روش های خشک کردن میوه و سبزیجات

نویسنده: زکیه محبی
1398/12/24   23:21
سبزی خشک در آشپزی کاربردهای فراوانی دارد و از آنجا که ماندگاری زیادی نیز دارد می تواند همیشه در دسترستان باشد. سبزی خشک خانگی خوش طعم تر و سالم تر از سبزی های بازاری میباشد.در این مقاله قصد داریم روش های خشک کردن سبزی در خانه را به شما آموزش بدهیم.
روش های خشک کردن میوه و سبزیجات

سبزی خشک در آشپزی کاربردهای فراوانی دارد و از آنجا که ماندگاری زیادی نیز دارد می تواند همیشه در دسترس تان باشد.

سبزی خشک خانگی خوش طعم تر و سالم تر از سبزی های بازاری میباشد. در این مقاله قصد داریم روش های خشک کردن سبزی و میوه در خانه را به شما آموزش بدهیم.


روش شستن صحیح سبزیجات

در ابتدا باید بگویم برای خشک کردن سبزی از سبزی های سالم و تازه استفاده کنید تا بعد خشک شدن عطر و طعم آنها بی نظیر و فوق العاده باشد.

برای شستن سبزیجات اول آنها را در ظرفی حاوی آب و مقداری نمک و سرکه به مدت یک ربع خیس میکنیم. بعد سبزی ها را از روی آب برمیداریم و دو سه بار دیگر هم آنها را آبکشی مینماییم. دقت داشته باشید که خیلی زیاد سبزی ها را خیس نگذارید چون هم مقداری از خاصیتشان را از دست می دهند و هم ممکن است خراب بشوند.بعد از اینکه سبزی ها را شستید برای اینکه راحت تر خشک شوند آنها را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید تا زودتر خشک شوند. شما می توانید برای گرفتن آب سبزی ها بعد شستشو آنها را داخل یک کیسه نخی بریزید و بعد سر کیسه را ببندید و داخل خشک کن ماشین لباسشویی قرار دهید.


روش های خشک کردن میوه و سبزیجات


1_ خشک کردن در فر

ابتدا فر را در پایین ترین درجه حرارت روشن کنید بعد میوه یا سبزیجاتی که از قبل آماده کرده ایم را روی سینی فر یا یک سینی که قلیایی نباشد قرار می دهیم و داخل فر میگذاریم هر یک ربع به آنها سر زده و سبزیجات را زیر و رو می کنیم و سینی را می چرخانیم تا حرارت به طور مساوی به همه سبزیجات برسد.


2_ خشک کردن در فضای آزاد

در این روش می توانید سبزیجات یا میوه ها را روی یک پارچه نخی در زیر سایه جایی که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد پهن می کنیم و می گذاریم تا خشک شود بسته به نوع سبزی یا میوه مدت زمان خشک شدن آنها نیز متفاوت می باشد.

می توانید یک ملحفه بردارید سبزی ها را داخل آن بریزید و دو طرف ملحفه را به بند رخت آویزان کنید فقط دقت کنید در این روش حتما هر روز سبزی ها را زیر و رو کنید چون در هم فشرده هستند و ممکن است از زیر پلاسیده شوند.

همچنین در این روش بهتر است سبزی ها در زیر نور مستقیم آفتاب نباشند زیرا هم رنگ و طعم آنها تغییر میکند و هم خواص شان را از دست میدهند.

دقت داشته باشید به هیچ عنوان از پارچه های الیاف پلاستیکی برای خشک کردن میوه و سبزیجات استفاده نکنید.


3_ خشک کردن با دستگاه خشک کن و به صورت صنعتی

این نوع خشک کردن دیگر نیازی به توضیح ندارد و با استفاده از دستگاه خشک کن سبزیجات کار شما بسیار آسان تر خواهد بود.


شما با چه روش هایی میوه و سبزیجات خود را خشک می کنید؟

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: خشک کردن میوه،خشک کردن سبزیجات
دلار: 57,445تومانبیت کوین: 68,515 دلار
574450
fa