از ویروس کرونا و علائم آن چه می دانید؟

1398/11/16   13:20
نسل جدیدی از ویروس کرونا شیوع پیدا کرده که تاکنون هزاران نفر به آن مبتلا شده اند. فزونی مبتلایان به این ویروس و تلفات ناشی از این بیماری نمود آن است که ویروس کرونا بسیار سریع گسترش می‌یابد و خطرناک است.
از ویروس کرونا و علائم آن چه می دانید؟

واژه "کروناویروس" از کلمه لاتین "corona" گرفته شده است و به معنی تاج یا هاله است. این واژه به مشخصه ی ظاهری ویریون ها (شکل عفونی ویروس) اشاره دارد و تصویری از تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی را یادآور می کند.


کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری هایی همچون سارس و مرس را شامل می شود. کروناویروس ها در سال 1965 کشف شدند و مطالعه بر روی آن ها به طور مداوم تا اواسط دهه 1980 ادامه داشت. تاکنون هفت نمونه از این نوع ویروس کشف شده است. آخرین نوع آن ها به نام 2019-nCoV که نسل تازه ای از ویروس کرونا است در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرده و تا کنون جان هزاران نفر را گرفته است.


شیوع ویروس کرونا

علت شیوع این ویروس جدید هنوز ناشناخته است ولی منشأ ویروس های کرونا که در گذشته همه گیر شده بود، در حیوانات بود و اکنون به نظر می رسد از گونه حیوانی به گونه انسانی منتقل شده است. ویروس ها همیشه در حال تغییر و جهش هستند، اما مشخص نیست به چه صورتی تغییر می کنند. ممکن است این ویروس برای انتقال آسان تر تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت تری شود.


این بیماری نخستین بار در شهر ووهان چین بروز کرد و تمام مبتلایان به آن کسانی بودند که در بازار خوراک دریایی کار می کردند یا در آنجا حضور داشتند. طبق گزارشات محل انتقال این ویروس بازار غذای دریایی در شهر ووهان اعلام شده است. احتمال اینکه این ویروس از حیوانات زنده این بازار مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار منتقل شده باشد زیاد است. از این رو، مقامات چین از مردم این کشور خواسته اند به شهر ووهان، محل انتشار این ویروس، سفر نکنند و به ساکنان شهر هم توصیه کرده اند در شهر بمانند. البته به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، فیجی، فرانسه، ترکیه، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است.


کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی این بیماری هستند چون این بیماری جدید تهدیدی در سطح جهانی است و سرعت گسترش آن در حدی است که اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت سفرهای بین المللی را موجه جلوه می دهد.


علائم ویروس کرونا

در معمولی ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می شود که با سرفه و عطسه بدون دلیل همراه است و احتمالاً از همین راه هم سرایت می کند، اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می شود. از نشانه های ابتلا به این بیماری می توان به تب، سرفه، تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که این مورد می تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند. این ویروس جدید موجب عفونت ریه نیز می شود و التهاب ریه ناشی از آن می تواند کشنده باشد.

دوره پنهان این ویروس در بدن می تواند دو هفته به طول بیانجامد و در این مدت فرد مبتلا می تواند بیماری را به دو تا سه نفر انتقال دهد.


درمان ویروس کرونا

معمولاً بیماری های نوپدیدی که شیوع می یابند در ابتدا درمان خاصی ندارند. یعنی اکنون واکسنی برای جلوگیری یا درمان ویروس کرونا وجود ندارد. آنتی بیوتیک نیز مناسب مقابله با این ویروس نیست، چون آنتی بیوتیک علیه بیماری های باکتریایی کاربرد دارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است. تنها راه حل موجود در این باره این است که مردم شرایط خاص را در نظر بگیرند و راهکار های پیشگیری از این بیماری را به خوبی رعایت کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ویروس کرونا
دلار: 57,985تومانبیت کوین: 67,889 دلار
579850
fa