مسبی
مذاکرات هسته‌اي با ايران در حال پايان يافتن است!

مذاکرات هسته‌اي با ايران در حال پايان يافتن است!

ویرایش: 1391/11/19
نویسنده: ای دیجیتال
چت با صاحب مقاله: ای دیجیتال
در کمتر از چند ساعت، مقامات ارشد روس و چيني در مورد آينده مذاکرات هسته‌اي ايران با گروه 5+1 اظهارات مهمي بر زبان راندند.

به گزارش «تابناک»، سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه امروز چهارشنبه گفته است که انتظار دارد دور بعدي مذاکرات ايران و 5+1 که قرار است در قزاقستان برگزار شود، شاهد پيشرفت‌هاي جدي باشد.

ريابکوف اظهار داشته که مذاکرات بين دو طرف، مدت‌هاست که شاهد پيشرفتي نبوده است و فشاري جدي بر هر دو طرف احساس مي‌شود تا با قدري کوتاه آمدن از شدت خواسته‌هاي خود بر سر يک وضعيت ميانه توافق کنند.

وي افزوده است: «به رغم همه مسائل، عميقا اميدوارم که مذاکرات پيش روي به جايي برسد؛ حتي اگر نتيجه نهايي نباشد، ولي پيشرفت جدي باشد». ريانووستي از وي نقل کرده که «ما زمان زيادي را از دست داده‌ايم و بيش از اين نمي‌توانيم زمان از دست بدهيم».

در همين حال، شينهوا سخنان سخنگوي وزارت خارجه اين کشور را منتشر کرده‌ که اعلام نموده است از ايران و 5+1 مي‌خواهد براي پيشرفت مذاکرات که قرار است در 26 فوريه در قزاقستان برگزار شود، تلاش کنند و کشورش آماده است براي رسيدن به راهکاري مسالمت‌آميز از طريق ديپلماتيک تلاش کند.

گفته شده که مذاکرات جان کري، وزير امور خارجه جديد آمريکا و مقامات چيني بر سر مسائل ايران، کره شمالي و تغييرات آب و هوايي متمرکز خواهد بود.

در همين حال، دويچه وله سخنان کار‌شناسان اروپايي را مورد توجه قرار داده که مي‌گويند وقت مذاکره با ايران در حال پايان پذيرفتن است. ميشائيل برزوسکا، رئيس مؤسسه تحقيقات صلح و امنيت در هامبورگ گفته است: هر چند وي ادعا نمي‌کند ايران قصد ساخت سلاح هسته‌اي را داشته باشد، ولي وضعيت به جايي رسيده است که اگر ايران چنين قصدي داشته باشد، تنها به دو تا سه ماه وقت نياز دارد.

از نگاه وي از سويي بايد توجه داشت که ايران از تحريم‌هاي اقتصادي آسيب‌ ديده و هر گونه توافقي با ايران ممکن است با پيش شرط کاهش فشارهاي اقتصادي همراه شود و از سوي ديگر نگراني اسرائيل از مسلح شدن ايران به سلاح هسته‌اي بايد جدي گرفته شود.

باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا نيز مي‌خواهد در آغاز بهار آينده، نخستين سفر خود به سرزمين‌هاي اشغالي پس از بيش از چهار سال رياست جمهوري را انجام دهد. هر چند مسأله سوريه، سازش در خاورميانه و ايران، مسائل اصلي مورد مذاکره اين دو مقامي اعلام شده است که روابط پرتنشي دارند اما در جريان اين مذاکرات، نتانياهو به دنبال تضمين از اوباما خواهد بود تا ايران به سلاح هسته‌اي مسلح نشود، ولي اوباما همواره به نتانياهو توصيه کرده است که در مقابل ايران دست به اقدامات يکجانبه نزند.

هر چند در موارد متعددي در گذشته، خوش‌بيني‌هاي قبلي در مورد موفقيت مذاکرات محقق نشده، ولي اين بار تلاش ترکيه و عربستان براي حضور در مذاکرات مي‌تواند نشانه‌اي از احتمال توافقي باشد که اين دو کشور مي‌خواهند از آن بيرون نمانند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مذاکرات هسته‌اي با ايران در حال پايان يافتن است! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مذاکرات هسته اي ، نتيجه مذاکرات ، نتيجه مذاکرات هسته اي