مسبی
مصرف قليان رسماً ممنوع اعلام شد

مصرف قليان رسماً ممنوع اعلام شد

ویرایش: 1391/11/19
همواره مسؤولان در کشور ما با تصور ايجاد تنش در صورت اجراي اين قوانين و با بهانه کردن لزوم بسترسازي فرهنگي قبل از هرگونه اقدام سلبي، زمان را به نفع سوداگران اين عرصه از دست داده‌اند. بهانه اي که تحقق آن نياز به ارتقاي فرهنگ جامعه دارد و زماني براي آن قابل پيش‌بيني نيست.
در پي شکايت دبيرکل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران، ديوان عدالت اداري مصوبه وزراي عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک مبني بر خروج قهوه‌خانه‌ها از زمره اماکن عمومي را ابطال کرد.

در پي شکايت دبير کل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران، هيئت عمومي ديوان عدالت اداري مصوبه وزراي عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک مبني بر خروج قهوه‌خانه‌ها از زمره اماکن عمومي را ابطال کرد.

بر اساس اين گزارش دبير کل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران طي لايحة شماره 4078/90ـ30/8/1390، ابطال مصوبه شماره 165394/ت45944ک ـ 21/8/1390 وزراي عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک را خواستار شده و در جهت تبيين خواسته اعلام کرده است که « خبر آزادي مصرف دخانيات در قهوه‌خانه‌ها از سوي دولت موجب تأسف کليه دلسوزان سلامت کشور شده است. اين اقدام مغاير با ماده 18 و 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات، مصوب مجلس شوراي اسلامي و ماده 7 آيين‌نامه اجرايي آن و ماده 8 معاهده جهاني کنترل دخانيات است.

همچنين اين در حالي است که در شهريور ماه سال جاري، رأي شماره311 هيأت عمومي ديوان عدالت اداري، ارائه قليان با هر نوع تنباکو در قهوه‌خانه‌ها را ممنوع کرده بود. متاسفانه وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک اين تصميم خود را در راستاي پيشنهاد وزارت بهداشت مطرح کردند که اين وزارتخانه در اطلاعيه مورخ 28/8/1390 از آن ابراز بي‌اطلاعي و آن را مخالف نظر خود اعلام کرد.

خردمندان جهان به دنبال ايجاد دنيايي عاري از مواد دخاني و ريشه‌کني اين معضل اجتماعي هستند. سياست حفظ افراد در معرض دود دخانيات که ممنوعيت عرضه دخانيات در اماکن عمومي بخشي از آن است، موجب حفظ سلامت جوامع و کاهش ميزان مصرف در جوانان کشورهاي مجري آن شده است. به گونه‌اي که کوتاهي در اين خصوص نوعي خيانت به نسل امروز و فرداي بشر تلقي مي‌شود.

همواره مسؤولان در کشور ما با تصور ايجاد تنش در صورت اجراي اين قوانين و با بهانه کردن لزوم بسترسازي فرهنگي قبل از هرگونه اقدام سلبي، زمان را به نفع سوداگران اين عرصه از دست داده‌اند. بهانه اي که تحقق آن نياز به ارتقاي فرهنگ جامعه دارد و زماني براي آن قابل پيش‌بيني نيست.

کنترل دخانيات در ايران اسلامي و به تبع آن کاهش ميزان بيماريها، فقر، اعتياد و ساير بزهکاريهايي که اغلب با مصرف دخانيات آغاز مي‌شوند، نيازمند عزمي ملي در اجراي صحيح، دقيق و به موقع قوانين کنترل دخانيات و استفاده از تجربيات بين‌المللي در اين زمينه است تا بدين وسيله بتوان مصرف دخانيات را که روزانه عامل مرگ حدود 200 نفر از هموطنان عزيزمان مي‌باشد را کنترل کرد.

اين تشکل مردمي به نمايندگي از مردم شريف ايران، ضمن قدرداني از تلاشهاي آن نهاد در پاسداشت دستاوردهاي مرتبط با سلامت ملت استدعا دارد تا ديوان به عنوان مرجع رسيدگي به تخلفات، نسبت به احقاق حق ملت و ملزم کردن دولت به اطاعت از قانون تا حصول نتيجه به فعاليت خود ادامه دهد. »

متن مصوبه مورد اعتراض به قرار زير است:

« وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک در جلسه مورخ 3/7/1390، بنا به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و به استناد ماده (18) قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات مصوب 1385 و با رعايت تصويب نامه شماره 164082/ت373هـ ـ 10/10/1386، تصويب نمودند:

در بند(8) ماده(1) آيين‌نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات، موضوع تصويب‌نامه شماره 110063/ت37062هـ ـ 9/7/1386 عبارت «قهوه‌خانه‌ها» حذف مي‌شود.

اين تصويب‌نامه در تاريخ17/8/ 1390 به تأييد مقام‌محترم رياست‌جمهوري رسيده است. »

علي رغم ارسال نسخه ثاني شکايت براي مشتکي‌عنه و پيگيري موضوع تا زمان رسيدگي به پرونده در هيأت عمومي لايحه دفاعيه‌اي واصل نشده است.

هيئت عمومي ديوان عدالت اداري در تاريخ ياد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب ديوان تشکيل شد. پس از بحث و بررسي، با اکثريت آراء به شرح آينده به صدور رأي مبادرت مي ‎ کند.


رأي هيئت عمومي

نظر به اين که در بند 14 از ماده 55 قانون شهرداري اصلاحي مورخ 27/11/1345، قهوه‌خانه‌ها از مصاديق اماکن عمومي قلمداد شده‌اند، مصوبه شماره 165394/ت45944ک ـ 21/8/1390 وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک مبني بر خروج قهوه‌خانه‌ها از زمره اماکن عمومي، مخالف قانون مذکور است و به استناد بند 1 ماده 19 و ماده 42 قانون ديوان عدالت اداري حکم به ابطال آن صادر و اعلام مي‌شود.

رئيس هيئت عمومي ديوان عدالت اداري ـ محمدجعفر منتظري

فارس


منبع:

http://jamnews.ir/fa/FullStory/News/?NewsId=147836&CatID=185

امتیاز دهی به مقاله
مصرف قليان رسماً ممنوع اعلام شد
مصرف قليان رسماً ممنوع اعلام شد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مصرف قليان رسماً ممنوع اعلام شد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: قليان ممنوع شد ، ممنوعيت قليان ، قليان