بررسی اهمیت بکارگیری لیستوفر در صنعت ساختمان و مهندسی عمران

نویسنده: ولی اله
1399/03/24   12:19
در صنعت ساختمان و شغل مهندسی عمران برای اجرای یک پروژه ضرورت دارد تا مقدار مصالحی که در اجرای پروژه مورد نیاز است مشخص و برآورد دقیقی بشود به این عمل در اصطلاح متره و برآورد گفته می شود.
بررسی اهمیت بکارگیری لیستوفر در صنعت ساختمان و مهندسی عمران

در صنعت ساختمان و شغل مهندسی عمران برای اجرای یک پروژه ضرورت دارد تا مقدار مصالحی که در اجرای پروژه مورد نیاز است مشخص و برآورد دقیقی بشود به این عمل در اصطلاح متره و برآورد گفته می شود که برای مدیریت پروژه مورد نیاز است و افرادی که در این موضوع کار می کنند مترور نامیده می شوند. عملیات متره جهت برآورد و پیش بینی قیمت نیز مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین با متره موارد ذیل انجام می گیرد:

- مقدار و نوع مصالح

- تعداد و نوع نیروی انسانی

- زمانبندی ساخت و ساز

- شرکت در مناقصه ها

در هنگام شروع یک پروژه برای اجرای فونداسیون، آرماتور بندی موضوع بسیار مهم می باشد. برآورد دقیق از میزان و نوع آرماتور مورد نیاز یکی از کارهای مهم مترور است .اگر یک راهنمای کاملی برای آرماتوربندی وجود داشته باشد علاوه بر سرعت اجرای پروژه و کیفیت کار، نقش مهمی در کنترل هزینه ها خواهد داشت. برای کنترل این موارد در صنعت ساختمان از جدول راهنمایی بنام لیستوفر استفاده می شود. در حقیقت لیستوفر که به جدول لیستوفر معروف است مرجع کاملی برای اجرای آرماتوربندی شامل نوع خم و برش آرماتورها می باشد.


مشخصات جدول لیستوفر

در جدول لیستوفر وزن میلگرد و محاسبات آن، تعداد مورد آرماتور، طول کل آرماتور ها، شکل و مشخصات کامل فنی آرماتور ها، سایز میلگردهای مورد نیاز، و پلان هر میلگرد که موقعیت هر میلگرد را در نقشه مشخص می کند در ستون های جدول نوشته می شود.

جدول لیستوفر را با نرم افزارهای اکسل و اتوکد و نرم افزارهای دیگر هم تهیه می کنند.

جدول لیستوفر و نرم افزار آن، یکی از ابزارهای مورد نیاز دانشجویان رشته های مهندسی عمران، پیمانکاران، و شرکت های آرماتور بندی و مجریان سازه های فولادی در صنعت ساختمان می باشد که می توانند جهت برآورد دقیق میلگردهای مورد نیاز و دیگر مشخصات فنی لازم در اجرای پروژه از آن بهره بگیرند. به همین دلیل جدول لیستوفر آماده شده ای را می توانید همینجا دانلود و مورد استفاده قرار دهید و وقت و زمان را برای طراحی و ساخت جدول لیستوفر صرف نکنید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اهمیت بکارگیری لیستوفر
دلار: 57,890تومانبیت کوین: 67,639 دلار
578900
fa