مسبی

ساخت تلسکوپ خانگی

نویسنده: علی
14 خرداد 99 ساعت 14:53
این مقاله به شما آموزش می دهد که چگونه یک تلسکوپ خانگی برای خودتان بسازید در مواقع شب از آن استفاده کنید و از تلسکوپ لذت ببرید و به گونه ای می توان آن را یک کاردستی خانگی جلوه داد.
ساخت تلسکوپ خانگی

در ابتدا بهتر است که که درباره ای تلسکوپ بیشتر بدانیم!

به طور کلی می توان تلسکوپ ها را به دو گروه شکستی و نیز بازتابی از هم متمایز کرد.

می توان گفت که تلسکوپ شکستی وظیفه جمع آوری نور را در یک عدسی کوژ(محدب) بر عهده دارد که به آن عدسی شیئی می گویند. تلسکوپ بازتابی این وظیفه بر عهده آینه کاو(مقعر)سپرده می شود.

در تلسکوپ شکستی عدسی شیئی در ابتدای لوله ی تلسکوپ قرار دارد و با استفاده پدیده شکستن نور در شیشه که به آن لنز هم گفته می شود پرتو های نور را در کانون خود جمع آوری می کند.

تفاوت تلسکوپ های شکستی و تلسکوپ های بازتابی عدسی در انتهای لوله قرار دارد و از طریق بازتاب نور پرتوها را بازتاب و نور پرتو ها را باز تابنده در کانون خود جمع آوری میکند.

و اینها اطلاعتی بود که هرکس برای ساخت تلسکوپ اقدام میکند باید از آن اطلاعات آگاه باشد و به خوبی بداند که تلسکوپ ها چند نوع و چگونه کاربردی دارند.

و حالا وقت آن رسیده که تلسکوپ خانگی خود را با استفاده از خواندن این مقاله بسازید:

هماطور که در اول مقاله برای شما بازگو کردیم برنامه ما ساخت یک تلسکوپ شکستی ساده است.

برای ساخت این این تلسکوپ یک عدسی کوژ با فاصله کانونی 300 میلی متر به عنوان عدسی شیئی و یک عدسی به فاصله کانونی 200 میلی متر به عنوان چشمی استفاده می کنیم.

نکته: این دو عدسی باید به فاصله مناسب از یکدیگر قرار بگیرند و در عین حال امکان نزدیک شدن و دور شدن از یکدیگر را داشته باشند.

و نیز به نیاز به دو لوله پلاستیکی به قطر 60 تا 65 میلیمتر داریم. عدسی کوچکتر را در لوله دیگر با قطر 40 میلیمتر قرار دهید سپس با چسب حرارتی یا نوار لنت برقکاری آن را محکم کنید.

در کانون تلسکوپ نیاز به یک مبدل دارید تا بتوانید لوله کوچیک تر را در مرکز لوله بزرگ تر نگهدارید و در عین حال امکان جابه جایی این دو نسبت به یکدیگر را فراهم آورد.

ابتدا سر لوله دیگر تلسکوپ را با چسب زخیم ببندید و در مرکز آن یه سوراخ به قطر 40 میلیمتر ایجاد کنید تا لوله کوچک تر بتواند در آن قرار گیرد و جابه جا شود.

آری شما یک تلسکوپ ساختید و می توانید اجرام آسمانی را ببنید آیا شما باورتان می شود به همین راحتی در مقیاس با تلسکوپ های گران قیمت تلسکوپ به این خوبی بسازید؟ سعی ما بر این بود که در این وضعیت اقتصادی، مردمان خوب ایران زمین و کسانی که علاقمند به اجرام آسمانی هستند بتوانند به همین سادگی اجرام را مشاهده بکنند.

ساخت تلسکوپ خانگی
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره ساخت تلسکوپ خانگی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب