مسبی
شگفتی های بدن انسان

شگفتی های بدن انسان

ویرایش: 1393/3/5
نویسنده: hoseinjoon
بدن تمامی ما انسان ها از لحظه تولد تا هنگام مرگ مدام در حال تغییر و بازسازی است. تمامی ارگان ها، بافت ها و سلول های ما مدام در طول دوران حیاتمان نو می شوند به طوری که حتی می توان گفت بیشتر قسمت های بدن ما جوان تر از خود ما هستند...


البته استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال سلول های عصبی (نورون ها) و سلول های قلب یا بسیار کند بازسازی می شوند یا به هیچ وجه بازسازی نمی شوند. بدن ما تقریبا از 100هزار سلول تشکیل شده است. اگر تمامی این سلول ها را پشت سر هم ردیف کنیم روبانی به بلندی 15 هزار کیلومتر خواهیم داشت.


در بدن ما در حدود 250 نوع سلول متفاوت وجود دارد؛ سلول های خونی، سلول های پوستی، ماهیچه ای یا قلبی، عصبی، فیبروبلاستی و...
هر روز میلیاردها سلول در بدن ما می میرند و جای آنها را سلول های دیگر می گیرد. در هر ثانیه 20 میلیون سلول به دو سلول دیگر تقسیم می شود.


● سلول ها چقدر عمر می کنند؟
سلول ها طول عمر مشخصی دارند. سلول های پوستی طول عمری حدود سه تا چهار هفته دارند. گلبول های قرمز حداکثر 120 روز زنده اند. سلول های شبکیه 10 روز، سلو های ریه و کبد 400 تا 500 روز و سلول های سطح معده پنج روز عمر می کنند.


● ما هم سن نورون هستیم
گروهی از محققان سوئدی موفق شده اند با اندازه گیری میزان کربن در DNA سلو ل ها طول عمر هر سلول را مشخص کنند.
لازم به ذکر است که DNA در هنگام تولد یک سلول به وجود می آید و کربن موجود در آن هرگز با کربن های خارجی مبادله نمی شود.
تحقیقات نشان داده است بیشتر سلول های بدن ما کمتر از 10 سال عمر دارند. پیرترین سلول ها در میان سلول هایی که قابلیت بازسازی دارند، سلول های دیواره معده و ماهیچه های پهلو با 15 سال عمر هستند. این سلول ها کندتر از سلول های دیگر بازسازی می شوند. نورون ها یا سلول های عصبی هرگز بازسازی نمی شوند و می توان گفت سن آنها با سن ما یکسان است.● چاقی و سلول های چربی
تحقیقات دیگری نیز نشان داده که دلیل چاق شدن ما پس از گرفتن رژیم لاغری به دلیل نوسازی سلول هاست زیرا تعداد کلی سلول های چربی در بدن همیشه ثابت است.
با گرفتن رژیم شما سبب لاغر شدن سلول های چربی موجود می شوید اما آنها را از بین نمی برید. وقتی پس از رژیم دوباره همان روند قبلی را پیش بگیرید، سلول های چربی دوباره نوسازی شده و همان روند را پیش می گیرند و شما دوباره چاق می شوید.● مرگ، پایان نوسازی سلولی
لازم به ذکر است بازسازی و نوسازی سلول ها جلوی روند پیری را نمی گیرد و این موضوع خود یکی از اسرار ناشناخته است و تئوری های بسیاری درباره آن بیان شده است.
پژوهشگران حدس می زنند که تعداد دفعات نوسازی سلو ل های بدن محدود باشد و یک محاسبه گر داخلی در کروموزوم تعداد کپی ها را بررسی کرده و بیش از یک حد را ممنوع می کند. در صورتی که این محاسبه گر از کار بیفتد سلول های سرطانی تشکیل می شوند و سبب مرگ فرد خواهند شد.


منبع:

http://www.mansour00.blogfa.com/post/29

امتیاز دهی به مقاله
شگفتی های بدن انسان
شگفتی های بدن انسان
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره شگفتی های بدن انسان نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بدن انسان ، سلامت انسان ، انسان و سلامتی ، انسان سالم ، چگونه سالم بمانیم ، راز سلامتی ، سلامتی و زندگی