مسبی
قبل از استفاده دانسته هایت را رفرش کن!!!

قبل از استفاده دانسته هایت را رفرش کن!!!

ویرایش: 1392/1/11
نویسنده: ImanSadrian
همه ی ما خیلی چیز ها را از بچگی میدونیم و اونها رو با همون درک و فهم بچگیمون با کمی تحلیل توی ذهنمون ثبت کردیم.


حقیقت اینه که اگه نیاز نشه ، یا چیزی باعث نشه که ما مجددا به اون موضوع فکر کنیم ، همون تصور و فکرِ پیشینِ دورانِ کودکی مون رو به همراهمون میبیریم تا نوجوانی و جوانی و...


مثلا ما همه مون توی کتاب های دوران دبستان ، این شعر فردوسی رو خوندیم:

میازار موری که دانه کش است ...

شما به محض شنیدن این شعر ،توی ذهنتون حتما ادامه اش را خوندید ، که جان دارد و جان شیرین خوش است!

و خیلی خیلی کم پیش میاد که با شنیدن آن، دوباره به عمق معنای این بیتِ شعر فکر کنید، چون که اولا مدام برایتون تکرار شده و دوما این رو زمانی بهش فکر کردید که دوران کودکی را می گذارندید!


خیلی دیگه از مطالب هم هستند که اینطوری توی ذهن ما خانه کردند!

من چند وقت پیش توی اتاق یکی از اقواممون که رفتم یه لحظه موندم! دیدم تمام دیوار اتاقش رو با جملات کوتاه و انگیزشیِ انگلیسی پر کرده! به طوری که اصلاٌ کل دیوار همش کاغذ شده بود!

یا خیلی وقت ها دیدم بسیاری از سخنران ها و روحانیون ، موقع خواندن احادیث ، خیلی مشتاقند که قبلش عربیشون رو بخونند!

خوب این در واقع برای اینه که ما هنگام ترجمه کردن این متن یا مطلب توی ذهنمون ، ناچار میشیم دوباره از نو بهش فکر کنیم! و نگاه جدیدی (گاها) نسبت بهش پیدا کنیم و مفهوم و معنیش روخوب توی ذهنمون بنشونیم!

من خودم هم این تجربه رو داشتم ، یه مدت یه بازی علمی روی موبایلم بود که وقتی به مرحله بعد میرفتی ، یه متن علمی (انگلیسی) بهت به عنوان جایزه میداد ، من هم هر کدومشون رو خواندم تا الان هم یادمه(تقریبا)!

میشه به این نتیجه هم رسید که متن های ادبی و خلاف عادتِ معمول ، و همچنین اشعار هم، برای همین گفته می شوند و اتفاقاٌ طرفدار هم پیدا می کنند!


این موضوع میتونه اهمیت مواد درسی و فکری افراد را هم ، به فراخور سنشان نشان دهد...

خیلی از ما ها (مثل خود من) خیلی کم نسبت به شهدای کشورمون در طی 8 سال دل میسوزونیم (البته به جز حرف های شعاریمون!) گاهی که با خودم فکر میکنم میبینم که،شاید علتش این باشد که موضوع جنگ را با ادبیاتی که مثلا الان باید بهمون گفته می شد در زمان کودکی و نوجوانی شنیده ایم و با همان میزان درک ، در ذهنمان ثبتشان کرده ایم! و حالا که دوباره آنها را میشنویم ، دوباره لینکش میکنیم به همان خونه ای که قبلا در کودکی ، در ذهنمان ثبتش کرده ایم!

و این حالا به یک چیزی نیاز دارد که ذهن ما را غافلگیر کند! و به یک شگردی با ادبیات جدیدی ما را به ناچار ، مجددا ، به تامل وا دارد!


ما باید سعی کنیم به هر بهانه ای که شده به دانسته هامون دوباره بیاندیشیم و آنها را متناسب با فهم و درک جدیدمون به روز کنیم!


منبع:

http://timezendegi.blogfa.com/

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره قبل از استفاده دانسته هایت را رفرش کن!!! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: refresh ، رفرش ، به روز رسانی ، دانسته ها ، حافظه ، تجدید ، افکار نو ، فکر جدید ، آپدیت فکر ، تجدید نظر ، reload ، ثبت دانسته