بررسی بلولایت (نور آبی) و تاثیر آن بر انسان

نویسنده: ولی اله
1398/10/26   11:05
بلو لایت یا نور آبی همه جا وجود دارد اما نور خورشید مهمترین منبع بلولایت است. غیر از خورشید منابع دیگری مثل لامپ فلورسنت، لامپ LED و نمایشگرهای وسایل الکترونیکی مثل گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر نورآبی دارند اگر چه نور آبی آنها کمتر از خورشید است.
بررسی بلولایت (نور آبی) و تاثیر آن بر انسان

نور خورشید از رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی تشکیل شده است و نورهایی کم رنگتر بین هر کدام از رنگ های اصلی وجود دارد. مجموع رنگ های اصلی، نور سفید یا نور خورشید را تشکیل می دهند. بعضی از نورها قابل دیدن هستند اما نورها و طیف هایی وجود دارند که قادر به دیدن آنها نیستیم و می توانند روی بدن ما تاثیر بگذارند. نور از ذرات ریز الکترو مغناطیس تشکیل شده است که به حالت امواج حرکت می کنند و این طول موج با انرژی رابطه معکوس دارد. هرچه طول موج بیشتر باشد انرژی نور کمتر است و هرچه طول موج نور کمتر باشد انرژی اش بیشتر است به همین دلیل در طیف نور هر چه از رنگ قرمز به سمت رنگ آبی حرکت کنیم طول موج بسیار کوتاه تر شده و انرژی بیشتر می شود. نور آبی طول موجش بسیار کوتاه است و به همین علت انرژی اش زیاد است.

بلو لایت یا نور آبی همه جا وجود دارد اما نور خورشید مهمترین منبع بلولایت است. غیر از خورشید منابع دیگری مثل لامپ فلورسنت، لامپ LED و نمایشگرهای وسایل الکترونیکی مثل گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر نورآبی دارند اگر چه نور آبی آنها کمتر از خورشید است اما بدلیل استفاده طولانی مدت از این وسایل خطر آنها بیشتر از نور خورشید خواهد بود.


تاثیر ات بلولایت بر بدن

نور آبی برای بدن ما ضروری است. نور آبی از خورشید باعث تمرکز بهتر و سرحال شدن ما می شود و همچنین ویتامین D مورد نیاز بدن از نور خورشید تامین می شود و تامین این ویتامین باعث تمرکز، هوشیاری و سرحالی و احساس پرانرژی بودن ما می شود. بعد از غروب و تاریک شدن هوا بلو لایت خطرات زیادی دارد.

چشم انسان بi طور طبیعی می تواند اشعه های فرابنفش را خنثی کند اما به هر حال استفاده از عینک ضد آفتاب ضروری است. زیرا پرتوهای خطرناک می تواند منجر به آب مروارید و یا برفکوری بشود. چشم انسان نمی تواند بلو لایت را فیلتر کند به همین دلیل این نور برای چشم خطرناک است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض بلولایت می تواند به سلول های حساس به نور در شبکیه آسیب برساند و یا حتی منجر به بیماری (تباهی لکه زرد) شده و فرد را برای همیشه نابینا سازد. تحقیقات نشان داده است نور آبی دستگاههای نمایشگر مثل موبایل و تبلت و غیره.. می تواند منجر به بیماری خطرناک تباهی لکه زرد بشود. افزادیکه مشکل آب مروارید دارند بلولایت دستگاههای دیجیتال می تواند برای آنها بسیار خطر ناک باشد.

بو لایت می تواند منجر به بیخوابی شبانه بشود. با تاریک شدن هوا در بدن ما هورمونی بنام ملاتونین ترشح می شود و در نیمه های شب این هورمون به ترشح حداکثر خود می رسد به همین دلیل خواب نیمه شب بسیار سنگین و عمیق است و در واقع ترشح این ماده منجر به خواب رفتن انسان می شود. بلو لایت دستگاههای الکترونیکی منجر به جلوگیری از ترشح ملاتونین شده و باعث بیخوابی افراد می شود.

بیخوابی عوارض خطر ناکی مثل فشارخون، دیابت، ضعف حافظه و تمرکز، مشکلات عصبی و مسائل دیگر ی می شود. متاسفانه معتاد شدن بسیاری از افراد در شبکه های اجتماعی باعث شده خیلی از آنها در رخت خواب نیز از گوشی و لب تاپ استفاده کنند و قطعا از عوارض خطرناک بلولایت مصون نخواهد ماند لذا باید:

- بعد از تاریک شدن هوا از کامپیوتر و گوشی استفاده نشود.

- نور گوشی و یا کامپیوتر تا حد امکان کاهش یابد.

- بعد از تاریک شدن هوا از عینک های ضد بلو لایت در استفاده از نمایشگرها استفاده شود.

بررسی بلولایت (نور آبی) و تاثیر آن بر انسان
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بلولایت،نور آبی
دلار: 57,879تومانبیت کوین: 68,207 دلار
578790
fa