مسبی
5 کاري که انسان هاي بسيار باهوش انجام مي دهند

5 کاري که انسان هاي بسيار باهوش انجام مي دهند

ویرایش: 1391/11/6
نویسنده: market2012
اکثر مردم اغلب زياد درباره اينکه چگونه ياد مي گيرند فکر نمي کنند. عموماً فرض مي کنيد که يادگيري بطور طبيعي اتفاق مي افتد.

به گزارش برترين ها؛ هرچه بيشتر مغزمان را با واقعيات، اشکال و تجربه ها پر کنيم، جاي کمتري براي ايده ها و افکار جديد داريم. مثل همه افراد ديگر حس مي کنيم بايد بيشتر و بيشتر ياد بگيريد. ولي نياز به يادگيري هيچ وقت متوقف نمي شود. دنيا در حال تغيير است و هر روز ايده هاي جديدتري پيدا مي شوند؛ ادغام آنها در زندگي تان شما را متعهد نگه مي دارد. روش هاي زير روش هايي هستند که براي باز نگه داشتن ذهن استفاده مي شوند.

1. صداي دروني خود را ساکت کنيد:

مي دانيد که از چه صدايي صحبت مي کنيم. همان صدايي که وقتي به حرف هاي کسي گوش مي دهيد، درباره او نظر مي دهند. همان صدايي که درباره اطلاعاتي که دريافت مي کنيد نظر مي دهد. دقت کردن به حرف هاي صداي دروني بسيار ساده تر از گوش دادن به حرف هاي گوينده است. اين صدا مانع از آن مي شود که شما با ذهني باز به دريافت اطلاعات بپردازيد و اغلب اين صدا مي تواند قبل از آنکه کل قضيه را بشنويد، ذهنتان را خاموش کند. کمتر بر روي آن چيزي که مغزتان مي گويد تمرکز کنيد و بيشتر بر روي گوينده تمرکز داشته باشيد. شايد از چيزي که مي شنويد تعجب کنيد.

2. با خودتان استدلال کنيد:

اگر نمي توانيد صداي دروني تان را ساکت کنيد، پس حداقل از آن به نفع خودتان استفاده کنيد. هر وقت مي شنويد که صداي دروني شما با حرف هاي گوينده تناقض دارد، ديدگاه ديگري برگزينيد. به مغزتان همه دلايلي که گوينده مي تواند حق داشته باشد و شما اشتباه کنيد را گوشزد کنيد. در بهترين حالت شما ذهنتان را به اطلاعاتي که منتقل مي شود باز مي کنيد. در غير اين صورت، حداقل قوه استدلال خود را تقويت کرده ايد.

3. کنجکاوانه رفتار کنيد:

بعضي افراد ذاتاً کنجکاو هستند و بعضي ديگر خير. مهم نيست که در کدام دسته هستيد، بلکه مثل يک فرد کنجکاو رفتار کنيد. دفعه بعدي که به اطلاعاتي گوش مي دهيد، سه تا پنج سوال مربوط به آن اطلاعات طرح کنيد و بنويسيد. اگر در سخنراني هستيد، بعداً جواب ها را در گوگل پيدا کنيد. اگر سوالي در مکالمه اي برايتان پيش مي آيد از او بپرسيد. در هر صورت شما چيزهاي بيشتري ياد مي گيريد و عمل فکر کردن به سوال ها به رمزگذاري مفاهيم در مغزتان کمک مي کند.

4. هسته واقعيت را بيابيد:

هيچ مفهوم يا نظريه اي از آسمان نمي افتد. بخشي از يک مفهوم مبسوط هميشه مبتني بر واقعيت است. حتي اگر ايده اي را نمي پذيريد، حداقل بايد واقعيت کوچکي که به آن ريشه داده است را شناسايي کنيد. مثل يک کارآگاه عمل کنيد و برون يابي خود را بسازيد. بدين ترتيب شما مهارت هاي استنتاجي خود را افزايش داده و حتي مي توانيد مفهوم را بيش از مطرح کننده آن، ارتقا دهيد.

5. بر روي پيام تمرکز کنيد نه بر روي پيام آور:

اغلب مردم به خاطر فردي که مطلبي را ارائه مي کند، يادگيري را متوقف مي کنند. آن فرد اگر فردي کسل کننده، از لحاظ جسمي ناخوشايند يا فردي از حزب سياسي مخالف باشد يا فرد ديگري باشد که شما نمي پسنديد مي تواند در هر صورت بر روي يادگيري شما اثر بگذارد. دوستان شما ممکن است نتوانند بر روي يادگيري شما اثر مثبتي داشته باشند، زيرا به علت آشنايي زياد و توافق بالا بر روي مطلب مورد نظر چيز جديدي به شما ياد نمي دهند. مطلب را از گوينده آن جدا کنيد. وانمود کنيد که آن فرد يا باورهاي او را نمي شناسيد و بدين ترتيب مي توانيد بطور معقولي اطلاعات را بشنويد.


منبع: asriran.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 5 کاري که انسان هاي بسيار باهوش انجام مي دهند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: افراد باهوش ، صداي دروني ، برترين ها ، باهوش ، برتري