7 ماده غذایی که برای مغز شما مضر است

نویسنده: زهرا احسنی
1398/09/09   16:47
مغز شما مهمترین عضو بدن شماست. بدیهی است نگهداری و حفاظت از این عضو حیاتی و شاد و سالم بسیار مهم است. یکی از راه های حفاظت از مغزتان، داشتن تغذیه سالم است.
7 ماده غذایی که برای مغز شما مضر است

مغز شما مهمترین عضو بدن شماست. مطمئنا، چندین عضو دیگر هم وجود دارند که بدون آنها نمی توانید زندگی کنید، اما مغز همه آنها را کنترل می کند. و نه تنها ضربان قلب شما را حفظ می کند و کمک می کند همیشه شش هایتان نفس بکشند، بلکه مخزن همه چیزهایی است که باعث می شود شما، شما باشید. تمام افکار، احساسات و خاطرات شما در مغز شما ساکن هستند یا از آن سرچشمه می گیرند.


بدیهی است نگهداری و حفاظت از این عضو حیاتی و شاد و سالم بسیار مهم است. تغذیه مناسب میتواند به معنای تفاوت بین مغز روشن و شفاف با احساس هدفمندی و مغزی مه الود با احساس ناامیدی باشد. به عنوان یک عادت مادام العمر، تغذیه سالم همچنین باعث کاهش افت شناختی مرتبط با پیری می شود و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.


در قسمت بعد، غذاهایی وجود دارند که فقط بدترین مواد غذایی برای مغز شما هستند. زیاده روی و افراط کنید تا به احتمال زیاد دچار تجربه گیجی، خلق و خوی پایین، و زمان واکنش کند شوید.


در یک چرخه معیوب، یک مغز افسرده توانایی بسیار کمی در تصمیم گیری درست به منظور بهبود را دارد. اگر می دانید عادت های بدی دارید، وقت آن است که شروع کنید و به عقب برگردید و آنها را تغییر دهید.


مغز شما پیاده کردن و اجرای یک رژیم غذایی گسترده را به یکباره دوست ندارد، و حتی اگر می دانید که آن انتخاب صحیحی است، شما برای حفظ عادت غذایی خود تلاش خواهید کرد. در عوض، 7 مورد گفته شده را یک به یک از رژیم غذایی خود حذف کنید، یک تغییر تدریجی ایجاد کنید که از سلامت مغز شما برای طولانی مدت محافظت می کند. ساده ترین مورد برای حذف از رژیم غذایی خود احتمالا شماره 7 است.


1- چربی های ترانس

خبر خوب این است که همه چربی ها برای شما بد نیستند. با این حال ، نوع خاصی از چربی به نام "چربی ترانس" اثر مضر بر مغز دارد. چربی های ترانس به طور طبیعی در محصولات حیوانی از جمله در گوشت و لبنیات یافت می شوند ، اما حتی این ها به اندازه چربی های ترانس تولید شده صنعتی که در انواع غذاهای بسته بندی پمپاژ می شوند، مشکل ساز نیستند.


در غیر این صورت به عنوان روغن هیدروژنه شناخته می شوند. افرادی که مقدار زیادی چربی ترانس را به شکا مارگارین، مواد غذایی پخته شده در فروشگاه ها ، چیپس ، وعده های غذایی یخ زده و کنسرو شده و نوشیدنی های خامه ای مصرف می کنند ، بیشتر در معرض خطر آلزایمر و زوال عقل هستند و مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد چربی های ترانس نیز منجر به کاهش شناختی زودرس، کاهش حجم مغز و حافظه ضعیف تر می شود.


2- نوشیدنی های قندی

نوشیذنی های قندی مانند نوشابه، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های انرژی زا و حتی آبمیوه دارای ارزش غذایی کمی و بدون ارزش غذایی عستند. مصرف منظم نوشیدنی های قندی میتواند منجر به یک سری اختلالات جسمی از جمله دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا و بیماری آلزایمر یا زوال عقل شود.


مقدار زیادی فروکتوز - شیرین کننده طبیعی که به صورت فراوان در میوه ها و عسل موجود می باشد - نشان می دهد که توانایی یادگیری ، حافظه ، عملکرد کلی مغز و شکل گیری نورون های جدید در مغز را کاهش می دهد. همچنین ممکن است منجر به افزایش التهاب در مغز شود ، که بر انواع عملکرد مغز تاثیر منفی می گذارد.


3- کربوهیدرات تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده محصولاتی هستند که با دانه های فرآوری شده تولید می شوند. ممکن است آنها لزوما شیرین نباشند، اما خیلی سریع در بدن شما به قند تبدیل می شوند. دلیل این امر این است که فرآیند پالایش، همه فیبر و مواد غذایی را از دانه اصلی خارج میکند. یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات های تصفیه شده نشانگر بار گلیسمی بالا است که قند خون شما را لکه دار می کند.


از جمله مشکلات مصرف این مواد می توان اختلال در حافظه ، التهاب و خطر بیشتر ابتلا به زوال عقل را نام برد. مطالعات نشان داده است کودکانی که رژیم های غذایی کربوهیدرات های تصفیه شده زیاد تر مصرف می کنند ، در تست های هوش غیرکلامی نمره کمتری میگیرند. و افراد سالخورده که بیش از 58% کالری روزانه خود را در کربوهیدرات های تصفیه شده مصرف میکنند، دو برابر خطر نقص روحی و زوال عقل را نسبت به افرادی که بیشتر غلات سبوس دار ، میوه و سبزیجات مصرف می کنند ، دارند.


4- غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده

غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده، مواد مغذی مهم را از کل مواد غذایی حذف کرده و آن را با قند ، چربی و نمک جایگزین می کنند. این به نوبه خود با آسیب به بافت مغز و کاهش حجم مغز همراه است. همچنین ممکن است باعث ایجاد اختلال در سد خونی مغزی ، غشایی شود که وظیفه محافظت از مغز در برابر مواد مضر را بر عهده دارد.


5- الکل

احتمالاً جای تعجب ندارد که الکل می تواند به مغز آسیب برساند. هر چند وقت یک بار استفاده کردن ممکن است باعث آسیب دائمی نشود ، اما الکلیسم و دوره های مشروبات الکلی کاملاً این آسیب دائمی را ممکن می سازند. مصرف مزمن الکل باعث کوچک شدن مغز و مختل کردن انتقال دهنده های عصبی که مغز شما برای برقراری ارتباط استفاده می کند می شود. مشروبات الکلی نیز اغلب کمبود ویتامین B1 دارند که می تواند منجر به ایجاد سندرم کورساکوف شود. این سندرم باعث آسیب شدید مغزی است که باعث از بین رفتن حافظه ، سردرگمی ، بی نظمی و از بین رفتن بینایی می شود.


6- ماهی با جیوه زیاد

بطور کلی ماهی یک عادت سالم در رژیم غذایی شماست.. ماهی دارای چربی اشباع کم است اما حاوی اسیدهای چرب امگا 3 سالم و همچنین ویتامین B12 ، روی ، آهن و منیزیم است. با این حال ، برخی از ماهی ها به ویژه از لحاظ جیوه بسیار زیاد هستند که یک ماده آلاینده فلزات سنگین و سم عصبی است. جیوه برای مدت طولانی در بافت حیوانات (از جمله انسان) ذخیره می شود. ماهی هایی که طولانی تر زندگی می کنند و درنده هستند بیشترین غلظت جیوه را در بدن خود دارند. به این دلیل که تا زمانی که زندگی می کنند ، ماهی های دیگری را مصرف می کنند که دارای جیوه کمتری است. در طول عمر این ماهی ها می توانند سطح جیوه 1 میلیون برابر غلظت آب را که شنا می کنند جمع کنند. بهتر است از مصرف ماهی تن ، ماهی شمشیری ، پرتقالی خشن ، شاه ماهی خال مخالی ، کوسه و ماهی کاشی خودداری کنید و یا به طور جدی محدود کنید.


7- آسپارتام (جایگزین قند)

متأسفانه، با جایگزین کردن شیرین کننده مصنوعی - خصوصاً آسپارتام - نمی توان از مضرات قند زیاد جلوگیری کرد. در حالی که تولید کنندگان این قند جایگزین سوگند می خورند که این ماده بی خطر است ، چندین مطالعه، آسپارتام را به مشکلات رفتاری و شناختی مرتبط کرده اند. آسپارتام به عنوان یک عامل استرس زای شیمیایی ، می تواند اثرات مخربی بر توانایی یادگیری و تنظیم احساسات ایجاد کند. در یک مطالعه ، فقط 8 روز رژیم غذایی حاوی آسپارتام باعث شده است که شرکت کنندگان در تست های ذهنی نمره کمتری داشته و احساس تحریک پذیری و افسردگی بیشتری کنند. یک مطالعه دیگر نشان داد افرادی که نوشابه های رژیمی زیادی می نوشند ، که قند را با شیرین کننده مصنوعی جایگزین می کنند ، خطر ابتلا به زوال عقل یا سکته مغزی دارند. در حال حاضر ، FDA می گوید که آسپارتام بی خطر است ، اما برچسب های هشدار دهنده بر روی محصولاتی که حاوی آن هستند نیز الزامی می کند.

7 ماده غذایی که برای مغز شما مضر است
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,809تومانبیت کوین: 68,104 دلار
578090
fa