فلان بازی را باخت یا خوب بازی نکرد یا از کسب جام عاجز ماند و حتی برای عدم موفقیت گریه می کند یا در مواردی جان خود را به خطر می اندازد ولی فوتبالیست چند صد میلیونی پول خود را می گیرد و به این عشق هواداران می خندد؟

فوتبال امروز یا دیروز؟

خود انتخاب کنید

اسطوره های قدیم بیشتر در یادها می مانند یا امروز

قضاوت با شما

فوتبال، ورزش یا صنعت
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره فوتبال، ورزش یا صنعت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب