مسبی
سرنوشت هفت خواهران نفتي ايران

سرنوشت هفت خواهران نفتي ايران

ویرایش: 1391/11/26
يکي از سياست هاي کلان دولت در برنامه چهارم و پنجم توسعه ساخت پالايشگاه هاي جديد نفت و ميعانات گازي به منظور خودکفايي کامل از واردات فرآورده هاي نفتي و حتي تبديل شدن به يکي از کشورهاي صادرکننده بنزين و گازوئيل بود. با اين وجود با گذشت نزديک به هشت سال از احياي «نهضت پالايشگاه سازي نفت» هنوز حتي يک پالايشگاه جديد نفت در مدار بهره برداري قرار نگرفته است و حتي ساخت 6 پالايشگاه جديد نفت و ميعانات گازي هم به طور کامل متوقف شده است. در ابتداي برنامه چهارم توسعه مطالعاتي به منظور ساخت 7 پالايشگاه جديد نفتي آغاز شد و مطابق با اين مطالعات ساخت پالايشگاه هاي جديد نفت و ميعانات گازي ستاره خليج فارس، هرمز بندرعباس، پارس شيراز، کاسپين گلستان، آناهيتا کرمانشاه، شهريار تبريز و نفت سنگين خوزستان در دستور کار قرار گرفت.

برآوردها نشان مي دهد در صورتي که ساخت اين واحدهاي جديد پالايشگاهي به پايان برسد در مجموع يک ميليون و 80 هزار بشکه نفت خام و 480 هزار بشکه ميعانات گازي به ظرفيت پالايش کشور افزوده شود و در مجموع ظرفيت پالايش نفت ايران به حدود 3.3 ميليون بشکه در روز افزايش يابد. افزايش 108ميليون ليتري توليد روزانه بنزين و 83 ميليون ليتري توليد گازوئيل از ديگر دستاوردهاي ساخت اين 7 پالايشگاه جديد نفتي است و پيش بيني مي شود که در صورت ساخت و راه اندازي «7 خواهران نفتي» ايران در جمع يکي از کشورهاي بزرگ صادرکننده بنزين و گازوئيل منطقه خاورميانه و حتي جهان قرار بگيرد.

براي انجام مراحل مختلف طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي اين هفت پالايشگاه نفت به حدود 20 تا 24 ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز است که تاکنون حدود 1.5ميليارد دلار سرمايه و منابع مالي فقط براي ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس نهايي شده است. با اين وجود در شرايط فعلي ساخت اين پالايشگاه هاي جديد نفتي تنها بر روي کاغذ پيشرفت اجرايي دارد به طوري که به استثناي ستاره خليج فارس، ساخت 6 پالايشگاه باقي مانده تاکنون در مرحله طراحي بنيادي، فنس کشي زمين و اقدامات اوليه است.از سوي ديگر آخرين گزارش رسمي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي درباره آخرين وضعيت ساخت هفت پالايشگاه جديد نفت اعلام کرده نشان مي دهد که هم اکنون وضعيت اجرايي پالايشگاه نفت کاسپين، شهريار، خوزستان و آناهيتا به ترتيب در مرحله اقدامات اوليه و طراحي بنيادي است.

بر اساس اين آمار رسمي تاکنون با گذشت حدود 8 سال از آغاز برنامه چهارم توسعه ساخت چهار پالايشگاه اصلا اجرايي نشده است ضمن آنکه پيشرفت ساخت پالايشگاه هاي پارس و هرمز هم به 10 درصد نمي رسد.
به عبارت ديگر در 8 سال گذشته ساخت 6 پالايشگاه از مجموع هفت پالايشگاه جديد نفتي نه تنها از پيشرفت اجرايي مطلوبي برخوردار نبوده که حتي در برنامه پنجم توسعه هم شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي تاکنون اقدام قابل توجه اي که منجر به شتاب در ساخت اين مگا پروژه ها باشد، انجام نداده است. در حال حاضر سهامداران و حتي نحوه تامين منابع مالي ساخت 6 پالايشگاه جديد نفتي در وضعيت بلاتکليفي به سر مي برد. در مجموع مطابق با آمارهاي سايت شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي تاکنون به استثناي پالايشگاه هاي ستاره خليج فارس و پارس شيراز براي هيچ يک از 5 پالايشگاه ديگر نفت حتي زمان راه اندازي هم تعيين نشده است.

تاخيرها؛ تراز بنزين را منفي کرد
از زمان آغاز به کار دولت دهم تاکنون 2 بار جشن خودکفايي از واردات بنزين در کشور برگزار شده است اما آمارها نشان مي دهد که اگر بخشي از ظرفيت توليد مجتمع هاي پتروشيمي به توليد بنزين اختصاص نيابد ايران براي تامين کسري بنزين خود بايد روزانه 8 تا 12 ميليون ليتر بنزين از خارج کشور وارد کند. در حال حاضر طرح هاي بنزين سازي پالايشگاه آبادان، توسعه پالايشگاه امام خميني(ره) شازند، توسعه و بهينه سازي پالايشگاه لاوان، بنزين سازي پالايشگاه تبريز، بنزين سازي پالايشگاه اصفهان، بنزين سازي پالايشگاه بندرعباس و بنزين سازي و بهينه سازي پالايشگاه شهيد تندگويان تهران، 8 طرح توسعه پالايشگاه هاي موجود نفت کشور بوده که قرار است در قالب پروژه هاي مهر ماندگار تا شهريور ماه سال آينده راه اندازي شوند. با اين وجود ساخت تمامي اين پروژه ها تاخيرهاي چند ساله را يدک مي كشند به طوري که با وجود افتتاح هاي نصف و نيمه بخش هايي از طرح بنزين سازي پالايشگاه بندرعباس هنوز آماده افتتاح نبوده و بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت قرار بود اين پروژه با ظرفيت توليد 4 ميليون ليتر بنزين يورو 5 آبان ماه سال جاري در مدار بهره برداري قرار بگيرد.

وضعيت راه اندازي واحد آر.اف.سي.سي پالايشگاه نفت امام خميني شازند که از آن به عنوان بزرگ ترين طرح بنزين سازي جهان ياد مي شود هم چندان رضايت بخش نيست و در حالي که مسئولان وزارت نفت از راه اندازي اين مگا پروژه تا شهريور ماه سال جاري خبر داده بودند پيش بيني مي شود اين طرح تا بهمن ماه امسال هم به توليد نرسد. از سوي ديگر عمليات اجرايي 2 طرح تثبيت طرح توسعه پالايشگاه هاي نفت اصفهان و آبادان هم به دليل كارشكني هاي فاينانسورهاي چيني هنوز حتي آغاز هم نشده است و قرار است در اين 2 پروژه پالايشگاهي در مجموع حدود 6 تا 7 ميليارد دلار سرمايه گذاري شود.
در مجموع در شرايط فعلي عدم تامين به موقع منابع مالي و اعتباري، تامين برخي از تجهيزات پيشرفته از خارج کشور و مشکلات فني و تکنولوژيکي در راه اندازي تجهيزات پيچيده دوار همچون توربوکمپرسورها و واحدهاي فرآيندي از مهم ترين موانع پيش روي اجراي اين طرح هاي پالايشگاهي است.

سرمايه گذاري بنزيني
از ابتداي آغاز فعاليت دولت نهم تاکنون براي ساخت 8 طرح بنزين سازي در پالايشگاه هاي موجود نفتي با سرمايه گذاري حدود 12 ميليارد دلاري برنامه ريزي شده است که تاکنون تنها يک طرح بنزين سازي، بهبود کيفيت و فرآيند توليد در پالايشگاه قديمي حاشيه پايتخت راه اندازي شده است و راه اندازي ساير طرح هاي بنزين سازي با وجود افتتاح هاي نصف و نيمه هنوز به طور کامل در مدار بهره برداري قرار نگرفته اند.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdci3wazwt1a5y2.cbct.html

امتیاز دهی به مقاله
سرنوشت هفت خواهران نفتي ايران
سرنوشت هفت خواهران نفتي ايران
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره سرنوشت هفت خواهران نفتي ايران نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سياست هاي كلان برنامه چهارم و پنجم توسعه ، نهضت پالايشگاه سازي نفت ، پالايشگاه هاي جديد نفتي و ميعانات گازي ، تراز بنزين ، سرمايه گذاري بنزيني