معیارهای پیشرفت در SEO سایت

1400/03/07   18:36
با اندازه گیری معیارهای خود در هر کاری می توان میزان پیشرفت خود در آن کار را سنجید. این عمل دقیقا در سئو سایت نیز قابل اجراست و به همین دلیل اندازه گیری داده های سئو برای پیشرفت یک سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
معیارهای پیشرفت در SEO سایت

معیارها و فاکتورهای اندازه گیری برای داشتن یک هدف اصلی در سایت قابل تحلیل و بررسی می باشد. در صورتی که برای سایت خود هدف معینی در نظر نگرفته باشیم نمی توانیم از داده های آن به خوبی استفاده کنیم. لذا لازم است در انتخاب اهداف خود به چند نکته توجه کنیم:

1- هدف ما باید قابل اندازه گیری و سنجش باشد. اگر اندازه گیری از هدف خود نداشته باشیم، نمی توانیم به بهبود آن کمک کنیم.

2- هدف باید مشخص و معین باشد و با اصطلاحات بازاریابی دچار نامفهومی نشود.

3- تحقیقات نشان داده به اشتراک گذاشتن اهداف خود با دیگران می تواند کمک ویژه ای به تحقق آن کند.


معیارهای تعاملی

این نوع معیارها برگرفته از رفتار کاربران در سایت ما می باشد. اکنون به بررسی برخی از این معیارها خواهیم پرداخت:

* نرخ تبدیل

اگر در Google Analytics اهداف خود را مشخص کرده باشیم، می توانیم متوجه شویم که چند درصد از افرادی که از سایت ما بازدید کرده اند هدف ما را برآورده کرده اند. در واقع نرخ تبدیل می تواند برای هر کدام از اهدافی که تعریف می کنیم محاسبه شود.

* نرخ ماندگاری کاربران در سایت

یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای پیشرفت SEO یک سایت، مدت زمانی است که کاربران در سایت می مانند. این معیار می تواند این حقیقت را به گوگل اثبات کند که محتوای موجود در صفحه سایت مورد پسند کاربران بوده است.

* نرخ بازدید به ازای کاربر

این معیار زمانی افزایش پیدا می کند که کاربران به هنگام ورود به سایت از چندین صفحه بازدید کنند. این یکی از مهمترین معیارهای پیشرفت سئو سایت می باشد؛ چرا که بوسیله ی محتوایی که در سایت خود ایجاد می کنیم قصد هدایت کردن کاربران به سایر صفحات سایت خود و همچنین لندینگ پیج ها را داریم. بنابراین ضروری است که کاربران به هنگام ورود به سایت از صفحات مختلف آن دیدن کنند.

* نرخ پیمایش کاربران در سایت

تمام محتواهای نوشته شده در سایت با هدف انتقال کاربر به سایر صفحات سایت و بازدید از آنها می باشد. بنابراین این نکته حائز اهمیت است که بدانیم کاربران بعد از ورود به سایت مطالب مهم و مورد نیاز خود را رصد کرده یا خیر. با ارزشمند کردن محتواهای خود در سایت می توانیم با انتقال کاربر به صفحات مورد نظر نرخ پیمایش کاربران در سایت خود را افزایش دهیم. برای این کار می توانیم از ابزار Google Analytics بهره مند شویم.

* ترافیک جستجو

این پارامتر به ما نشان می دهد که سایت ما به چه تعداد کاربر نشان داده شده است. همانطور که می دانیم تمام کاربرانی که سایت ما را مشاهده می کنند وارد آن نمی شوند و یا روی آن کلیک نمی کنند. بنابراین ممکن است میزان نمایش سایت ما با مقدار تقریبی ورودی کاربران تناقض داشته باشد. برای حل این مسئله می توانیم از ابزار Google Analytics استفاده کنیم.

سایر معیارهای پیشرفت سئو

* اعتبار دامنه

یکی از معیارهای شاخص سئو، اعتباری است که گوگل به سایت ما می دهد. این اعتبار هم به دامنه ی سایت و هم به صفحات دامنه سایت اعمال می گردد. این معیار می تواند سریع ترین روش برای افزایش اعتبار، بک لینک و حتی پیوندهای با کیفیت باشد.

* رتبه بندی با کلمات کلیدی

کلمات کلیدی می توانند جایگاه سایت ما را در گوگل بهبود بخشند. با استفاده از کلمات کلیدی می توان ورودی کاربران به سایت و بازدید از صفحات را تا چند ده برابر افزایش داد.

معیارهای اساسی

* ایندکس کردن صفحات

اگر صفحات سایت ما توسط گوگل نمایه برداری یا ایندکس نشده باشد، نباید منتظر باشیم سایت ما در جستجوهای ابتدایی گوگل نمایش داده شود. برای اطمینان از اینکه URL سایت ما ایندکس شده یا خیر می توانیم عبارت Site: “yordomain” را در گوگل جستجو کنیم.

* سرعت سایت

یکی از مهمترین معیارهای بهینه سازی سایت سرعت آن می باشد. با استفاده از ابزرهای gtmetrix و site speed insite می توان سرعت صفحات سایت را مورد بررسی قرار داد. سرعت سایت علاوه بر اینکه یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی می باشد، یکی از مواردی است که به افزایش نرخ ماندگاری کاربران در سایت و همچنین نرخ پیمایش آنها کمک ویژه ای می کند.

برنامه ریزی و اجرا

اکنون با مطالب گفته شده تا حدودی با مفهوم سئو آشنا شده ایم. سئو یک فرآیند مهم و دقیق بوده که برای موفقیت در آن نیاز به مدیریت و برنامه ریزی می باشد. با استفاده از ابزارهای رایگان موجود در گوگل با اشتراک گذاشتن سایت های خود با سایرین برنامه منظم و دقیقی برای سئو سایت خود تهیه کنیم.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,809تومانبیت کوین: 68,104 دلار
578090
fa