مسبی
مردم کدام شهر بیشتر دعوا می کنند؟

مردم کدام شهر بیشتر دعوا می کنند؟

ویرایش: 1392/12/2
نویسنده: mo1374
به ازای هر 138 هزار نفر در تهران یک پرونده نزاع و درگیری در سازمان پزشکی قانونی ثبت می شود.

این آمار سازمان پزشکی قانونی است که می گوید مردم استان تهران با 86 هزار و 628 مورد بیشترین مراجعات نزاع را داشته است. فرمانده انتظامی تهران هم چندی پیش اعلام کرده بود که براساس آمار نزاع و درگیری خیابانی پایتخت نشین ها در رتبه اول مهم ترین تماس های گرفته شده با پلیس محسوب می شوند.

یک کارشناس مسایل اجتماعی معتقد است که احساس تنهایی و عدم تجانس فرهنگی و گروهی بین مردم شهر تهران علت اصلی بروز رخداد نزاع در این شهر است؛ شهری که با مهاجرت بالا و مشکلات اقتصادی کلان دست و پنجه نرم می کند.

آمار نزاع و درگیری از آن دسته از آماری است که نه فقط در تهران بلکه در تمام کشور وجود دارد، چراکه تعداد مراجعان نزاع در فاصله سال های 1385 تا 1389 به پزشکی قانونی نشان می دهد که در این سال ها بیشترین تعداد مراجعان نزاع با رقم 629 هزار و 36 نفر در سال 1389 و کمترین آن با رقم 547 هزار و 521 در سال 1386 ثبت شده است. در این میان استان تهران با 86 هزار و 628 پرونده نزاع در صدر استان های پر نزاع و خراسان جنوبی با دو هزار و 347 مورد کمترین پرونده نزاع در کشور را داشته است. این آمارها همچنین نشان می دهد در طی این نزاع ها در مجموع 153 هزار و 226 زن و 373 هزار و 676 مرد درگیر بوده اند.

اما جدیدترین آمارها نشان می دهد در 10ماهه سال جاری 526 هزار و 902 مورد، معاینات نزاع در مراکز پزشکی قانونی کشور صورت گرفته، این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل که مراجعات نزاع 552 هزار و 173 مورد بود، 6/4درصد کاهش یافته است.

آماری که مورد چالش یک جرم شناس است چراکه به گفته او کاهش چند درصدی آمار نزاع نشان دهنده کاهش نزاع و درگیری در کشور نیست و بسیاری از آمارها در قالب های پیدا و پنهان در این دست قرار نمی گیرند اما همیشه رخ می دهند.

تنهایی ریشه خشونت در تهران است
تجانس فرهنگی و گروهی یکی از اهرم هایی است که می تواند از نزاع و درگیری فردی و گروهی بکاهد. به گفته امان الله قرایی مقدم اگرچه ریشه خشونت، اول از خانواده ها شروع می شود اما یکی از عواملی که باعث نزاع و درگیری می شود عدم تجانس فرهنگی و گروهی است: «تهران شهر تنهایی ها و بیگانه هاست، در شهرهایی مثل تهران، اصفهان، مشهد و کرج که تجانس گروهی به هم می خورد، افراد ترس از شناخته شدن را از دست می دهند. این موضوع در تهران و نقاطی مثل اطراف راه آهن، ترمینال جنوب و نقاطی که مهاجرپذیر است، بیشتر دیده می شود.

به اعتقاد او اگر در خراسان جنوبی که مهاجرت کم است این آمار هم کمتر ثبت می شود به این دلیل است که افراد هنوز دارای اعتقادات مذهبی قوام یافته اند که جنگ و نزاع گروهی کمتر دیده می شود.»

به گفته قرایی، اقلیم هم یکی از مولفه های تشدید این مساله است: «وقتی که وارد بحث اقلیم می شویم و می خواهیم از نتایج اقلیم شناسان استفاده کنیم، عوامل دیگری مثل بیکاری، تورم، فقر و برخوردهای نامناسب مطرح می شود که افراد را به سمت تنهایی سوق می دهد. علاوه بر تمام این موضوعات رنگ لباس و رنگ در و دیوار و نبود شادی و نشاط سبب بروز اختلافات و درگیری بین افراد می شود. مثلا لباس کثیفی که یک کارگر به تن دارد هر لحظه ممکن است باعث بروز تنش در افراد شود.»

کاهش آمار، دلیل کم بودن نزاع نیست
سعید خراطها آسیب شناس و جرم شناس درباره این آمار از پزشکی قانونی به عنوان یک مرجع آگاه اطلاعاتی که اطلاعاتی هرچند خام ارایه می دهد دو نکته را قابل ذکر می داند: «اول اینکه پایین آمدن چند درصدی تعداد نزاع ثبت شده در مراکز پزشکی قانونی لزوما نشان دهنده پایین آمدن خشونت در جامعه نیست بلکه برخی از درگیری ها هستند که تبدیل به قتل یا تهدید لفظی شده که از آمار نزاع و درگیری یا خارج است یا گزارش نمی شود.»

به گفته او برخی از نزاع ها هم هستند که به دلیل ناامیدی از پیگیری به مراکزی چون پزشکی قانونی اعلام نشده و منجر به شکایت نشده است.: «اینکه الان تهران به عنوان بیشترین و خراسان جنوبی به عنوان کمترین موارد نزاع رخ داده اعلام می شود این عدد باید به نسبت جمعیت سنجیده شود. طبیعی است که اکثر رخدادهای اجتماعی در تهران رخ می دهد. در برخی از استان های کشور مثل لرستان، آذربایجان، سمنان و همدان اگر از نظر تعداد به جمعیت محاسبه شود، شاید این ارقام سه یا چند برابر تهران شود.»

خواهشا یه امتیازی ثبت کنین.ممنونم از همتون


منبع:

http://www.funsara.com/Content/35204-mardom.html

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مردم کدام شهر بیشتر دعوا می کنند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دعوا ، مردم ، مردم کدام شهر دعوا میکنند؟ ، دعوای مردم ، کدام شهر؟ ، شهر ، بیشترین دعوا