شش راز شگفت انگیز علم فیزیک

نویسنده: علی
1399/05/02   14:51
در پی اکتشافات پی در پی و بزرگی که طی ماه ها و سال های جاری علم فیزیک رخ نیز داده است، شش بخش از بهترین کشفیات علم فیزیک را در این مقاله برای شما دوست داران علم فیزیک بازگو می کنم.
شش راز شگفت انگیز علم فیزیک

علم فیزیک که توانسه است بخش های زیادی از قسمت های نامحسوس غیر قابل مشاهده جهان را برای انسان ها آشکار کند، از گره زدن رشته های نوری تا کشف ضد ماده. در این مقاله شش مورد از شگفت انگیزترین های فیزیک را توضیح می دهیم.


محصور کردن اشباح:

یکی از غریب ترین پیش بینی های نظریه کوانتوم این است که می توان ذرات را به دام انداخت و به این شکل حتی اگر ذرات در فضا از یکدیگر جدا شوند و زمانی که پدیده در رابطه با یکی از آنها رخ می دهد، ذره دیگر نسبت به آن پدیده واکنش نشان می دهند. دانشمندان در ژوئن سال گذشته اعلام کردند موفق به اندازه گیری میزان درگیری ذرات در نوعی جدید از سیستم ذره ای شده اند، سیتسمی متشکل از دو جفت ذره مرتعش. این اولین باری است که دانشمدان توانسه اند الگوی حرکتی ذارت محصور شده را به دست آوردند. پدیده ای که می تواند شمایلی از جهان بزرگ تر به شمار رود.


گره زدن نور:

شاید در تصور شما به این نظر آید که نور فقط مسیر مستقیم را طی می کند، اما به تازگی دانشمدان روشی برای گره زدن نور ابداع کرده اند!

در ژانویه سال پیش دانشمدان با استفاده هلوگرامی که تحت کنترل رایانه نیز می باشد، توانسه اند پرتو های نور لیزر را در شکل و مسیری ویژه هدایت کنند، این کشف در دامنه ای از علم ریاضی به نام نظریه گره برای مطالعه بر روی گره های بدست آمده بر روی نور استفاده شد.


خلق ذره جدیدی از ضد ماده:

به واسطه برخورد دادن دو ذره با یکدیگر در سرعتی نزدیک به سرعت نور به یک برخورد دهنده اتمی، دانشمدان نوع ماده جدیدی از ماده که تا به حال مشاهده نشده بود خلق کردند:

به نام آنتی (هایپرتریتون) که ابن ذره از جهات مختلفی بسیار شگفت انگیز می باشد. زیرا این ماده در برخورد با ماده های عادی، سریع آنها را نابود می کند و این ماده، ماده عادی نبود و ضد ماده یاد می شد که هر زمان در کسری از ثانیه با تماس با ماده عادی، آ ماده عادی را نابود می کند.


ساخت نقاط مغناطیسی شناور برای رسیدن به انرژی هسته ای کیهانی:

انرژی هسته ای حاصل از ترکیب هسته اتم ها در داخل ستاره ها یکی از اهداف طولانی مدت است که انسان ها در پی بدست آوردن آن بوده و هستند، در صورتی که دانشمدان بتوانند به این انرژی دست یابند، در واقع به منبع قدرتمندی از انرژی که از تاثیرات منفی زیست محیط اندکی برخوردار است، رسیده اند. در ژانویه سال 2010 دانشمندی با اعلام ساخت مغناطیسی های شناوری که می توانند به منبع این انرژی دست یابند یک قدم به سوی ساخت این انرژی نزدیکتر شوند.


نور ماده را تا میکند:

منحرف و خمیده کردن نور به واسطه ماده امری طبیعی می توان باشد، با دیده شدن تا کردن ماده توسط نور عجیب ترین پدیده ای است که فیزیک دانان به تازگی شاهد آن بوده اند، این پدیده طی آزمایشاتی که ماه مارچ سال جاری گزارش داده شده است طی آن دانشمدان رشته هایی از ذرات نانو را با برخورد به پرتوهای نور به شکل مارپیچ در آوردند.


سه قلو های شگفت انگیز:

داشنمدان با استفاده از اتم های لیتیوم توانسه اند یکی از سمبل های باستانی ریاضی به نام حلقه های برومین باز خلق کنند، این حلقه ها سه حلقه درهم هستند که در صورت برداشتن یکی از آنها دو حلقه دیگر نیز از هم جدا می شوند، دانشمدان از گذشته می دانستند که توانایی تشکیل دادن چنین حلقه هایی را دارند اما هیچ کس تا به حال موفق به خلق این سمبل نشده است این حلقه ها در دسامبر سال 2017 پس از اولین پیش بینی فیزیک دانان از این ذرات ارائه شدند.

شش راز شگفت انگیز علم فیزیک
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: راز علم فیزیک
دلار: 59,002تومانبیت کوین: 67,601 دلار
590020
fa