مسبی
پنج امکانی که موبایل های پانزده سال پیش نداشتند

پنج امکانی که موبایل های پانزده سال پیش نداشتند

ویرایش: 1392/6/18
نویسنده: آموزشی
چت با صاحب مقاله: آموزشی
امروزه دارندگان گوشی های مختلف امکان تماشای یک فیلم را بدون کمترین بافرینگ داشته و میتوانند موقعیت مکانی خود را به صورت دقیق مشخص کنند ویا در صورت نیاز می توانند مسیج های خود را به صورت گفتاری نوشته و ارسال کنند.در واقع دنیای گوشی ها یک راه طولانی پانزده ساله را طی کرده است تا به جایگاه فعلی برسد.در ادامه 5 امکانی که در گوشی های تولیدی سال 1997 وجود نداشته است را معرفی می کنیم:

صفحه نمایش رنگی :
ایده صفحه نمایش رتینا را که اخیرا محقق شد را فراموش کنید در سال 1997 گوشی های تولیدی حتی صفحه نمایش رنگی نداشتند و شما صفحه نمایش گوشی را با رنگ های خاکستری، آبی و سبز با متن خاکستری می دیدید و تکنولوژی موجود در صفحه نمایش گوشی در همین حد بود.اولین گوشی تولیدی شده با صفحه نمایش رنگی Siemens S10 بود .این گوشی در سال 1998 تولید شد و از رنگ های اصلی بر روی صفحه نمایش خود بهره می برد و دارای یک صفحه نمایش تیره بود با این حال به خوبی کار می کرد.
این گوشی تا اواخرسال 2001 تنها گوشی دارای صفحه نمایش رنگی بود که شرکت سونی اریکسون با گوشی T68i شروع به تولید انبوه یک گوشی صفحه رنگی کرد.این گوشی در چند مورد جزئی نسبت به گوشی های دیگر استثنا داشت با این حال در زمان خود بسیار گران قیمت و پر زرق و برق بود.در سال 2001 اطلاعیه شرکت Nextel برای فروش گوشی های صفحه رنگی یک اتفاق بزرگ درفروشگاه های ایالت متحده بود که برای علاقه مندانش انگار همین دیروز بود.
در حال حاضر صفحه نمایش گوشی های تولیدی که دیگر اسمارت فون تلقی می شوند دارای بالاترین کیفیت بوده واز کنتراست رنگ بالایی بهره می برند.همچنین می توان همین صفحه نمایش های با کیفیت بالا را به صورت لمسی و بدون هیچ دکمه فیزیکی استفاده کرد که یک دستاورد بزرگ محسوب می شود.

اتصال به اینترنت :
آیا روزهای داشتن گوشی های بدون امکان اتصال به اینترنت را به یاد دارید؟ کافیست به سال 1999 برگردید تا تولید انبوه یک گوشی با کاربرد پروتکل های بی سیم (WAP) را پیدا کنید. گوشی Nokia 7110 دارای یک پوشش کشویی رو پایین بود که در زیر آن دکمه هایی برای اتصال کاملا پایه ای و اولیه در آن وجود داشت.
در حال حاضر شما می توانید از طریق گوشی خود یک اتصال به اینترنت پرسرعت (منظور نویسنده ایران نیست !)در خانه را داشته باشید که یک امکان باورنکردنی است و تا این اواخر این ایده برای مرور در دنیای وب تنها با گجتی مانند گوشی موجود در جیب شما به سختی باور کردنی بود.

GPS :
دوست دارید باورکنید یا خیر اما تا سال 2000 که در واقع GPS ایجاد شده بود برای استفاده غیرنظامی قابل اعتماد نبود.دولت امریکا که این امکان را فراهم کرده بود به عمد آن را تضعیف کرده بود تا استفاده های غیرنظامی از آن نشود و به سختی امکان استفاده از GPS وجود داشت.به همین دلیل استفاده از امکانی به نام GPS در حال نابودی بود که یکپارچه سازی GPS در تلفن های همراه یک کار مفید بود که میتوان گفت GPS را برای استفاده در تلفن های همراه زنده نگه داشت.
در اواسط سال 2000 یکپارچه سازی GPS تلفن های همراه شایع تر شد و در سال های 2008 – 2007 یکی از ویژگی های اصلی بر روی گوشی های هوشمند شد و یکپارچه سازی GPS اسمارت فون ها یکی از موارد مهم برای بهبود عملکرد آنها به شمار می رود.

تاچ اسکرین های خازنی :
در سال 1994 گوشی IBM Simon تولید شد که بدون شک اولین اسمارت فون تولیدی محسوب می شود.این گوشی دارای صفحه نمایش لمسی و ویژگی PDA (دستیار شخصی داده ها Personal Data Assistant) برای تبدیل شدن به چیزی بیش از یک تلفن همراه در زمان خود بود و این در حالی است که این گوشی قبل از سال 2007 که نقطه آغاز اسمارت فون های امروزی محسوب می شود تولید شده بود و نسبت به گوشی های هوشمندی که امروزه می بینیم کاربرد پذیری کمتری داشته است.امکان استفاده از تقویم و محاسبات اولیه در ماشین حساب آن وجود داشت . حال تصور کنید در اسمارت فون های امروزی کارهای وحشتناکی می توان انجام داد.
این گوشی بر خلاف تلفن های تولیدی زمان خود شامل یک مودم بود که امکان ارسال و دریافت ایمیل و پیام های فکس را داشت .همچنین امکان استفاده از اپ های مختلف را داشت که بسیار گران قیمت نیز بودند.اولین گوشی لمسی خازنی که به قلم نیز نیاز نداشت LG Prada بود که در دسامبر سال 2006 معرفی شد که با ورود آیفون در سال 2007 که مولتی تاچ نیز بود به سرعت به فراموشی سپرده شد.

دوربین گوشی :
اولین گوشی دارای دوربین که به تولید انبوه نیز رسید گوشی J-SH04 بود که در سال 2000 توسط شارپ تولید شد و دارای دوربین 0٫1 مگاپیکسلی بود(با مگاپیکسل دوربین اسمارت فون های امروزی مقایسه کنید) و عمدتا در ژاپن به فروش می رسید.فروش این گوشی تا سال 2006 بیش از نیمی از تمام گوشی های دارای دوربین را به خود اختصاص داده بود.
گرفتن عکس با یک تلفن یک تجربه نسبتا جدید محسوب می شود و به سرعت در جهان همه گیر شده است.وجود دوربین در گوشی های امروزی باعث شده تا تنها در سه سال اخیر استفاده از دوربین های تخصصی کاهش یافته و حتی فروش آنها نسبت به گوشی های دوربین دار کاهش پیدا کند.
این یک رکورد بسیار قابل توجه در نوآوری های به وجود آمده است.اگر در آینده مجددا به امکانات گوشی پرداخته شود و یا امکانات موجود در آن خسته کننده شود باید شاهد اضافه شدن ویژگی های جدید در اسمارت فون ها خواهیم شد که مشخص خواهد کرد تکنولوژی تا چه حد پیشرفت کرده است.آیا شما هم منتظر اضافه شدن ویژگی های جدید در گوشی های آینده هستید.

در آخر از مخاطب و خواننده ی گرامی خواهش میکنم به متن من امتیاز بدید.امتیاز دادن شما مساوی با فعالیت بیشتر من
نظر هم فراموش نشه
گردآوری توسط : علی همتی
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پنج امکانی که موبایل های پانزده سال پیش نداشتند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: موبایل های پانزده سال پیش ، موبایل ، بافرینگ ، صفحه نمایش ، رتینا ، ایالت متحده ، گوشی