چگونه پوست خود را جوان و شاداب نگه داریم؟

نویسنده: مهناز رافتی
1399/01/06   04:50
امروزه جوان ماندن پوست یک امر غیر ممکن دردیدگاه عموم شده است باید توجه کنید که این امری ضروری و ممکن است که با راهکارهایی ساده روند جوان نگه داشتن پوست را برایتان آسان می کنیم. به بانوان عاشق لوازم آرایش مملو از سرب، به شدت توصیه می شود خواندن این مقاله را از دست ندهند.
چگونه پوست خود را جوان و شاداب نگه داریم؟

در ادامه سعی داریم خوراکی های خوشمزه ای را معرفی کنیم که از آنها در ماسک های خوراکی و خوردنی های ساده استفاده می شود این خوراکی ها حاوی مقادیر زیادی از ویتامین A هستند که نیاز بدنمان را تا حدی بر آورده می کنند. (همانطور که می دانید ویتامین A باعث شادابی و شفافیت پوست و سلامتی چشم می شود) این خوراکی ها عبارت اند از:


هویچ، گوجه فرنگی

هویج و گوجه فرنگی دارای مقادیر زیادی بتاکاروتن هستند که بتاکاروتن پس از روال عادی دستگاه گوارش و هضم کردن غذا به ویتامین A یا همان رتینول تبدیل می شوند. رتینول با اثر بر سلول های پوستی رشد این سلول ها را افزایش می دهد و باعث تولید کلاژن می شود (کلاژن رشته های پروتئینی هستند که باعث جوان ماندن پوست میشود و علاوه بر آن قابلیت ارتجاعی پوست را نیز حفظ میکند.

از وظایف رتینول، مانند سد بسیار محکمی دور آنتی اکسیدان ها را میگیرد و از آنها حمایت میکند از این رو است که به عنوان اکسیر ضد پیری نیز از آن یاد میکنند.(آنتی اکسیدان ها سیستم ایمنی بدن را در برابر رادیکال های آزاد تقویت میکنند) رادیکال های آزاد هم همان مولکول هایی هستند که قابلیت واکنش پذیری بسیار بالایی دارند و امکان پیش بردن بدن به سمت پیری زودرس و بیماری های گوناگون از سمت آنها زیاد است.

*توجه*

رادیکال های آزاد توسط خود بدن در هنگام مصرف زیاد اکسیژن، آلودگی های محیطی،ورزش بیش از حدممکن و قرارگرفتن در زیر اشعه خورشید به وجود می آیند.(توسط بدن)


مرکبات

مرکبات مانند لیمو شیرین و لیمو ترش که حاوی ویتامین ث هستند در آن حالت وظیفه ای مانند آنتی اکسیدان ها دارند و از بدن در برابر پیری محافظت میکنند. ویتامین ث نیز برای تولید کلاژن ها ضروری است. در پوره لیمو بیوفلاونوئید وجود دارد این ماده به مویرگ های زیر پوستی کمک میکند که نازک و در نهایت پاره نشوند و روی پوست منظره ناخوشایندی را ایجاد نکنند.

آووکادو

منبع دیگر ویتامین ث تقویت کننده پوست دربرابر رادیکال های آزاد و افزایش دهنده گلبول های سفید خون همان آووکادو است.

علاوه بر این ها آووکادو چربی های جادویی را در خود جای داده است که مقدار فراوان و زیادی از کلاژن های پروتئینی را میسازند همانطور که پیش از این گفتیم کلاژن ها قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ میکنند. آووکادو از آن دسته خوراکی هایی است که به عنوان ماسک هم استفاده میشود و قرار دادن پره های آووکادو روی پوست های خشک و ضعیف خواص درمانی زیادی دارد و تغذیه کننده پوست است.


نوشیدن آب فراوان

بدن ما روزانه آب زیادی را از دست میدهد و در هنگام کاهش آب بدن،بدن اهمیت چندانی به سلول های پوستی نمیدهد و بیشتر به فکر مصارف حیاتی و رساندن آب مورد نیاز به قلب و کبد مراکز حیاتی خود است در همین هنگام تعریق و دفع سموم بدن هم قوز بالا قوز میشود از همین رو است که بزرگسالان روزانه حداقل باید دو لیتر آب بنوشند؛ هرچه روزانه بیشتر آب مصرف شود تولید بیشتر سلول های پوستی و شادابی پوست را به گونه ای تضمین میکند.


روغن زیتون

روغن زیتون دارای آنتی اکسیدان های بسیار قوی ای است که از پوست دربرابر آلودگی ها محافظت میکنند علاوه برآن در برابر اثرات اکسید کننده اشعه خورشید نیز مبارزه و از پوست محافظت میکند. اما این به چه دلیلی است؟ یا اثرات اکسیدکننده اشعه خورشید چه ربطی به پوست دارند؟ باید بگویم که این نکته ای است بسیار ضروری چون *اکسیداسیون* باعث مرگ سلول های پوستی میشود، تصور کنید پس از مرگ سلول های پوستی روی پوست چه فاجعه ای به وجود می آید. روغن زیتون هم نوعی دیگر از ماسک های خوراکی یا همان ضد آفتاب است شاید باورش برایتان مشکل باشد ولی روغن زیتون چون سد محافظتی بسیار محکمی در برابر مضرات اشعه خورشید مقاومت میکند.

آجیل

در این ایام اگر به دیدن اقوام رفتید که توصیه میشود نروید مراسم آجیل خوردن را فراموش نکنید. نخندید!دلیل علمی دارد؛ در آجیل ها و مغزها چربی های ضروری موجود است که در هنگام جذب و هضم از سلول های پوست پشتیبانی میکند. اسیدهای چرب موجود در آجیل باعث تولید کلاژن میشوند که کلاژن ها خاصیت ارتجاعی پوست،استحکام پوست و به حفظ رطوبت پوست کمک میکنند؛ همچنین آجیل خواص ضد التهابی دارد که باعث به وجود آوردن پوستی صاف و ضد جوش میشود.

چگونه پوست خود را جوان و شاداب نگه داریم؟
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: پوست شاداب
دلار: 57,946تومانبیت کوین: 68,124 دلار
579460
fa