مسبی

بررسی ساخت عطر و ادکلن و تفاوت آنها

نویسنده: ولی اله
22 مرداد 99 ساعت 09:52
قطعا همه ما تاکنون از عطر و ادکلن های مختلفی استفاده کرده‌ایم. با این حساب ممکن است این پرسش برای ما هم پیش آمده باشد که چه فرقی میان ادکلن و عطر وجود دارد و چنانچه این سوال را تاکنون از خود نپرسیده ایم با دیدن این موضوع حتما سوال جالبی خواهد بود.
بررسی ساخت عطر و ادکلن و تفاوت آنها

قطعا همه ما تاکنون از عطر و ادکلن های مختلفی استفاده کرده ایم و با این حساب ممکن است این پرسش برای ماهم پیش آمده باشد که چه فرقی میان ادکلن و عطر وجود دارد و چنانچه این سوال را تاکنون از خود نپرسیده ایم با دیدن این موضوع حتما سوال جالبی خواهد بود. در این مقاله قصد داریم با نگاهی مختصر به تاریخچه ساخت ادکلن، با انواع آن آشنا بشویم.

همه خوشبو کننده های عرضه شده در بازار با توجه به نسبت ترکیبات به کار رفته در آنها دسته بندی و نامگذاری می شوند. برای مثال ادکلن ها از ترکیب اسانس های گیاهی، آب و الکل به میزان غلظت حدود 5 درصد درست می شوند. به این ترتیب، ادکلن ها رایحه ای ملایم دارند.

اما داستان و روش ساخت عطر متفاوت است و ترکیبات موجود در ساختار عطر غلظت بالاتری (حدود 20 تا 25 درصد) دارند. در ادوپرفیوم ها نیز باید حدود 15 تا 22 درصد اسانس های روغنی استفاده شود. ادوتویلت ها هم به لحاظ غلظت از ترکیبات ملایم تری استفاده می کنند و کمترین حالت غلظت ترکیبات اسانس های روغنی را در ادکلن ها مشاهده می کنیم.


تاریخ ساخت ادکلن

جالب است بدانید عطر از حدود 400 سال پیش تاکنون توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که اولین ادکلن ها را در بازار در سال 1088 شمسی شاهد بودیم که تقریبا مربوط به سه قرن پیش است. دقیقا مشخص نیست چه کسی برای اولین بار ادکلن را اختراع کرده است. اما دو نفرِ مختلف با ملیت ایتالیایی را به عنوان سازنده اولین ادکلن های دنیا می شناسند. گفته می شود که یکی از این دو نفر ایتالیایی، ادکلن را در شهر کُلن آلمان ساخته است که خاصیت های آرایشی و دارویی داشته است.

فرد دیگری بنام پاول فِمینیسِ، که بعضی ها وی را از بین این دو نفر به عنوان اولین مخترع ادکلن می شناسند، ادکلن ساخته شده خود را آکوا آدمیرابیلیس نامگذاری کرده بود. در این ادکلن، ترکیباتی از مرکبات و اسانس های روغنی که خاصیت درمانی هم داشتند در الکل رقیق شده بود. همچنین جالب است بدانید که در ابتدا این ترکیبات با الکلِ انگور مخلوط می شدند و در نتیجه ادکلن به دست آمده کاملا قابل آشامیدن بود، به همین دلیل در آن دوران از این ادکلن برای مصارف بهداشتی نظیر شوینده دهان نیز استفاده می شد.

در آن زمان تصور می شد این ادکلن دفع کننده طاعون نیز هست. نکته جالب اینجاست که از دستور ساخت اولین ادکلن همچنان هنوز هم برای ساخت ادکلن های امروزی استفاده می شود.

بعضی از تاریخ شناسان معتقدند که فِمینیس فرمول ساخت ادکلن خود را به یکی از بستگان خودش که نامش جیوُوانی ماریا فارینا بود داده است. وی نیز از این دستور برای ساخت ادکلن استفاده کرد. برای ساخت این ادکلن، ترکیبات لیموِ، پرتقال، ترنج و روغن اسطوخودوس را در الکل تقطیر می کردند. رایحه و بوی به دست آمده به سرعت طرفداران زیادی را در سراسر اروپا پیدا کرد و آنقدر محبوب شد که حتی تا شمال آفریقا نیز طرفدارانی پیدا کرد.

امروزه اکثر آقایان بیشتر ادکلن را ترجیح می دهند، اما ادکلن هایی نیز هستند که مورد توجه و استفاده آقایان و خانم ها قرار گرفته است. ادکلن ها بر خلاف رایحه شیرینی که در عطر ها شاهد آن هستیم، رایحه ای ملایم تر دارند، دلیل این امر نیز وجود ترکیباتی نظیر مرکبات و مُشک در اینگونه ادکلن ها است.


سه مزایای مهم استفاده از ادکلن ها

- چون ترکیب ساخت ادکلن ها از روغن کمتری مورد استفاده قرار می گیرد، به راحتی می توانید ادکلن را بر روی قسمت های مختلف لباس استفاده کنید.

- ادکلن ها به لحاظ قیمتی نیز از عطر ها نسبتا ارزان تر هستند.

- رایحه ها با توجه به شخصیت فرد، اثرات متفاوتی دارند لذا با توجه به شخصیت می توانید ادکلن انتخاب کنید.

پیشنهاد می کنیم مشخصات فنی و کاربردی ادکلن زنانه و مردانه را مطالعه و در صورت تمایل خریداری کنید.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بررسی ساخت عطر و ادکلن و تفاوت آنها نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ساخت عطر و ادکلن