مسبی
تحریم ایران تنها تا سال 2014 دوام می‌آورد

تحریم ایران تنها تا سال 2014 دوام می‌آورد

ویرایش: 1391/12/24
چت با صاحب مقاله: برنامه نویس اکسس
آژانس بین­ المللی انرژی در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که علیرغم تحریم های آمریکا فروش نفت ایران در ماه گذشته افزایش یافته است. در همین حال ایالات متحده آمریکا روز گذشته اقدام به تمدید معافیت ژاپن و تعدادی از کشورهای اروپایی از تحریم ایران کرده است و گزارشی کارشناسانه اعلام کرده است که به زودی تحریم آمریکا به روزهای پایانی خود میرسد.
آژانس بین­ المللی انرژی در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که علیرغم تحریم های آمریکا فروش نفت ایران در ماه گذشته افزایش یافته است. در همین حال ایالات متحده آمریکا روز گذشته اقدام به تمدید معافیت ژاپن و تعدادی از کشورهای اروپایی از تحریم ایران کرده است و گزارشی کارشناسانه اعلام کرده است که به زودی تحریم آمریکا به روزهای پایانی خود میرسد.

به گزارش تابناک، بعد از گذشت چند ماه از اعمال تحریم های گسترده غرب و به خصوص ایالات متحده آمریکا بر علیه کشور، اکنون گویا تحلیل های رسانه و گزارشات مختلف کارشناسی نهادهای درگیر با این مسئله حاکی از آن است که فشار غرب برروی ایران نتوانسته است آنگونه که باید عمل کند و در نهایت آنکه برخی متخصصان به این نتیجه رسیده اند که در آینده نزدیک تحریم ها نفس آخر خود را خواهد کشید.

افزایش 13 درصدی فروش نفت ایران

آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود اشاره کرده است که فروش نفت ایران در ماه گذشته 13 درصد افزایش داشته است و از 1.13 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه به 1.28 میلیون بشکه در ماه فوریه رسیده.

این گزارش همچنین اشاره کرده است که علیرغم آنکه فروش نفت ایران نسبت به مشابه سال قبل کاهش چشم گیری دارد اما بهای بالای نفت در بازار جهانی به ایران کمک کرده است تا از بدترین سناریوی اقتصادی به خوبی پرهیز کند.

مهمترین نکته در گزارش آژانس بین المللی انرژی است که: تنها نکته روشن در این میان آن است که بن بست فعلی بین ایران و غرب غیر قابل تحمل است و دیر یا زود باید اتفاقی رخ دهد.

در گزارش آژانس ذکر شده است که یک از راههای که به وسیله آن ایران موفق به افزایش فروش نفت خود شده است، خرید تانکرهای دست دومی است که اغلب برای فروش نفت به چین از آنها استفاده شده است.

تمدید معافیت از تحریم ها برای ژاپن و کشورهای اروپایی

از سوی دیگر دیروز ایالات متحده اعلام کرد که معافیت 20 کشور زا تحریم ایران تمدید شده است. سناتور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام این مطلب اضافه کرده است که این کشورها همچنان فرصت دارند تا نسبت به کاهش واردات نفت از ایران اقدام کنند.

جان کری اعلام کرده است که کشورهای ژاپن، ایتالیا، اسپانیا، هلند، یونان، آلمان، لهستان، فرانسه، جمهوری چک، بریتانیا و بلژیک به همراه ژاپن از معافیت 180 روزه دیگری در خرید نفت ایران برخوردار شده اند.

البته جان کری مجددا بر افزایش فشار بر ایران تاکید کرده است و گفته: پیام ما به ایران واضح است: یا اقدامات ملموس را برای متقاعد کردن جامعه بین الملل به کار بندید یا آنکه با تحریم های فزاینده و فشار مضاعف روبرو شوید.

تحریم تا سال 2014 دوام می آورد

از سویی دیگر نهاد امنیت آینده انرژی آمریکا و موسسه وبینی گلوبال اکونومیک در نیویورک، پیش بینی کرده‌اند دریچه‌ای که آمریکا برای فشار بر ایران باز کرده احتمالا تا سال 2014 بسته خواهد شد.

این گزارش بر افزایش نیاز کشورهای آسیایی به انرژی اشاره میکند و تاکید میورزد که این عامل میتواند تحریم نفت ایران در ابعاد فعلی را احتمالا نا ممکن ‌سازد.

سال گذشته زمانی تحریم نفت خام ایران به اجرا گذاشته شد که بازار جهانی قادر بود کمبود نفت این کشور را جبران کند. همزمان تقاضا برای نفت پایین نگه داشته شد. اما حالا پژوهشگران دو موسسه یاد شده به این نتیجه رسیده‌اند که این فرصت به طور نامحدود دوام نخواهد آورد.

جان هانا، از مشاوران امنیت ملی در دوره معاونت دیک چینی، یکی از نویسندگان این گزارش است. به اعتقاد کارشناسان دو نهاد آمریکایی، از سپتامبر 2013 به بعد، با شدت گرفتن نیاز چین به نفت، احتمال از دست دادن اهرم فشار نفت در برابر ایران وجود دارد.

به گزارش تابناک، این درحالی است که بعد از مذاکرات ایران و 5 + 1 در آلماتی قزاقستان، تحلیلگران بر این باور بوده اند که فضای مذاکرات بسیار متفاوت با سایر مذاکرات قبلی بوده است و در این دور از مذاکرات گویا غرب با پیشنهادات معقولانه ای با ایران بر سر میز نشسته است.

اخیرا نیز راه اندازی خط لوله صلح که صادرات گاز ایران به پاکستان و احتمالا بعد زا آن به هند را ممکن و تسهیل میکند نیز علیرغم تهدیدات آمریکا به تحریم پاکستان رقم خورد. موردی که جان کول استاد دانشگاه میشیگان نیز حدود یک ماه پیش به آن اشاره کرده بود و عنوان کرده بود که ادامه تحریم ها به این صورت به ضرر آمریکا در از دست دادن متحدان منطقه ای اش تمام خواهد شد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تحریم ایران تنها تا سال 2014 دوام می‌آورد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آژانس ، انرژي هسته اي ، نفت ، ايالات متحده ، ژاپن ، تحريم ، غرب ، بازار جهاني ، اروپا ، جان كري ، وبینی گلوبال اکونومیک ، 5+1 ، فشار نفت ، معافيت خريد نفت