مسبی
خريد و فروش دلار ممنوع خواهد شد؟!

خريد و فروش دلار ممنوع خواهد شد؟!

ویرایش: 1391/11/19
نویسنده: ای دیجیتال
صبح امروز خبري منتشر شد، مبني بر طرح بانک مرکزي به عنوان طرح ارزي که منجر به سقوط ارزش دلار به 2200 تومان خواهد شد. اين طرح، گويا طرحي است که توسط برخي از کار‌شناسان بانک مرکزي تهيه شده و هدف از آن کنترل بازار دلار و يوروست؛ طرحي که بر پايه آن گفته مي‌شود، خريد و فروش دلار ممنوع خواهد شد.

به گزارش «تابناک» امروز خبرگزاري‌ها اعلام کردند که بانک مرکزي طرحي را براي جلوگيري از سفته بازي در بازار ارزي در دست تهيه دارد که بر پايه آن افرادي که سفته بازي و احتکار مي‌کنند، شناسايي شده و پس از يک دوره معين، خريد و فروش دلار ممنوع خواهد شد. آن گونه که از اخبار شنيده مي‌شود، اين طرح در صدد است تا نرخ دلار را به اين شيوه به 2200 تومان کاهش دهد.

بنا بر اين گزارش، هنوز جزييات بيشتري از اين طرح بانک مرکزي در دست نيست و دقيقاً مشخص نيست که مفاد اين طرح به چه ترتيب است؛ اما گويا بانک مرکزي درصدد است تا پس از طرح ارزي روز گذشته مجلس، مبني بر شناسايي و برخورد با اخلالگران ارزي ـ که حکم قضايي حبس از 2 تا 25 سال را براي اخلالگران در نظر گرفته است ـ گامي در راه کنترل غير اقتصادي بازار ارز بردارد.

نکته قابل توجه اينجاست که هرچند مجلس بنا به ضرورت و بر پايه ميزان توان خود طرح مقابله با اخلالگران ارزي را در دستور کار دارد، توقع از بانک مرکزي آن است که با ديد اقتصادي به وضعيت ارزي کشور نگاه کند و نه با يک رويکرد ناشي از انتقام‌جويي و اقدامات غير اقتصادي.

توضيح آن که هرچند وضعيت کنوني بازار ارز کشور، آشفته و گويا از کنترل بيرون است، براي اين شرايط توضيحي کاملاً اقتصادي وجود دارد. محدوديت ارزي کشور و کاهش عرضه ارز در بازار از سوي دولت و بانک مرکزي، از يک سو و افزايش تقاضا براي ارز در بازار آزاد ـ هم ناشي از بي‌ثباتي ريال و افت ارزش آن، هم به دليل تبديل شدن سفته بازي ارزي به يک کسب و کار با بازدهي بالا و کوتاه مدت و هم به دليل خارج شدن يا محدوديت برخي از خدمات از دريافت دلار با نرخ ارز مرجع ـ وضعيت کنوني را رقم زده است.

جاي هيچ تعجبي نيست که اين شرايط و در عين حال فضاي سياسي حاکم بر کشور و اخبار متشنج کننده اوضاع در ‌‌نهايت وضعيت ارزي را به اين شکل دربياورد. در اين شرايط طرح مجلس براي مقابله با اخلال ارزي کاملاً توجيه‌پذير است، زيرا اخلال ارزي سهم ويژه‌اي در بروز اين شرايط دارد، اما اقدام بانک مرکزي براي خارج کردن دلار از گردونه مبادلات و خريد و فروش به چه معناست؟

آن گونه که از شواهد پيداست، بانک مرکزي در صدد است با نظارت و کنترل تام بر انجام مبادلات ارزي، رصد مبادلات را کامل انجام دهد و از بروز تخلف در اين زمينه جلوگيري کند.

تا اينجا هيچ اشکالي بر کار بانک مرکزي وارد نيست؛ اما مسأله از آنجايي آغاز مي‌شود که نوع کارکرد بانک مرکزي حالتي از برخورد تعزيراتي براي پاک کردن صورت مسأله‌اي اقتصادي است.

طرح بانک مرکزي براي خروج دلار و احتمالاً يورو از گردونه مبادلات، نمود بارز يک تصميم غير اقتصادي از سوي بر‌ترين نهاد اقتصادي کشور است. در واقع بانک مرکزي به جاي پرداختن به ريشه قضايا و تصميم‌گيري درست در برخورد با مسائل، سعي در حذف صورت مسأله دارد. به جاي پرداختن به چرايي افزايش نرخ دلار و يورو در بازار آزاد و چاره‌جويي براي آن يا دست‌کم توضيح علمي و اقتصادي آن، اقدام به حذف مبادلات در بازار آزاد مي‌کند!

کنترل بازار آزاد در اوضاع کنوني، بي‌هيچ شک و شبهه‌اي کاري مثبت است؛ اما اين کاري نيست که بانک مرکزي باني آن باشد. همچنين نحوه کنترل نيز خود موضوع مهمي است که بايد به آن توجه کرد. آيا بستن بازار معاملات يک ارز يا کالا را نيز بايد در زمره کنترل آن بازار به شمار آورد؟

نکته جالب‌تر آنجاست که گفته شده با اين طرح، دلار به بهاي 2200 تومان مي‌رسد! بانک مرکزي چگونه با يک چنين دقتي رقم دلار پس از اجراي اين طرح را برآورد کرده و پيش بيني کرده است؟ اگر تيم کار‌شناسي بانک مرکزي يک چنين دقتي را در تخمين رقم دلار پس از اجراي طرح داشته است، آيا نمي‌توانست طرح‌هايي با دقت اقتصادي بيشتر براي تبيين و برخورد علمي با بازار ارز به دست دهد؟

از سويي، آيا در زماني که بحث‌ها بر سر راه‌اندازي اتاق مبادلات ارزي در جريان بود، قرار نبود نرخ ارز به مرور زمان به نرخ مبادلاتي نزديک شود؟ آيا اين طرح نيز در زمره‌‌ همان طرح‌هايي است که اعداد و ارقام فقط براي خوشايند افراد در آن ذکر و بعد به فراموشي سپرده مي‌شوند؟

سخن پاياني آنکه، اوضاع کنوني اقتصاد در کشور و وضعيت بازار ارز، از هر ديدگاهي که مورد رجوع قرار گيرد، توضيح اقتصادي دارد. برخورد غير اقتصادي با اين شرايط، نتيجه‌اي جز باقي ماندن مسأله و پاک شدن صورت آن را ندارد و چه بسا يک چنين کارهايي، منجر به آن خواهد شد که پيامدهايي منفي اقتصادي، تا مدت‌ها دامان جامعه را بگيرد. کنترل بازار آزاد ارز، بايد کنترلي اقتصادي و علمي باشد و نه با اقداماتي تعزيراتي و عجولانه و غير علمي.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/301112/%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره خريد و فروش دلار ممنوع خواهد شد؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: قيمت دلار ، خريد و فروش دلار ، قيمت ارز ، خريد و فروش ارز