مسبی
کشف منظومه شمسي بيگانه در اطراف خوشه ستاره‌اي نزديک

کشف منظومه شمسي بيگانه در اطراف خوشه ستاره‌اي نزديک

ویرایش: 1391/11/16
نویسنده: Paradisboy
خوشه ستاره‌اي Hyades در فاصله 150 سال نوري با زمين واقع شده و نزديک‌ترين خوشه به منظومه شمسي محسوب مي‌شود که احتمالا ميزبان سيارات فراخورشيدي است.
اخترشناسان از مدت‌ها قبل معتقد بودند که برخي از اين ستارگان مي‌توانند ميزبان سيارات فراخورشيدي باشند و به نظر مي‌رسد که اسرار اين خوشه ستاره اي مرموز حل شده است.
تيم تحقيقاتي دانشگاه کاليفرنيا، لس آنجلس (UCLA) به سرپرستي پروفسور «بن سوکرمان» موفق به کشف شواهدي شده‌اند که نشان مي‌دهد، جو يک کوتوله سفيد در خوشه ستاره اي Hyades مملو از مواد سنگي از سيارک هاي کشيده شده بسمت مدار يک ستاره ابر پر جرم در حال مرگ است.
تيم تحقيقاتي نشانه هايي از گرد و غبار سيارک را شناسايي کرده اند که نخستين نمونه در سيستم خوشه ستاره اي Hyades محسوب مي‌شود.بطور معمول جو کوتوله هاي سفيد پاک هستند، اما محققان با استفاده از طيف سنج بسيار حساس در رصدخانه کک در هاوايي نشانه هايي از 10 عنصر سنگين از جمله کلسيم را در جو آنها کشف کردند.
پروفسور «سوکرمان» تأکيد مي کند:
وجود گرد و غبار سيارکي نشان مي دهد، اجرام بزرگتر مانند سيارات فراخورشيدي يا حتي يک سيستم کامل خورشيدي مي تواند در مدار کوتوله سفيد وجود داشته باشد.
نتايج اين کشف اوايل ماه جاري ميلادي در نشست سالانه انجمن نجوم آمريکا ارائه شد.


منبع: asriran.com
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره کشف منظومه شمسي بيگانه در اطراف خوشه ستاره‌اي نزديک نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سياره جديد ، سياره بيگانه ، موجودات فضايي