مسبی
10 مکاني که به زودي از کره زمين محو مي شوند!!

10 مکاني که به زودي از کره زمين محو مي شوند!!

ویرایش: 1392/1/14
نویسنده: ImanSadrian
چرا از کره زمين مراقبت نمي کنيم؟ مگر روي همين زمين زندگي نمي کنيم؟

دماي کره زمين در حال افزايش است، سطح آب درياها در حال بالا آمدن است و مکان هاي زيادي به زودي زير آب ناپديد خواهند شد. ليست اين مکان ها بسيار طولاني است، ولي ما 10 مورد از آنها را انتخاب کرديم تا به اطلاع شما عزيزان برسانيم.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

1. جزاير مالديو

جزاير گرمسيري و بهشت گونه مالديو که به خاطر سواحل شني سفيدشان معروف شده اند، همواره يکي از محبوب ترين مکان هاي توريستي محسوب شده اند. متأسفانه گرم شدن کره زمين مي تواند موجب شود که اين جزاير که 600 مايل امتداد دارند زير آب بروند. از آنجائيکه 80 درصد اين کشور فقط 3.3 فوت بالاتر از سطح درياست، افزايش مداوم سطح آب اقيانوس ها، زنگ خطر را براي اين جزاير زيبا به صدا درمي آورد. با اين سرعت بالا آمدن آب درياها و اقيانوس ها تا قبل از سال 2050، جزاير مالديو ناپديد مي شوند.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

2. بانکوک، تايلند

بانکوک هم يکي از محبوب ترين مقصدهاي گردشگري در کل جهان است، و البته يکي از آن مکان هايي است که به علت گرم شدن کره زمين ممکن است ناپديد شود. اين شهر به علت شهرسازي سنگين بر روي زيربناهاي خاکي نرم و پمپ کردن آب هاي زيرزميني، نيز در حال غرق شدن است. موقعيت شهر طوري است که در معرض سيل و موسم بارندگي قرار دارد.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

3. دلتاي رود مي سي سي پي، ايالات متحده

اين رود بزرگ آمريکايي به دلتاها، رودها و مرداب هاي زيباي خليج مکزيک مي ريزد. بالا آمدن آب دريا مي تواند اين مناظر زيبا را از بين ببرد. با اين حال فقط گرم شدن زمين نيست که به اين منطقه آسيب مي رساند، زيرا اين منطقه در معرض توفان ها و گردبادهاي دريايي فراواني قرار دارد. همه ما توفان کاترينا در نيواورلئانز را به ياد داريم.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

4. جزيره کومودو، اندونزي

اگر گرم شدن زمين ادامه يابد، زادبوم معروف ترين خزنده دنيا ممکن است در عرض چند دهه آينده زير آب برود. آبهاي اطراف اين جزيره در حال بالا آمدن هستند و ممکن است موجب انقراض اژدهاي کومودو شوند، ولي در عين حال اسيدي شدن فراوان هم صدمه بزرگي است زيرا دماي سحي را بالاتر مي برد و در نهايت موجب کشته شدن مرجان هاي اطراف جزيره و نابود شدن مناظر زير آبي مي شود.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

5. سد آبسنگي کبير، استراليا

اکوسيستم حساس يکي از زيباترين مناطق جهان از زماني که دماي زمين بالا رفته است، مورد تهديد قرار گرفته است. انواع مختلفي از گونه هاي دريايي که براي بقا به مرجان ها نياز دارند، در اين منطقه زندگي مي کنند. از آنجائيکه صخره مرجاني در حال مرگ است، گياهان و جانوران آن به سرنوشت شومي محکوم شده اند. همه اينها در اثر بالا رفتن دما در حال نابودي هستند.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

6. توکيو، ژاپن

توکيو يکي از بزرگترين کلان شهرهاي دنياست و ظاهراً شهري عالي براي زندگي است، ولي تغييرات آب و هوايي داستان متفاوتي بيان مي کنند. اين شهر از پديده جزاير گرمايي رنج مي برد که به معناي آلودگي حاصل از کارخانجات و گرماي مصنوعي ناشي از خودروهاست که تأثير گلخانه اي ايجاد مي کند. وقتي دماها افزايش مي يابند، توکيو مشکلات بزرگتر و بزرگتري با گرما دارد.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

7. ونيز، ايتاليا

شايد براي بعضي ها باورش سخت باشد که شهري که روي آب است از گرم شدن کره زمين رنج ببرد، ولي پژوهش ها حرف ديگري مي زنند. در واقع، اين شهر در هر صورت در حال غرق شدن تدريجي است و هر 100 سال 9 اينچ زير آب مي رود، البته شرايط آب و هوايي اخير همه چيز را بدتر کرده است. در حال حاضر سد جديدي در دست ساخت است که در مقابل سيل 100 فوتي مقاومت مي کند. کارشناسان مي گويند که بايد سنجش هاي جديدي انجام شوند تا اقدامات صورت گرفته براي نجات اين شهر کافي هستند.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

8. رود تايمز، لندن

رود تايمز قرنهاست که افتخار لندن محسوب مي شود، ولي امروزه تبديل به يکي از تهديدهاي بزرگ در برابر اين شهر است. از قرون وسطي به بعد اين شهر در کنار اين رود گسترش يافت و باعث شد که اين رود باريک و باريکتر شود. يک سد بزرگ در قرن نوزدهم ساخته شد تا از سيل جلوگيري کند، ولي بالا آمدن سطح آبها ثابت کرد که اين اقدام تأثيري ندارد و رود تايمز را بخشي از دريا کرده است.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

9. بيگ سور، کاليفرنيا، ايالات متحده

خط ساحلي بين لوس آنجلس و سان فرانسيسکو قطعاً يکي از زيباترين مناظر در آمريکاي شمالي است. متأسفانه اين احتمال هست که گرم شدن کره زمين موجب نابودي اکوسيستم و منظره اين منطقه شود، زيرا دماي بالا موجب آتش سوزي هاي بزرگ مي شود. با اين حال، دولت کاليفرنيا اقداماتي براي يافتن راه حل هايي براي مسائل زيست محيطي در سال هاي اخير صورت داده است که باعث مي شود اميدوار شويم که بيگ سور يکي از آن مکان هايي نباشد که به علت گرم شدن کره زمين ناپديد مي شود.
10 مکاني که به علت گرم شدن زمين ممکن است ناپديد شوند

10. کانال پاناما، پاناما

کانال پاناما از وقتيکه در سال 1914 باز شد، انقلابي در تجارت جهاني ايجاد کرد و چاره اي براي کشتي هايي که بايد از اقيانوس اطلس به اقيانوس آرام مي رفتند و بالعکس فراهم کرد. البته يک چالش جالب در اين ميان هست که کشتي ها با آن مواجهند – 85 فوت اختلاف سطح بين آبهاي اين دو اقيانوس وجود دارد. راه حل در مقادير عظيمي از آب شيرين کمياب بود، البته در سال هاي اخير، کمبود آب باعث شد که چندبار کانال بسته شود.


منبع:

http://www.kanoon.ir/Public/ShowDetails.aspx?art=h9nuAWavLuN4rcYzhfMg9A==

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره 10 مکاني که به زودي از کره زمين محو مي شوند!! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کره زمین ، ناپدید ، مکان ، دریا ، محو ، مالدیو