مسبی
صدقه‌ هاي کم و پاداش‌ هاي عجيب !

صدقه‌ هاي کم و پاداش‌ هاي عجيب !

ویرایش: 1391/11/21
نویسنده: محمد ای ام
چت با صاحب مقاله: محمد ای ام
همه ي ما کم و بيش با آثار و فوايد صدقه آشنا هستيم،و اکثريت اين گفتار “صدقه رفع بلاست” را شنيده ايم،آيا کمي يا زيادي صدقه در اثرات آن تأثير دارد؟حال در اين نوشتار بيشتر سعي بر آن است که به يکي از سخنان علي بن ابيطالب در مورد مقدار صدقه بپردازيم،که آيا پرداخت صدقه اندک با عدم پرداخت آن يکي است؟
بخشش کم
و قال علي عليه‌السلام : “لاَ تَسْتَحِ مِنْ إِعْطَاءِ الْقَلِيلِ، فَإِنَّ الْحِرْمَانَ أَقَلُّ مِنْهُ”(1) از بخشش کم حيا مکن زيرا محروم ساختن از آن هم کمتر است!

بسيارند کساني که معتقدند بايد بخشش به مقدار قابل ملاحظه باشد و اگر انسان توان آن را نداشت، ترک کند. در حالي که بخشش کم حداقل دو فايده دارد: نخست اين که در بسياري از موارد همين مقدار حل مشکلي مي کند و ديگر اينکه دست رد به سينه درخواست کننده زدن، نوعي اهانت است و اين کار جلوي اهانت را مي گيرد. اضافه بر اينها روح سخاوت را در انسان در تمام حالات پرورش مي دهد.

تعبير به”إِنَّ الْحِرْمَانَ أَقَلُّ مِنْهُ”: نوعي کنايه و تشبيه است، زيرا محروم کردن قابل مقايسه با مقدار مالي که انسان مي‌بخشد نيست تا بگوييم اين ازآن کمتر است. امام محروم کردن را نيز نوعي بخشش بسيار کم محسوب کرده که هر بخششي از آن بيشتر است.

در حديثي از پيغمبر اکرم صلي الله عليه و آله مي خوانيم: “هر کار نيکي صدقه اي محسوب مي شود خواه به غني باشد يا فقير، بنابراين صدقه را ترک نکنيد هر چند به نيمي از دانه خرما باشد و خود را از آتش دوزخ دور داريد هرچند به نيمي از يک دانه خرما باشد، زيرا خداوند متعال اين صدقه کوچک را براي صاحبش پرورش مي دهد، همانگونه که شما بچه اسب يا بچه شتر خود را پرورش مي دهيد و در روز قيامت پرورش يافته آن را به او باز مي گرداند تا جايي که بزرگتر از کوه عظيمي خواهد بود.”(2)

فوايد صدقه
حضرت علي (عليه السلام) فرمود: روزى را به وسيله صدقه فرود آوريد!(3)

و آن حضرت فرمود: ايمانتان را با صدقه حفظ کنيد، و اموالتان را با زکات نگهداريد، و امواج بلاء را با دعا دور سازيد.(4)

و آن حضرت فرمود: آن گاه که فقير و نيازمند شديد، با خداوند بوسيله صدقه تجارت کنيد.(5)

و امام ابو جعفر عليه السّلام فرمود: نيکوکارى و صدقه‏ فقر را از ميان مي برند، و بر عمر مى‏افزايند، و هفتاد احتمال مردن به وضع بد را از صاحبشان دفع مي کنند.(6)

در حديثي از پيغمبر اکرم صلي الله عليه و آله مي خوانيم:”هر کار نيکي صدقه اي محسوب مي شود خواه به غني باشد يا فقير،بنابراين صدقه را ترک نکنيد هرچند به نيمي از دانه خرما باشد وخود را از آتش دوزخ دور داريد هرچند به نيمي از يک دانه خرما باشد،زيرا خداوند متعال اين صدقه کوچک را براي صاحبش پرورش مي دهد،همانگونه که شما بچه اسب يا بچه شتر خود را پرورش مي دهيد ودر روز قيامت پرورش يافته آن را به او باز مي گرداند تا جايي که بزرگتر از کوه عظيمي خواهد بود
و امام صادق عليه السّلام فرمود: بيمارانتان را با صدقه‏ مداوا کنيد، و بلا را با دعا دفع نمائيد، و نزول رزق را بوسيله صدقه‏ بطلبيد، زيرا که صدقه‏ رزق را از ميان دو فکّ هفتصد شيطان که همگى مانع وصول آنند رها مي سازد، و هيچ چيز بر شيطان سنگين‏تر از صدقه‏ بر م?من نيست. و صدقه‏ پيش از آنکه در دست بنده واقع شود، در دست خداى تبارک و تعالى قرار مي‌گيرد.(7)

و آن امام عليه السّلام فرمود: براى شخص بيمار مستحبّ است که بدست خود صدقه‏ را به سائل بدهد، و از سائل بخواهد که در باره‏اش دعا کند.(8)
داستانى شگفت از صدقه‏
مردى بنام عابد، از نيکان قوم موسى، سى سال از حضرت حق درخواست فرزند داشت ولى دعايش به اجابت نرسيد. به صومعه يکى از انبياى بنى اسرائيل رفت و گفت: اى پيامبر خدا! براى من دعا کن تا خدا فرزندى به من عطا کند، من سى سال است از خدا درخواست فرزند دارم ولى دعايم به اجابت نمى‏رسد. آن پيامبر دعا کرد و گفت: اى عابد! دعايم براى تو به اجابت رسيد، به زودى فرزندى به تو عطا مى‏شود، ولى قضاى الهى بر اين قرار گرفته که شب عروسى آن فرزند شب مرگ اوست!!

عابد به خانه آمد و داستان را براى همسرش گفت؛ همسرش در جواب عابد گفت: ما به سبب دعاى پيامبر از خدا فرزند خواستيم تا در کنار او در دنيا راحت بينيم، چون به حد بلوغ رسد به جاى آن راحت، ما را محنت رسد، در هر صورت بايد به قضاى حق راضى بود. شوهر گفت: ما هر دو پير و ناتوان شده‏ايم‏، چه بسا که وقت بلوغ او عمر ما به پايان رسد و ما از محنت فراق او راحت باشيم.

پس از نُه ماه پسرى نيکو منظر و زيبا طلعت به آنان عطا شد؛ براى رشد و تربيت او رنج فراوان بردند تا به حد رشد و کمال رسيد؛ از پدر و مادر درخواست همسرى لايق و شايسته کرد؛ پدر و مادر نسبت به ازدواج او سستى روا مى‏داشتند، تا از ديدار او بهره بيشترى برند؛ بناچار کار به جايى رسيد که لازم آمد براى او شب زفاف برپا کنند؛ شب عروسى به انتظار بودند که چه وقت سپاه قضا درآيد و فرزندشان را از کنار آنان بربايد؛ عروس و داماد شب را به سلامت به صبح رساندند و هم چنان به سلامت بودند تا يک هفته بر آنان گذشت، پدر و مادر شادى کنان به نزد پيامبر زمان آمدند و گفتند: با دعايت از خدا براى ما فرزندى خواستى و گفتى که شب زفاف او با شب مرگ او يکى است، اکنون يک هفته گذشته و فرزند ما در کمال سلامت است!

و امام صادق عليه السّلام فرمود: بيمارانتان را با صدقه‏ مداوا کنيد، و بلا را با دعا دفع نمائيد، و نزول رزق را بوسيله صدقه‏ بطلبيد، زيرا که صدقه‏ رزق را از ميان دو فکّ هفتصد شيطان که همگى مانع وصول آنند رها مي سازد، و هيچ چيز بر شيطان سنگين‏تر از صدقه‏ بر م?من نيست. و صدقه‏ پيش از آنکه در دست بنده واقع شود، در دست خداى تبارک و تعالى قرار مي گيرد
پيامبر گفت: شگفتا! آنچه من گفتم از نزد خود نگفتم، بلکه به الهام حق بود، بايد ديد فرزند شما چه کارى انجام داد که خداى بزرگ، قضايش را از او دفع کرد. در آن لحظه جبرئيل امين آمد و گفت: خدايت سلام مى‏رساند و مى‏گويد: به پدر و مادر آن جوان بگو: قضا همان بود که بر زبان تو راندم، ولى از آن جوان خيرى صادر شد که من حکم مرگ را از پرونده‏اش محو کردم و حکم ديگر به ثبت رساندم، و آن خير اين بود که: آن جوان در شب عروسى مشغول غذا خوردن شد، پيرى محتاج و نيازمند در خانه آمد و غذا خواست، آن جوان غذاى مخصوص خود را نزد او نهاد، آن پير محتاج غذا را که در ذائقه‏اش خوش آمده بود، خورد و دست به جانب من برداشت و گفت: پروردگارا! بر عمرش بيفزا. من که آفريننده جهانم به برکت دعاى آن نيازمند هشتاد سال بر عمر آن جوان افزودم تا جهانيان بدانند که هيچ‏کس در معامله با من از درگاه من زيانکار برنگردد و اجر کسى به دربار من ضايع و تباه نشود .(9)

نتيجه:
مهم اينست که انسان در انفاق خود، هر چند کم اخلاص داشته باشد. اين خلوص نيت کم را بسيار و کوچک را بزرگ مي‌کند.

ببخش مال و مترس از کسي که هرچه دهي جزاي آن به يکي ده ز دادگر يابي
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره صدقه‌ هاي کم و پاداش‌ هاي عجيب ! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: صدقه‌ هاي ، کم ، پاداش‌ هاي ، عجيب ، خدا