مسبی
قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92

قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92

ویرایش: 1391/11/24
وزير اقتصاد جديدترين اخبار مربوط به لايحه بودجه 92 و زمان ارائه آن به مجلس به همراه قيمت‌هاي دلار و نفت در بودجه و همچنين زمان ارائه کمک دولت به مردم را اعلام کرد.

به گزارش فارس ، در حاشيه نخستين همايش ملي استاندارد حسابداري بخش عمومي که صبح امروز در سالن همايش هاي رازي با حضور مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان هاي حسابرسي، امور مالياتي و وزارت بهداشت و خزانه داري برگزار شد،سيد شمس‌الدين حسيني به سوالات خبرنگار فارس در مورد زمان ارائه لايحه بودجه 92 ، قيمت دلار و نفت و همچنين عيدانه دولت به مردم را پاسخ داد.

*زمان ارائه لايحه بودجه 92 دولت به مجلس

وي در مورد زمان ارائه لايحه بودجه 92 به مجلس با بيان اينکه بعد از تصويب و نهائي شدن آن کنفرانس خبري برگزار خواهد شد، اظهار داشت: در جريان برگزاري جلسه‌اي در روز چهارشنبه گذشته که به همراه رئيس جمهور به مصر عزيمت کرده بودم، دوستانمان در دولت يکبار دگر احکام اين لايحه که يکشنبه گذشته تصويب شده بود را مرور کردند تا اگر دستگاه هاي مختلف نقطه نظر کاملتري دارند اعلام کنند.

وي ادامه داد: در آن جلسه مقرر شد احکام تهيه شده در کميته محدودتري و با حضور رئيس جمهور نهائي شود که به گمانم اين هفته چنين اتفاقي رخ خواهد داد.

اين مقام مسئول در مورد اينکه با اين اوصاف لايحه 92 بودجه دولت تا اوايل اسفند به مجلس ارائه مي‌شود يا خير؟ پاسخ داد: تلاش مي‌کنيم چنين اتفاقي بيفتد.

*قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92

حسيني درباره قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92 هم خاطرنشان کرد: نرخ ارز در قانون بودجه نه تعيين و نه تصويب مي‌شود بلکه مولفه‌اي محاسباتي است. به اين معنا که با برآورد قيمت دلار مشخص مي شود درآمد ريالي حاصل از نفت با چه نرخي و به چه ترتيبي تبديل شود. بنابراين قيمت دلار و ارز در بودجه مبنا و ملاک مديريت ارز کشور نيست.

وي تأکيد کرد: مديريت ارز کشور براساس ساير مولفه‌هاي بازار و شرايط اقتصادي صورت مي‌گيرد لذا حساسيت اين موضوع در لايحه بودجه به انحراف کشيدن بحث مي‌انجامد.

حسيني ادامه داد: بنابراين بازهم تأکيد مي‌کنم تعيين قيمت ارز و دلار در لايحه بودجه صرفاً کارکردي محاسباتي دارد و همانطوريکه قبلاً گفته‌ام مبناي محاسبات دلار حدود 2000 تومان است.

وزير اقتصاد درباره قيمت نفت در لايحه بودجه 92 هم گفت: اگر قيمت نفت تعيين شده در بودجه ما مورد قبول بازارهاي نفتي بين‌المللي مي‌بود براي اقتصاد ما خيلي خوب و موثر بود اما اين موضوع هم مانند قيمت دلار بوده که يادآور ضرب‌المثل آفتاب آمد دليل آفتاب است.

حسيني ادامه داد: شما مثالي زديد که تاييد کننده نکات من است.يعني تعيين قيمت نفت در بودجه به معناي تعيين اين محصول در بازار نيست و نمي تواند باشد،کما اينکه تعيين قيمت نفت در بودجه به معناي فروش آن هم نيست. لذا از شما خبرنگاران و رسانه‌ها درخواست مي‌کنم در اين موضوع و اطلاع رساني مباحث آن به ما کمک کنيد.

*مواضع آقاي وزير درمورد قانون پولشويي در بانک ها

اين مقام مسئول در بخش ديگري از اظهارات خود درباره اجراي قانون پولشويي در بانک ها و پيگيري آن توسط مجلس و همچنين طرح مباحثي چون عدم رعايت دستورالعمل قانون مبارزه با پولشويي توسط بانک پارسيان هم گفت: اولاً تأکيد مي‌کنم من هيچ اسم بانکي را نياورده و شما خبرنگاران آن را مطرح کرده‌ايد چون طرح عناوين براي اشخاص حقيقي و حقوقي تا زماني که مراحل خاص خود در حوزه‌هاي مالي و تخصصي را طي نکرده باشد بايد با احتياط مطرح شود.

حسيني افزود: با اين اوصاف هرچند قانون مبارزه با پولشويي را نداشته‌ايم، اما بي ترديد مجموعه مقرراتي وجود داشته اند که در لابلاي آنها، هم مصاديق پولشويي بعنوان جرم و هم جرائمي براي آن در نظر گرفته‌شده است.

کما اينکه بارها تاکيد کرده ايم طرح پولشويي در کشور عين همان اتهاماتي است که برخي افراد مغرض به نظام اقتصادي و اداري کشور مطرح مي‌کنند.

وي تأکيد کرد: وجود آموزه حرام در مقابل رزق حلال حکايت از آن دارد که از سالها پيش شريعت اسلام و مدنيت ايران روش هايي را براي مقابله با پولشويي مطرح کرده‌اند.در اين ميان کار شايسته‌اي که صورت گرفته اين بود که در دهه 80 يکبار شوراي پول و اعتبار و يکبار هم در مجلس قانون مبارزه با پولشويي تصويب شد که در کشور جاري و ساري بوده و پوشش آنهم بيشتر مي‌شود.

وزير اقتصاد افزود:همکاران ما در بانک مرکزي هم مسئول رصد کردن گردش وجوه در چارچوب قانون و حفظ حقوق اشخاص هستند. در مجموع طي دو سه سال اخير که قانون مبارزه با پولشويي ابلاغ و آئين نامه‌هاي اجرايي و مقررات آن پياده شده ، شاهد پيشرفت اين موضوع در کشور بوده‌ايم .

به گفته وي با همکاري قوه قضائيه شعبه خاصي براي رسيدگي به پرونده‌هاي مبارزه با پولشويي اختصاص يافته و مواردي هم بعنوان مشروط اعلام شده است.

*زمان و مبالغ کمک دولت به مردم

وزير اقتصاد در واکنش به ديگر سوال فارس که در رابطه با زمان و مبالغ کمک دولت به مردم بود ، توضيح داد: در حالي تاکنون جلساتي با نمايندگان مجلس در اين مورد برگزار شده و به توافقاتي هم رسيده‌ايم که اين کمک در اولين فرصت پرداخت خواهد شد.

حسيني در مورد احتمال کمک 70 تا 100 هزار توماني به هر نفر در اوايل اسفند هم گفت: مبالغ کمک به مردم را مي‌دانم اما صبر کنيد تا عددي که تصويب مي‌شود را اعلام کنم.از طرفي ديگر براي اين موضوع و اعلام مبالغ کمک به مردم عجله‌اي ندارم و وقتي که کمک ها به دست مردم رسيد همگان از آن مطلع خواهند شد.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/302071/parseek

امتیاز دهی به مقالهقيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92
قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قيمت دلار و نفت در لايحه بودجه 92 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: لايحه بودجه سال92 ، قيمت دلار و نفت در بودجه ، مديريت ارز