سیر تحول بشر در کسب و کار و فواید و مضرات حاصل از آن

نویسنده: سعید بزرگی
1400/01/24   12:56
بررسی انقلاب تکنولوژی و تاثیر آن بر کسب و کار بشر، بررسی مزیتها و معایب آن، ارائه راه حل برای بهتر کردن استفاده از این بستر ها، آموزش مهمترین نکته در استفاده از به روز ترین و جدید ترین خدمات در بستر اینترنت
سیر تحول بشر در کسب و کار و فواید و مضرات حاصل از آن

در گذشته مباحث کسب و کار خیلی در سطح وسیعی نبود و شیوه انجام کارها شاید به چند دسته قابل شمارش تقسیم می شد و در این شیوه که مربوط به چند صد سال پیش است عمده فعالیتهای بشر منحصر به دامداری و کشاورزی می شد. پس از گذشت قرنها انسان پیشرفت کرد تا به جایی که در زمینه علوم مختلف به پیشرفتهایی رسید و توانست کسب و کار های جدیدی را احداث کند اما شیوه انجام آنها نسبت به امروز بسیار متفاوت است چرا که شیوه گذشته یک شیوه کاملا سنتی بود اما در شیوه امروزی کسب و کار بر اساس فناوری و پیشرفت علم رایانه و در بستر های دیگر انجام می شود. مثلا یک حسابدار را در نظر بگیرید که در گذشته با چه مشقتی کار ها را انجام می داد و مجبور به صرف وقت و انرژی بسیار و مصارف منابع فراوان از جمله کاغذ بود اما امروزه انجام کار حسابداری با آمدن بهترین نرم افزار های موجود باعث سادگی و سهولت کار و صرفه جویی در وقت و انرژی حسابدار گردید و کار آنها را راحتتر کرد چرا که بسیار از اعمال حسابداری را به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت حسابدار انجام می دهد.

با فراهم آمدن تکنولوژی و بستر اینترنت بسیاری از مشاغل وارد یک فاز جدید و نوینی شدند و دیگر به سختی گذشته نیست مثلا پرداخت قبوض را در نظر بگیرید که در چند سال قبل چه صف های طویلی در بانکها ایجاد می شد جهت پرداخت قبض های آب، برق و گاز، اما با رخ دادن انقلاب تکنولوژی و تغییر بستر خدمات و با برنامه های کاربردی موجود در تلفن همراه بدون نیاز به خروج از منزل و با چند کار ساده از داخل منزل با هر شرایطی می توان قبض ها را پرداخت کرد بدون نیاز به تحمل ترافیک و سختی های حاصل از در صف ایستادن.

اما همانطور که هر ابداع جدید مزایایی دارد، نقص و عیوبی نیز به همراه دارد مثلا با توجه به ضعفی که در بستر و زیرساخت اینترنت وجود دارد خیلی از مواقع انجام خدمات موسسات و شرکتها با اختلال دچار می شود و هم مشتری و هم ارائه دهنده خدمت احساس بی اعتمادی کرده و در نهایت باعث کنار گذاشتن این شیوه می شود یا در کمترین حالت ممکن تا مدتی ارائه خدمت به صورت مجازی به علت نقص در زیر ساختها انجام نمی شود و مجددا شیوه سنتی روی کار می آید. بنابراین برای همسو شدن با این تحول تکنولوژی و اینترنت در ابتدا باید بستر و زیرساخت فراهم شود . متاسفانه در کشور ما پس از تهیه اندکی زیر ساخت که شاید جوابگوی حتی نیمی از درخواستها را نداشته باشد مهمترین نکته در این چرخه از یاد می رود و آن هم بحث آموزش است. به محض ارائه یک خدمت به صورت غیر حضوری و بر پایه اینترنت باید آموزشهای لازم داده شود و گرنه بخش عظیمی از آحاد جامعه به علت عدم آشنایی با این مطلب دچار اشتباه و از همه مهمتر شاید دچار ضرر و زیان مالی شود. برای مثال بنده یک مطلبی را عرض می کنم شاید به ظاهر ساده باشد ولی کاربردی است و هر روز با آن سر و کار داریم و بارها هم درباره آن توصیه های زیادی شنیده ایم ولی رعایت نکرده ایم. همین بحث خرید محصول و پرداخت هزینه با کارت بانکی. اگر از ابتدا آموزشها اصولی می بود امروز شاهد این نبودیم که یک فرد رمز دوم خود را به شخصی که کارت می کشد بگوید و تقریبا همه متوجه آن شوند و سوء استفاده کنندگان در همین لحظه با فهمیدن رمز دوم فرد او را تحت نظر قرار داده و تعقیب کرده و با اعمال زور کارت او را سرقت کرده و به راحتی موجودی آن را خالی می کند. شاید خیلی موضوع پیش پا افتاده ای باشد اما نتیجه آن بسیار خطرناک است.

اصل باید بر این باشد که مشتری خود کارت بکشد و خود رمز را وارد نماید شاید یکی از مزیتهای آمدن ویروس کرونا هم همین باشد که به علت فاصله گذاری یک دستگاه پایانه فروش در سمت فروشنده بوده و رمز توسط خریدار ثبت می شود.

به طور خلاصه باید عرض کنم که قبل از آمدن هر اپلیکیشن یا خدمت الکترونیکی و غیر حضوری باید در ابتدا نحوه استفاده را بی آنکه ابهامی وجود داشته باشد یاد گرفت و سپس از آن استفاده کرد.خیلی از این سایتها و خدمات جعلی و کلاه برداری هستند و اگر فواید یا مضرات آن را ندانیم به راحتی در دام کلاه برداران و هکرها قرار گرفته ایم.

سیر تحول بشر در کسب و کار و فواید و مضرات حاصل از آن
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,814تومانبیت کوین: 67,840 دلار
578140
fa