دستاوردهای دنیای تکنولوژی در سال 2021 در سایه ی کووید 19

1399/12/18   13:48
سال گذشته ی میلادی با سختی‌ها و مشکلات متعددی همراه بود که مطمئناً بزرگ‌ترین آن‌ها شیوع جهانی و گسترده ویروس کرونا است که همچنان نیز ادامه دارد. شیوع این ویروس به یکباره دردسرهای زیادی را برای تمامی حوزه‌ها بخصوص تکنولوژی و فناوری ایجاد کرد.
دستاوردهای دنیای تکنولوژی در سال 2021 در سایه ی کووید 19

در سال گذشته ی میلادی بدلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم به جای حضور فیزیکی در محل کسب و کار خود، مجبور به انجام وظایف خود بصورت دورکاری شدند که این موضوع نیازمند به داشتن بسترهای لازم همچون اینترنت پرسرعت می باشد. در سال گذشته بعد از شیوع کرونا در سراسر جهان ابداعات و فناوری های متعددی برای مبارزه و پیشگیری از این ویروس بوجود آمد. با توجه به این موضوع در سال جدید این انتظار وجود دارد که با توجه به اقدامات انجام شده در سال گذشته، بتوان در سال جدید شاهد فناوری های کارآمد در زمینه ی پیشگیری از شیوع این ویروس بود که به بررسی آن خواهیم پرداخت.


1- گسترش شبکه های 5G

شبکه های نسل جدید 5G در طول یکسال گذشته جزء مهمترین موضوعات حوزه ی فناوری و تکنولوژی بوده اند. با اینکه در این زمینه پیشرفت های چشمگیری در زمینه ی توسعه ی این شبکه ها و همچنین دستگاههای پشتیبانی کننده ی آنها صورت گرفته، اما همچنان این تکنولوژی قابلیت پیشرفت و توسعه را دارد. در سال جدید این انتظار وجود دارد که توسعه ی شبکه های نسل جدید 5G یکی از مهمترین اولویت های شبکه های مخابراتی سراسر جهان باشد تا دسترسی به اینترنت پرسرعت در اختیار طیف وسیعی از کاربران قرار گیرد و شاهد ظهور سبک جدیدی از انجام مسئولیت ها توسط افراد و کاربران باشیم.


2- هوش مصنوعی

در سال گذشته ی میلادی هوش مصنوعی بسیاری از جنبه های نحوه ی تجارت بشر را تحت تاثیر قرار داد ولی از تاثیر هوش مصنوعی بر زندگی انسانها کم نکرد. در حقیقت ماشین های هوشمند سهم بزرگی را در مبارزه با شیوع این ویروس و همچنین سایر مواردی که ممکن است در آینده با آنها مواجه شویم داشته اند. چندی پیش شرکت Deepmind که یکی از شرکت های زیرمجموعه ی گوگل به شمار می رود، به کمک تکنولوژی هوش مصنوعی توانست چالش موسوم به " تاشدگی پروتئین " را حل کند و شروعی برای مبارزه و درمان بیماری هایی همچون سرطان و ویروس کووید19 باشد. در سال جدید این انتظار می رود که این فعالیت ها شروعی برای دستاوردهای جدید هوش مصنوعی در زمینه ی علمی و تکنولوژی باشد و در آینده ای نه چندان دور شاهد رقابت دانشمندان رایانه ای با دانشمندان انسانی باشیم.


3- نظارت بر سلامت انسانها توسط تکنولوژی

با شیوع کووید19 در سراسر جهان، ساخت و تولید اپلیکیشن ها و برنامه های نظارت بر سلامتی انسانها و رصد کردن علائم مهم سلامتی آنها در زمان کرونا قوت گرفت. در سال جدید و با وجود سبک زندگی جدید در سایه ی ویروس کرونا این انتظار می رود که فعالیت تخصصی در زمینه تولید اینگونه برنامه ها افزایش پیدا کرده و نگاه تکنولوژی به سمت برنامه های سلامت محور جلب شود.


4- ذخیره اطلاعات در DNA

شرکت مایکروسافت و چند شرکت دیگر در تلاش هستند تا امکان ذخیره ی اطلاعات در مولکول های DNA را فراهم آورند و این شروع تازه ای بر نسل جدید ذخیره ی اطلاعات باشد. به گفته ی محققان تنها 20 گرم از مولکول DNA کافیست تا تمام اطلاعات دیجیتالی در سراسر جهان را ذخیره کرد. این بدین معناست که پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه وجود دارد و سال جدید می تواند سال درخشانی در زمینه ی ذخیره ی داده ها و اطلاعات باشد.


امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,166تومانبیت کوین: 67,417 دلار
591660
fa