مسبی

رونمایی از پلی استیشن 5

نویسنده: ایمان زندی
10 اردیبهشت 99 ساعت 23:59
مدت زیادی است که کنسول بازی جدیدی از شرکت سونی رونمایی نشده است. طبق گفته هایی، در خردادماه امسال شاهد رونمایی از این محصول خواهیم بود، در این مقاله به طور مفصل به قیمت و ویژگی های پلی استیشن 5 می پردازیم، رقابت بین سونی و ماکروسافت نیز جالب خواهد بود.
رونمایی از پلی استیشن 5

سونی در 7 جولای سال 2000 اولین کنسول بازی پیشرفته خود یعنی پلی استیشن 1 (psone ) را روانه بازار کرد و پس از آن در 4 مارس 2000 پلی استیشن 2 معرفی شد، در آن زمان تعداد دیگری از کنسول های مختلف از قبیل Sega Dreamcast, Nintendo’s GameCube, Microsoft’s Xbox در رقابت با پلی استیشن 2 بودند اما هیچ کدام نتوانستند به قدرت این محصول برسند.

در سپتامبر 2004 سونی از کنسول کوچک شده و کم صدا تر شده خود با نام ps2 slimlin رونمایی کرد که طرفداران بسیار زیادی را هم به دنبال داشت. در تاریخ 11 نوامبر 2006 سونی از محصول جدید خود یعنی پلی استیشن 3 رونمایی کرد که یک هفته بعد در امریکا به طور گسترده وارد بازار شد. در آن زمان رقیبان اصلی این کنسول Nintendo Wii, Microsoft Xbox 360 بودند.در سپتامبر 2009 کنسول جدید سونی که ps3slim نام داشت رونمایی شد که تقریبا 3 برابر کوچک تر از نمونه قبلی خود یعنی پلی استیشن 3 بود. در سپتامبر 2012 دومین تغییر در نسخه پلی استیشن 3 ایجاد شد و کنسولی به نام playstation 3 super slim روانه بازار شد.

سر انجام در 15 نوامبر 2013 پلی استیشن 4 در امریکا برای اولین بار روانه بازار شد که در آن زمان 2 محصول Nintendo Wii U, Microsoft Xbox One از رقبای اصلی ps4 به حساب می آمدند. طبق روند همیشگی که سونی در پیش داشت پس از این محصول کنسول ps4 slim را روانه بازار کرد. پس از آن پلی استیشن 4 پرو توسط سونی رونمایی شد که از ویژگی های آن می توان به داشتن گرافیک Polaris از شرکت AMD که تقریبا قدرتی 2 برابر بیشتر از پلی استیشن 4 دارد را نام برد.

طبق اخبار پخش شده و سکوت اخیر شرکت سونی مبنی بر پیش بینی رونمایی از محصول جدید این شرکت با نام پلی استیشن 5 در خردادماه باید شاهد ورود این محصول به بازارهای جهانی باشیم. پیش بینی می شود این محصول قیمتی حدود 500 تا 600 دلار خواهد داشت. البته چندی پیش کنترلر این کنسول یعنی دوال سنس توسط شرکت سونی رونمایی شد.

طبق شناختمان از شرکت سونی و پیش بینی های انجام شده پلی استیشن 5 کنسولی بسیار متفاوت خواهد بود در حدی که امکان تغییر دنیای ویدیو گیم را خواهد داشت. البته ناگفته نماند که شرکت سونی فعلا برنامه زمانی دقیقی از رونمایی این محصول اعلام نکرده است به همین دلیل ویژگی های خیلی دقیقی از این محصول نمی دانیم.

به علت اتفاقات پیش آمده برای کل دنیا که شرایط فعلی خیلی از برنامه های اجرایی شرکت های بزرگ دنیا را به هم ریخته و مایکروسافت و سونی هم قطعا درگیر همین مسایل هستند به همین دلیل نمی توان تاریخ دقیقی جهت رونمایی از پلی استیشن 5 را اعلام کرد.

طبق پست های منتشر شده از جیم رایان مدیر عامل پلی استیشن خواستار این موضوع است که هیچ نقطه از دنیا مشکلی در تهیه این محصول نداشته باشند، در واقع شرکت ماکروسافت در زمان عرضه ایکس باکس وان به همین مشکل برخورده بود. با تمام این اوصاف در ماه های آینده باید شاهد انتشار اخبار و ویژگی های این محصول از شرکت سونی باشیم. طبق تاییدیه ای از شرکت سونی مبنی بر این موضوع که در اواخر اردیبهشت جلسه ای با سرمایه گذارانش برگزار خواهد کرد.

طبق فروش های پلی استیشن 4 که آماری حدود 7 میلیون را به خود اختصاص داده است انتظار می رود پلی استیشن 5 این مرز را رد کند و حدود 8 میلیون فروش را با توجه به ویژگی های جدیدش داشته باشد.

طبق برنامه ریزی این شرکت برای پلی استیشن 5 که قیمتی حدود 500 تا 600 دلار را در نظر گفته است. اگربه دلیل مشکلات پیش آمده به خاطر بیماری کرونا مشکل کمبود قطعات مواجه شوند باید شاهد افزایش قیمتی بیش از این مقدار باشیم ولی این افزایش قیمت به طبع مانع از فروش زیاد این محصول خواهد شد در نتیجه باید کمی صبر کنیم تا اخبار دقیق تری از این محصول توسط خود شرکت سونی پخش شود.

اگر قیمت اعلامی ایکس باکس سری ایکس را حدود 500 دلار در نظر بگیریم شرکت سونی نیز مجبور است جهت رقابت قیمتی در همین حدود را اعلام کند. اگر بخواهیم شرایط را برای سونی خیلی خوب در نظر بگیریم به علت قدرت سخت افزاری و پردازشی ایکس باکس که باعث افزایش قیمت تا 600 دلار هم می شود در این صورت انتظار قیمتی شاید کمتر از طرف شرکت سونی را خواهیم داشت.در واقع سودآور بودن پلی استیشن 5 ارتباط زیادی با قیمت تمام شده آن دارد در صورتیکه قیمت خیلی بالا باشد که افراد زیادی قدریت خرید این کنسول نداشته باشند برای مدتی مجبور به استفاده از همان پلی استیشن 4 هستند.

جهت نتیجه گیری نسبت به قیمت پلی استیشن 5 میتوان چند دلیل را ذکر کرد که فروش پلی استیشن 5 از پلی استیشن 4 کمتر خواهد بود. یکی از مهم ترین علل آن بیماری کرونا می باشد که بسیاری از مردم دچار بیکاری و کاهش درآمد شده اند که همین عامل باعث ضعیف شدن تعدادی از مردم جهت خرید این کنسول شود. البته ناگفته نماند که کنسول های بازی برای خیلی از افراد جزیی از مهم ترین وسایل زندگیشان محسوب می شود و در شرایط قرنطینه هم به طبع کاربرد بیشتری خواهد داشت. عامل دیگر طبق تاریخچه فروش کنسول های شرکت سونی هر سری که محصول جدیدی وارد بازار شد قیمتش افزایش داشته است این کنسول هم از این قاعده مستثنا نیست و باید شرایط بحران جهانی را هم برای این شرکت در نظر گرفت.

با توجه به سنت همیشگی شرکت سونی که یک نسخه پرو از کنسول را مدتی بعد روانه بازار می کند باید دید این تغییرات تا چه اندازه روی قیمت کنسول جدید تر تاثیر می گذارند.

در آخر باید این نکته را ذکر کنم که شرکت سونی در رقابت شدیدی با شرکت مایکروسافت بر سر محصول ایکس باکس است که جهت غلبه بر بازار و در صدر ماندن پلی استیشن 5 باید ویژگی های بسیار خاصی را دارا باشد از قبیل گرافیک، قدرت سخت افزاری و... و البته مهم ترین موضوع قیمت این محصول می باشد که باید دید آیا از رقیب خود ایکس باکس جلو می زند یا خیر.

طیق اخبار منتشر شده در این زمینه به زودی شاهد مشخص شدن ویژگی های این محصول از طرف شرکت سونی خواهیم بود.

رونمایی از پلی استیشن 5
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره رونمایی از پلی استیشن 5 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: پلی استیشن 5