اختراع ماسک از بین برنده باکتری ها توسط محققان هنگ کنگ

نویسنده: ولی اله
1399/06/20   07:13
محققان و پژوهشگران هنگ کنک با استفاده از لیزر قادر به تولید گرافین از مواد حاوی دی اکسید کربن شده اند. گرافین بدلیل دارا بودن خاصیت ضد باکتری یایی برای تولید سریع ماسک ارزان قیمت که معایب ماسک های فعلی را ندارد بسیار موثر می باشد.
اختراع ماسک از بین برنده باکتری ها توسط محققان هنگ کنگ

پژوهشگران هنگ کنگ روش جدیدی برای تولید ماسک گرافینی ضد باکتری که بسرعت تولید می شود و کم هزینه تر از ماسک های فعلی هست ابداع کرده اند.

بنا به گفته این پژوهشگران استفاده از ماسک های فعلی که در جراحی و یا عموم استفاده می کنند بدلیل اینکه میکروب ها و ویروس ها بروی این ماسک ها تا چند ساعت باقی می مانند علاوه بر ابتلای فرد به کرونا سبب بیماری های عفونی دیگر نیز می شوند. این پژوهشگران می گویند گرافین بدلیل دارا بودن خصوصیات آنتی باکتری، و ساخت ماسک از این ماده مشکل ماسک های فعلی را ندارد.

به گفته این محققان پس از انجام آزمایش و پژوهش متوجه شده اند از طریق نوشتن روی لایه های پلی آمیدی و دیگر مواد بیوزیستی با لیزر کردن دی اکسید کربن سبب تشکیل گرافین خلل و فرج دار سه یعدی می گردد. با استفاده از این روش قادر به تولید ماسک های گرافینی با سرعت بیشتر و ارزانتری خواهند شد. تحقیقات اولیه برای تولید این ماسک آغاز شده است.

بنا به نظر این محققان گرافین ایجاد شده از این تکنیک توانایی از بین بردن تمام باکتری های موجود در هوا را دارد. بنا به گفته این محققان 99.998 درصد از باکتری ها پس از تماس با گرافین در مدت کمتر از 10 دقیقه از بین می روند. در پژوهش ها مشخص شد که گرافین می تواند 90 درصد ذرات ویروس های کرونا را در 5 دقیقه و تمام ذرات را در 10 دقیقه نابود سازد.

این محققان معتقدند که بیشتر موادی که کرین دارند را با استفاده از لیزر کردن دی اکسید کرین به گرافین تبدیل می شوند.

تولید گرافین به روش سنتی مهمترین عیبش این بود که تولید کننده کنترل چندانی روی شکل محصول نداشت علاوه براین تولید گرافین بسیار پیچیده و پر هزینه بود و دمای زیادی هم نیاز داشت. بنابراین پژوهش ها مواد حاوی کرین از جمله کاغذ سلولزی را می توان در دمای معمولی اتالق با استفاده از لیزر به گرافین تبدیل کرد و قیمت تولید ماسک به این روش مثل قیمت ماسک N95 می باشد.

در ماسک گرافینی محققان ژنراتوری ساخته اند با تنفس انسان برق تولید کرده و وضعیت ماسک را به استفاده کننده گزارش می دهد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ماسک از بین برنده باکتری ها
دلار: 56,725تومانبیت کوین: 52,137 دلار
567250
fa