آیا هوش مصنوعی می تواند خلاق باشد؟

نویسنده: محسن صفری
1399/08/28   10:17
پروفسو «مارکوس دو سوتوی» نویسنده کتاب «کتاب خلاقیت» در این باره می گوید: «هوش مصنوعی نوعی کاتالیزور برای فشار آوردن به خلاقیت انسانی ماست و این همکاری ماشینی و انسانی است که نتایج مهیجی را ایجاد می کند.»
آیا هوش مصنوعی می تواند خلاق باشد؟

هوش مصنوعی طی سال های اخیر توانسته انقلابی در توانایی های فناوری ایجاد کند. بسیاری از نقش هایی که در حال حاضر توسط هوش مصنوعی انجام می شود متناسب با روند تفکر خطی رایانه است. هوش مصنوعی فوق العاده هوشمند است اما هرگز با خلاقیت انسان مطابقت ندارد.

چاپخانه، گرامافون، دوربین، دوربین فیلمبرداری، ماشین تحریر، سینتی سایزر، پردازنده های کلمه، نرم افزار ویرایش عکس و بسیاری از ابزارهای دیگری که در طول قرن های گذشته اختراع و تغییرات اساسی در خلاقیت و هنر ایجاد کرده اما آنچه در طول تاریخ ثابت مانده «عنصر انسانی» است. اگر چه متاثر از این اختراعات است اما اندیشه بشر همچنان در خلاقیت باقی مانده است.

علاقه به استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی برای خلق آثار هنری چیز جدیدی نیست. قدمت آن به دهه های قبل بر می گردد اما پیشرفت های اخیر در شبکه های عصبی و یادگیری عمیق باعث نوآوری و فعالیت در این زمینه شده است.

در چند سال گذشته همه شاهد ظهور صدها «هنرمند هوش مصنوعی» در سطح جهان بوده اند. این الگوریتم های پیچیده در حال خلق آثار هنری منحصر به فرد و گاهی اوقات وهم آور هستند. آنها در حال تولید تصاویر خیره کننده، شعرهای عمیق، موسیقی متعالی و حتی فیلم نامه های واقع گرایانه می باشند.

تولید این آثار، سئوالاتی درباره ماهیت هنر و نقش خلاقیت انسان در جوامع آینده ایجاد کرده و این قضیه بر کسی پوشیده نیست!

هوش مصنوعی باعث خلاقیت بیشتر ماشین ها می شود اما ماشین ها هنر نمی کنند.

هنر اهمیت دارد زیرا به عنوان انسان همه ما توانایی خلاقیت داریم با گذشت زمان هنری که ایجاد می کنیم تکامل می یابد و فناوری نقش مهمی در این روند بازی می کند.

خلاقیت انسان منجر به اختراع هوش مصنوعی شده است و اکنون ماشین ها خود می توانند نیروهای خلاقیت باشند. بطور طبیعی همه مردم کنجکاو هستند تا ببینند هوش مصنوعی چه توانایی دارد و چگونه می تواند رشد کند.

محققان دریافته اند که هوش مصنوعی پتانسیل زیادی برای حل مشکلات هنر دارد به عنوان مثال به عنوان یک ابزار تحلیلی، هوش ماشین می تواند با تجزیه و تحلیل ضربات منفرد قلم مو به تشخیص نقاشی های معتبر از نقاشی های جعلی کمک کند.

هوش مصنوعی همچنین می تواند با کمک به کشف تاثیرات بالقوه مشابه در بین آثار هنری از دوره های مختلف، هنر را حس کند.

فراتر از هضم اطلاعات، ماشین آلات قادر به ایجاد تصاویر بدیع بوده اند که بینندگان قادر به تشخیص آنها از آثار ساخته شده توسط هنرمندان انسانی نیستند. هوش مصنوعی حتی قادر به ساخت موسیقی و بسیاری موارد دیگر است.

حال سئوال اینکه آیا یک ماشین هوشمند مصنوعی می تواند در نوع خود هنرمند باشد؟ بدون شک پاسخ من منفی است.

برخی از فیلسوفان در این باره استدلال می کنند هوش مصنوعی نمی تواند یک هنرمند باشد و خلاقیت یک تلاش انسانی است و خواهد بود.

خلاقیت از مرموزترین و چشمگیرترین دستاوردهای وجودی انسان است و در ضمن دستاورد خلاق بشر به دلیل نحوه تعبیه اجتماعی، تسلیم پیشرفت های هوش مصنوعی نخواهد شد.

خلاقیت یکی از ویژگی های تعیین کننده انسان است. ظرفیت خلاقیت اصیل، نوعی خلاقیت که درک ما را از ماهیت وجود به روز می کند و باعث تغییر نحوه درک زیبا یا خوب یا درست بودن آن می شود.

خلاقیت انسان را نمی توان به همین راحتی به خلاقیت الگوریتمی تقلیل داد. ابعاد عاطفی، ذهنی و تجسم یافته آن را مفهومی دست نیافتنی می کند. با این حال هوش مصنوعی قادر است خلاقیت انسان را در برخی از این ابعاد مدل سازی و حتی نشان دهد نه بیشتر...

هوش مصنوعی بستری را جهت ابراز وجود برای هنرمندان و غیر هنرمندان فراهم می کند. ماشین های هوشمند فقط می توانند به خلاقیت انسان کمک کنند پس نمی توانند خلاق باشند.

نویسنده: صفری

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (3)
ترتیب
ابوالفضل کد: 48369

ننگ بر سازنده هوش مصنوعی

پاسخ
1402/06/09
ans_result_48369
حسن حجازی کد: 48246

خلاق نبودن سیستم هوش مصنوعی چیزی از قدرت و رشد و توسعه روز افزون این سیستم کم نمی کند . این یک اشتباه بزرگ است که ما هوش مصنوعی را با خلاقیت مقایسه کنیم . خلاقیت از مشخصه های وجود یک موجود زنده است و ارتباطی با هوش مصنوعی ندارد

پاسخ
1402/03/12
ans_result_48246
سید حامد علوی کد: 43916

اشتباهه. هوش مصنوعی میتونه هنرمند باشه حتی بهتر از ما. رشدش به صورت خطی نیست و به صورت نمایی هستش. وقتی که از هوش ما فراتر رفتش، هیچ انسانی نمیتونه مثل اون هنرمند باشه.

پاسخ
1400/08/12
ans_result_43916
دلار: 59,100تومانبیت کوین: 64,626 دلار
591000
fa