راه های کنترل استرس در دانش آموزان ابتدایی

نویسنده: اعظم زارع
1400/06/27   21:37
آیا میدانستید که دانش آموزان هم می توانند به اندازه بزرگسالان دچار استرس شوند. دانش آموزان زمان زیادی را صرف آموزش در مدرسه می کنندو عوامل مختلفی وجود دارد که آنها را نگران می‌کند. در این مقاله ما سعی کردیم شما را با راه هایی برای کنترل استرس دانش آموزان، آشنا کنیم.
راه های کنترل استرس در دانش آموزان ابتدایی

آیا میدانستید که دانش آموزان هم می توانند به اندازه بزرگسالان دچار استرس شوند. درسته! دانش آموزان زمان زیادی را در مدرسه می گذارند و عوامل مختلفی وجود دارد که آنها را نگران می کند و ممکن است باعث استرس آنها شود. بخشی از مشکل اين است که دانش آموزان نمیدانند چگونه هنگام ناراحتی و ناامیدی خود را آرام کنند.

وقتی بچه ها ناراحت و ناامید می شوند نمی توانند تمرکز کنند، بنابراین استرس می گیرند. بچه های خردسال مانند دانش آموزان ابتدایی اغلب دچار استرس می شوند و همه چیز با زورگویی و فشارهای کادر مدرسه شروع می شود،که عامل اصلی استرس در دانش آموزان است و می تواند باعث افسردگی و ترس آنها از رفتن به مدرسه شود.

وقتی دانش آموزاند دائماً مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، باعث می شود احساس تنهایی کنند و دچار استرس شوند؛ گاهی اوقات افرادی که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند این کار را به دلیل بیماری و استرس انجام می دهند.

آنها نمی دانند چگونه ناراحتی های خود را به شیوه ای مثبت برطرف کنند، بنابراین آن را به گردن دیگران می اندازند. یکی دیگر از علل مهم استرس در دانش آموزان ابتدایی تکالیف مدرسه است، دانش آموزان آزمون های زیادی در مدرسه دارند و حتی دارای آزمون های مهم دولتی هستند که در طول سال برگزار می شود.

بسیاری از بچه ها از انجام این آزمون ها خوششان نمی می آید و وقتی زمان انجام آنها فرا می رسد دچار استرس زیادی می شوند، بعضی اوقات بچه ها حتی درحین آزمون، گریه می کنند و واقعاً ناراحت می شوند. کادر مدرسه نیز بر دانش آموزان استرس ایجاد می کند، زیرا وقتی بچه ها نمی دانند، چه باید بکنند، به تدریج منفعل شده و دست از تلاش برمی دارند.

در این مقاله ما سعی کردیم، شما را با راه های کنترل استرس در دانش آموزان دبستانی آشنا کنیم. پس درادامه با ما باشید.راه های کنترل استرس در دانش آموزان دبستانی


ورزش

ورزش، یک راه عالی برای مقابله با هرگونه استرسی است، که در طول روز ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنید.

وقتی بچه ها، فعالیتهای فیزیکی و جسمی مثل ورزش انجام می دهند به آنها کمک می کند تا از ناامیدی بیرون بیایند. ورزش قبل از امتحان به آرامش اعصاب و بعد از امتحان به کنترل استرس ایجاد شده ،کمک می کند. به طور کلی انجام فعالیت های فیزیکی نوعی زنگ تفریح بعد از فعالیت های ذهنی می باشد.


استراحت

استراحت بسیار مهم است، زیرا به بدن و ذهن دانش آموزان اجازه می دهد تا آرام شوند و به آنها فرصتی می دهد تا برای فعالیت های روز بعد آماده شوند.

دانش آموزان باید در طول روز استراحت کنند، تا به آنها فرصتی برای اندیشیدن به افکار مثبت و جمع شدن خود بدهند. لازم نیست آنها استراحت طولانی داشته باشند، اما تعطیلات و زمان آرامش به شکل گیری و تثبیت سازی یاد گیری هایی که دانش آموزان انجام می دهند،کمک می کند.


وعده های غذایی سالم

دانش آموزان باید در طول روز غذای سالم بخورند تا به تمرکز و احساس عالی آنها کمک کند. تمرکز و یادگیری در زمان گرسنگی واقعاً سخت است به علاوه غذا برای مغز دانش آموزان عالی است.


مدیتیشن

یک تمرین ذهنی شامل آرامش، تمرکز و آگاهی است. وقتی بچه ها استرس دارند، اگر بدانند چگونه آرامش خود را حفظ کنند، راحت تر با استرس های خود کنار می آیند.

مدیتیشن به دانش آموزان کمک می کند تا در طول روز آرامش داشته باشند و ذهن خود را روشن نگه دارند، تا بتوانند بر یادگیری تمرکز کنند مدیتیشن برای ذهن همانند ورزش فیزیکی برای بدن است.


صحبت در مورد احساسات

اغلب بچه ها خجالت می کشند، یا آنقدر خجالتی هستند که نمی توانند احساسات خود را به بزرگسالان بگویند. زیرا شاید نمیخواهند، شخص دیگری را به دردسر بیندازند یا مشکل بدتر شود. اگر بچه ها بدانند، ناراحت شدن یا عصبی بودن آنها خوب است؛ اما همچنین می توانند در مورد احساسات خود با دیگران صحبت کنند، می توانند احساس بهتری داشته باشند.


خواب

خواب به اندازه خوردن، نوشیدن و تنفس بر ای سلامتی ما مهم است. یک خواب خوب کمک میکند تا دانش آموز مطالب یادگیری شده را به خاطر بسپارد و نقش مهمی در آمادگی او برای یادگیری های روز بعد دارد.


دفعه بعد اگر دانش آموزی به شما گفت استرس دارد، باور کنید، زیرا واقعاً امکان پذیر است.

موارد زیادی وجود دارد که بچه ها در دوران مدرسه با آن سر و کار دارند و همیشه بلد نیستند که چگونه با آنها به شیوه ای مثبت رفتار کنند. اگر همه ما برای کمک به دانش آموزان برای یافتن راه هایی برای مقابله با استرس ها، سخت تلاش کنیم، این کار به خلاص شدن آنها از شر استرس کمک خواهد کرد و درنتیجه یادگیری بیشتر دانش آموز و علاقه بیشتر آنها به مدرسه را درپی خواهد داشت.

یافتن تنها یک راه برای کمک به کاهش استرس در دانش آموزان دبستانی، به بچه ها کمک می کند تا در مدرسه بهتر یاد بگیرند و خوشحال باشند و معلمان نیز چنین دانش آموزانی رابیشتر دوست خواهند داشت.

این مقاله ترجمه ای است از:

elementary school students are stressed too.here is how to help them

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
666960
fa