کرونا ویروس 2019 چیست؟

نویسنده: Hanioo
1398/12/12   22:27
در چین چندین نفر با علائم تنگی نفس و سینه پهلو به بیمارستان ها ورود کردند که خروجی تعدادی از آنها با مرگ همراه شد اما همچین مرگی در دهه اخیر آن هم با تعداد زیاد آن هم همه به یک طریق کمی مشکوک شد.
کرونا ویروس 2019 چیست؟

آمار مبتلایان بیشتر شد اول نزدیکان بیمار و بعد پرسنل بیمارستان ها همه گیر شدند این بیماری به مردم شک بزرگی وارد کرد و پس از چند روز محققان اعلام کردند که این بیماری از گروه کرونا ویروس است.

در سال 2002 اولین نمونه از گروه کرونا ویروس با نام سارس پا به جهان گذاشت که منجر به مرگ تعداد زیادی از انسان ها شد منبع این ویروس حیواناتی چون گربه و خفاش اعلام شده است.

در سال 2012 نمونه ای دیگر از کرونا ویروس در عربستان شیوع پیدا کرد با نام مرس مشهور شد و درست همزمان بود با رفتن حاجیان به کشور عربستان و دلهره زیادی برای مردم کشورمان به وجود آورد و منبع مرس را شتر اعلام کردند.

در سال 2019 نیز کویید 19 از چین طلوع کرد و این روز ها درگیری ایران و بیش از 75 کشور با این ویروس را مشاهده می کنید که منجر به انصراف چین از المپیک 2020 توکیو شد و امکان تعویض مکان و یا تعویق انداختن زمان برگزاری المپیک مطرح است منبع این ویروس ناشناخته است و موجب مرگ حدود سه درصد از مبتلایان می شود و در ایران تا امروز بیش از هزار نفر مبتلا و 61 نفر کشته بر جای گذاشته است.


و اما کرونا ویروس چیست؟

ویروسی با DNA و غشایی پیوسته به پروتئین هایی تیغ مانند شکل ظاهری این ویروس را همچون تاجی کرده که تاج در زبان لاتین همان کرونا است.


ویروس ها در بدن انسان چه می کنند؟

ویروس ها هنگام نفوذ به بدن اول غشای گلبول های سفید را از بین برده و بعد به سیستم دی ان ای آن ورود می کند و تمام ورودی و خروجی ها و به طور کلی سیستم را بر اساس نیاز خود تغییر می دهد.

جالب است بدانید دانشمندان هنوز نتوانسته اند از DNA ویروس های دنا دار سر در بیاورند چون ویروس در خارج از بدن میزبان هیچ نوع فعالیت حیاتی نمی تواند انجام دهد میشه گفت حالت نیمه زنده نیمه مرده دارد و با میکروسکوپ های الکترونیکی قابل مشاهده است و در بدن میزبان هم به دلیل تلفیق شدن با دنای گلبول سفید است که به همین دلیل تشخیص دی ان ای و ساخت واکسن و دارو برای از بین بردن ویروس های دنا دار به شدت کار دشواری است کویید 19 نیز از همین دسته است.


چگونه از شیوع کویید 19 جلوگیری کنیم؟

اول و مهمترین کار حفظ خونسردی و مدیریت بحران است.

دوم تا حد امکان از خانه خارج نشوید.

سوم دست های خود را مرتب بشویید (کویید 19 تا سه ساعت در سطح دست و تا 36 الی 48 ساعت بروی سطوح, میله ها و.. باقی می ماند)

چهارم برای کارهای اداری و خرید و کارهای مربوط به خارج از خانه یک نفر را موظف کنیم.

پنجم بعد از وارد شدن به خانه اگر الکل در خانه دارید با اسپری الکل دستان لباس ها و موادی که از بیرون به داخل خانه آورده است را ضد عفونی کنیم و اگر ندارید تمام لباس ها را در لباسشویی به تنهایی بگذارید تا خوب شسته شود و فرد هم برای اطمینان چند بار دستان خود را بشوید.

ششم دستکش یکبار مصرف هنگام خروج از خانه بپوشید و قبل از ورود به خانه آن را در نایلون در بسته بگذارید و به داخل سطل زباله بی اندازید.

هفتم از مسافرت های غیر ضروری به شدت اجتناب کنید.


*نکته*

تنها به افراد نزدیک بیمار که تماس مستقیم با بیمار دارند ماسک زدن توصیه می شود ماسک زدن در دراز مدت به دلیل رطوبت ایجاد شده در دور دهان باعث قارچ و خیلی بیماری های پوستی دیگر می شود توجه کنید که هر ماسک معمولی 3 ساعت و هر ماسک فیلتر دار 8 ساعت طول عمر دارند.

هشتم دستان را نزدیک دهان بینی و گوش نبرید.

نهم تنها اخبار رسمی راجب به ویروس را بررسی کنیم و کرونا هراسی را کنار بگذاریم.

دهم مراقب خودتون و عزیزاتون باشید یا علی

کرونا ویروس 2019 چیست؟
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
ابوالفضل نعمتی اصل کد: 29301

عالی بود

پاسخ
1398/12/15
ans_result_29301
کلمات کلیدی: کرونا ویروس
دلار: 57,839تومانبیت کوین: 67,923 دلار
578390
fa