مسبی

چرا امروزه شما باید گیاهخواری را امتحان کنید؟

2 دی 98 ساعت 14:28
روز به روز تعداد افرادی که رو به گیاهخواری می آورند بیشتر می شوند. گیاهخواران (Vegan) ادعا می کنند با حذف کلیه غذاهای حیوانی (از جمله لبنیات، تخم مرغ، عسل) بیش از مقدار مورد نیاز مواد مغذی دریافت می کنند.
چرا امروزه شما باید گیاهخواری را امتحان کنید؟

در این مقاله در مورد چگونگی رژیم گیاهخواری و مزایای آن توضیح می دهم.

روز به روز تعداد افرادی که رو به گیاهخواری می آورند بیشتر می شوند. گیاهخواران (Vegan) ادعا می کنند با حذف کلیه غذاهای حیوانی (از جمله لبنیات، تخم مرغ، عسل) بیش از مقدار مورد نیاز مواد مغذی دریافت می کنند. با این وجود، چند ماده مغذی وجود دارد که به سختی در یک رژیم گیاهخواری دیده می شود، اما این باعث نمی شود که گیاهخواران دست از رژیم غذایی خود بردارند. اما آیا واقعاً اینطور است؟چرا گیاهخواری؟

انجمن تغذیه در اروپا یک رژیم غذایی گیاهی متعادل و متنوع (همراه با تخم مرغ و شیر) را به عنوان یک رژیم غذایی دائمی توصیه می کند. اصولاً، یک رژیم گیاهخواری نیز متعادل است. اما شما باید بدانید که برای موفقیت در گیاهخواری چه چیزی و چه مقداری باید مصرف کنید.


در مقایسه با آنهایی که همه نوع مواد غذایی می خورند، برای گیاهخواران تهیه یک برنامه غذایی مشکل است. آنها باید منابع مغذی را پیدا کنند که این مواد مغذی معمولاً بیشتر از محصولات حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و شیر به دست می آید. برخی از گیاهخواران همچنین پوشیدن لباس های پشمی یا ابریشمی را نیز کاملاً ممنوع می کنند.


گیاهخوار بودن غالباً همراه با داشتن وجدان اخلاقی بهتر در مورد حیوانات و آزار آنان است. آنها معتقدند كه در صنعت گوشت حیوانات برای تولید شیر و تخم مرغ به زحمت می افتند.


به عنوان مثال، یک گاو فقط هر 6 ماه یک بار شیر می دهد، خروس ها نیز روزانه ذبح می شوند زیرا به نظر می رسد چون تخم نمی گذارند ارزشمند نیستند، زیرا فقط ماده ها تخم مرغ می گذارند. در یک کشور اروپایی سالانه 45 میلیون خروس بلافاصله پس از جوجه کشی ذبح می شوند. این مسائل گیاهخواران را بسیار عصبانی کرده است.


کسانی که به سمت گیاهخواری می روند، نه تنها در نجات حیوانات نقش مؤثری دارند بلکه فواید سلامتی زیادی نیز به همراه خواهند داشت. همانطور که بسیاری از مطالعات نشان داده اند، احتمال اضافه وزن در گیاهخواران کمتر است و آنها کمتر دچار افزایش فشار خون، دیابت، حمله قلبی و حتی سرطان می شوند. اما آیا شما جاودانه خواهید بود؟ بدیهی است که نه.خطر سوء تغذیه در هر گونه رژیم غذایی

کارشناسان تغذیه، یک رژیم غذایی منحصراً گیاهخواری را یک رژیم بسیار بحرانی می دانند، زیرا کسی که در انتخاب مواد غذایی خود آگاهی زیادی ندارد، در معرض خطر بروز علائم کمبود قرار می گیرد.


در رابطه با کمبود مواد حیاتی زیر مشکلاتی رخ می دهد:


• پروتئین ها

• ویتامین B12

• کلسیم

• آهن

• ید

• ویتامین D


بنابر این، از آنجا که برخی از مواد مغذی در غذاهای گیاهی کمتر هستند یا اصلاً وجود ندارند، لذا ضروری است که شما به عنوان یک گیاهخوار، در مورد رژیم غذایی خود جدی باشید و آگاهانه عمل کنید. به طوری که با این آگاهی، تا حد زیادی از کمبودهای مواد مغذی رژیم غذایی خود جلوگیری می کنید. اگر شما یک گیاهخوار هستید، مطالعه در مورد مطالب مواد غذایی و جداول ارزش غذایی برای شما بسیار مهم است. بدون آگاهی صحیح از انتخاب غذای مناسب، رژیم گیاهخواری به راحتی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی حیاتی شود.نتیجه

گیاهخوار بودن یک انتخاب شخصی است اما اگر تصمیم گرفتید که آن را امتحان کنید باید مطمئن شوید که به اندازه کافی مواد مغذی را برای عملکرد طبیعی بدن خود دریافت می کنید. تغییر رژیم غذایی طبیعی به رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است برای بعضی از افراد دشوار باشد اما اگر تداوم داشته باشد ممکن است دریابید که آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست.


امروزه می توانید انواع زیادی از غذاهای گیاهخواری از جمله شیرینی های شکلاتی پروتئینی خوشمزه را دریافت کنید. بد نیست که سعی کنید حداقل یک بار در مدت کمی گیاهخواری را امتحان کنید.نویسنده: John Ananto

ترجمه: فریبا قهرمانی

چرا امروزه شما باید گیاهخواری را امتحان کنید؟
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره چرا امروزه شما باید گیاهخواری را امتحان کنید؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: گیاهخواری