مسبی
کدام کشور سلطان فيلترينگ است؟

کدام کشور سلطان فيلترينگ است؟

ویرایش: 1391/10/11
نویسنده: سامان تی 62
مجله مهر: درست به موازات افزايش دسترسي کاربران دنيا به اينترنت، قوانين نظارتي هم سفت و سخت تر مي شوند تا محتواي برخط سايت ها را کنترل کنند. کنترلي که البته در بعضي از کشورها به فيلترينگ سايت هاي خلاف اخلاق يا کلاهبرداري محدود مي شود و در بعضي ديگر وارد حريم شخصي کاربران شده و هر کليک آنها را در پرونده شان ثبت مي کند.

سلطان تحريم ها

در حال حاضر شايد بتوان گفت که هيچ کشوري به اندازه چين براي وضع قوانين سختگيرانه در فضاي وب عجله نشان نمي دهد. چيني ها در سه سال اخير مدام دسترسي کاربران به اينترنت را محدودتر و نظارت بر اطلاعات شخصي را بيشتر کرده اند. اين کشور بيشترين کاربران اينترنت را در جهان دارد و هر روز 513ميليون نفر در چين وارد فضاي مجازي مي شوند که گشت و گذارشان را در اينترنت به جاي گوگل از بايدو شروع مي‌کنند. بايدو موتور جستجوي چيني است که اين روزها با محدوديت هاي گاه و بي گاه کاربران در دسترسي به گوگل بيش از هميشه مورد استفاده قرار مي گيرد و در سايت هاي رتبه بندي در صدر فهرست پربيننده ترين سايت هاي چين قرار گرفته است.

مقامات چيني از سال 2009 شمشيرشان را براي مقابله با کاربران در فضاي مجازي بيرون کشيدند و در اولين قدم، براي ثبت سايت هاي شخصي کاربران سنگ اندازي کردند. آنها از کاربران نه فقط اطلاعات دقيق شخصي و عکس پرسنلي را مطالبه مي کردند بلکه مالک هر سايت بايد يک مجوز تجاري ارائه مي کرد تا مي توانست نام دامنه چيني خود را ثبت کنند. نتيجه اين سختگيري، مسدود شدن نزديک به 130هزار سايت در سال 2010 بود که مدرک تجاري يا دولتي نداشتند.

حالا مقامات چيني حلقه را از اين هم تنگ تر کرده اند تا کابران اينترنت را با قوانين سختگيرانه تري کنترل کنند؛ ساخت وبلاگ تنها با اسناد و مدارک هويتي! کاربران چيني از اين به بعد حتي براي ساخت يک وبلاگ رايگان در سايت هاي سرويس دهنده، بايد مدارک شناسايي ارائه و هويت واقعي خود را روشن کنند؛ اقدامي که دولت چين آن را نظارتي موثر براي پيشگيري از اغتشاش در فضاي وب و حفظ اطلاعات شخصي مي داند اما کاربران چيني را نگران حريم شخصي شان کرده است.

با اين تصميم، چين در محدود کردن خدمات اينترنتي براي کاربرانش يک قدم به کره شمالي نزديک تر شده است. کره شمالي در حال حاضر بدترين وضعيت اينترنت در جهان را دارد. در واقع بايد گفت که در کره شمالي ارتباط با اينترنت و دنياي مجازي قطع است چرا که در اين کشور فقط 4درصد از مردم به اينترنت دسترسي دارند که آن هم تحت نظارت شديد دولت اين کشور است. تمام وبسايت هاي اين کشور تحت کنترل دولت هستند و اضافه شدن هر سايت جديد در دامنه هاي اين کشور نياز به مجوز و تاييد و نظارت دولت کره شمالي دارد.

دشمنان اينترنت در جهان

سازمان مردمي «گزارشگران بدون مرز» از چند سال قبل وضعيت اينترنت و قوانين حاکم بر آن را در کشورهاي دنيا بررسي مي کند و بر اساس تازه ترين دسته بندي هايي که داشته، کشورهاي بحرين، بلاروس، برمه، کوبا، کره شمالي، عربستان سعودي، سوريه، ترکمنستان، ازبکستان و ويتنام در کنار چين، به عنوان دشمنان اينترنت شناخته مي شوند که کاربرانشان را به شدت در دسترسي به فضاي مجازي تحت نظر دارند.

بر اساس گزارش اين سازمان مردمي، کشورهاي استراليا، مصر، فرانسه، هند، قزاقستان، مالزي، روسيه، کره جنوبي، سريلانکا، تايلند، تونس، ترکيه و امارات متحده عربي هم جزو کشورهايي هستند که در آنها نظارت شديد بر اينترنت وجود دارد.

در فرانسه با وجود تاکيدي که بر آزادي رسانه ها مي شود، خبرنگاران و وبلاگ نويسان تحت نظارت دولت هستند و در صورتي که محتواي منتشر شده شان داراي مضامين خشن يا مغاير با نظم عمومي باشد، مورد پيگرد قرار مي گيرند. حفاظت از سلامت عمومي، حفاظت از منافع دفاع ملي و يا حفاظت از جسم، جان و آبروي افراد در اين کشور جزو خط قرمزهاي نظارت بر اينترنت به حساب مي آيند. چيزي که تحليل گران امنيتي فرانسه فصل جديدي در سانسور اينترنت در فضاي دمکراتيک جهان مي نامند. در فضاي سايبري کانادا هم اطلاعاتي مثل اسامي مجرمين جوان يا محاکمات جنايي ممنوعيت انتشار دارند. با اين حال اين اسامي مي توانند در وبسايت هايي با دامنه غير کانادايي منتشر شوند.

کره جنوبي هم با اين که يکي از پيشتازان ارائه خدمات اينترنت و پهناي باند در دنيا به حساب مي آيد، اما شهروندان اين کشور در دسترسي به اينترنت با محدوديت هايي مواجهند. در سال 2007 دولت اين کشور شروع به سانسور و پاک کردن برخي از پست هاي وبلاگ نويسان کرد که اين موضوع اعتراضات گسترده اي را در کره به دنبال داشت.

در ازبکستان دسترسي به سايت هاي مرتبط با جنبش هاي اسلامي، رسانه هاي مستقل، سازمان هاي مردم نهاد و محتواي انتقادي نسبت به دولت غير ممکن است.

ارائه دهندگان خدمات اينترنتي در يمن هم از سرويس گيرندگان شان تعهد مي گيرند که از ارسال و دريافت هر نوع محتواي آزاردهنده غير اخلاقي، غير ديني و سياسي خودداري کنند. در اين کشور دسترسي به اطلاعات ذخيره شده بر روي سيستم کاربران به هر شکل و در هر زماني که وزارت ارتباطات اين کشور مصلحت مي داند، مجاز است. در سوريه هم فعاليت هاي کاربران اينترنت توسط پليس سايبري اين کشور رصد مي شود و توليد محتواي مغاير با اخلاق و مصالح اين کشور مورد پيگرد قرار مي گيرد.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcfxxdy1w6dmta.igiw.html

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کدام کشور سلطان فيلترينگ است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عبور از فيلترينگ ، دانلود فيلترينگ ، ضد فيلترينگ ، سايت فيلترينگ ، عبور از فيلتر ، فيلترينگ ايران ، فيلترينگ جديد ، فيلترينگ شکن ، مبارزه با فيلترينگ ، نرم افزار فيلترينگ ، فيلتر شکن رايگان ، فيلتر شکن موبايل ، فيلتر شکن قوي