مسبی
چگونه نظرات مشتريان را دريافت و تحليل کنيم ؟

چگونه نظرات مشتريان را دريافت و تحليل کنيم ؟

ویرایش: 1391/10/23
نویسنده: سیمرغ
يکي از اشتباهات رايج در وب سايت‌هاي اينترنتي عدم مکانيزم حرفه اي براي دريافت نظرات، انتقادات و پيشنهادات کاربران سايت است. بسياري از مديران سايت خود را با ايده هاي شخصي خودشان پياده سازي مي‌کنند. صاحب سايتي را مي‌شناسم که حتي يک بار خودش پروسه خريد از سايت را امتحان نکرده بود و نمي‌دانست که خريد از سايتش چقدر دشوار است. همان‌طور که مي‌دانيم هدف اصلي سايت جمع آوري اطلاعات علاقه‌مندان و جذب و فروش محصولات و خدمات به آنان است. بنابراين سايت شما بايد بسيار کاربر پسند باشد در غير اين صورت در درازمدت نمي‌توانيد موفقيت‌هاي خوبي را بدست آوريد.
اگر مي‌خواهيد وب سايت خوب و موفقي داشته باشيد بايد نظر جمعي کاربران خودتان را در سايت اعمال کنيد. براي همين بايد سيستمي هوشمند را در سايت خودتان پياده سازي کنيد که به صورت خودکار نظران آنان را جمع آوري کند و از همه مهم‌تر با تحليل اين داده ها وب سايت خودتان را بهينه کنيد.
در اين مقاله به چند روش مناسب براي جمع آوري نظرات مشتريان مي‌پردازم.
1- جمع آوري اطلاعات از طريق فرم تماس با ما سايت :
مطمئناً در سايت خود بخشي با عنوان تماس با ما داريد ولي متأسفانه بسياري از سايت‌هاي فقط اطلاعات تماس را در اختيار مخاطب قرار مي‌دهند در صورتي که در وب سايت شما بايد در بخش تماس با ماي خود داراي فرم تماس حرفه اي باشد.
کاربران در اين فرم مي‌توانند سؤالات خودشان را مطرح کنند انتظار نداشته باشيد که آن‌ها ايميل را از سايت شما بردارند و در نرم افزار ارسال ايميل خودشان ايميل را ارسال کنند. شما بايد تمامي شرايط را به صورت آسان در اختيار آنان قرار دهيد. اين اطلاعات را بايد در پايگاه داده خودتان ذخيره کنيد و در اختيار تحليل گر سايت خودتان قرار دهيد.
2- دريافت نظرات پس از خريد از سايت.
مطمئناً اگر خريد از سايت شما سخت باشد، علاقه‌مندان سايت شما اين سختي را مي‌پذيرند و محصول را سفارش مي‌دهند. و برخي ممکن است در هنگام خريد از سايت شما با مشکلات و سختي‌هايي مواجه شوند و سبد خريد را ترک کنند که اگر اين مشکلات را برطرف نکنيد نرخ تبديل سايت بسيار کاهش پيدا مي‌کند. حتماً پس از اين که مشتري محصول را به صورت آنلاين سفارش داد سپس وي را به صفحه اي هدايت کنيد، در اين صفحه از آنان بخواهيد که يک دقيقه از وقت خودشان را به شما اختصاص داده و فرم کوتاه شما را پر کنند. در اين مرحله از آن‌ها سؤالات زير را بپرسيد سعي کنيد تمامي سؤالات به صورت تستي باشد البته يک جعبه براي وارد کردن نظرات آنان در انتها لازم است.
- آيا مراحل عضويت در سايت براي شما آسان بود؟
- به نظر شما مراحل خريد از سايت آسان و بدون مشکل است؟
- و غيره
مي‌توانيد در مورد اين سؤالات خلاقيت به خرج دهيد و سؤالات متنوعي را طرح کنيد توجه داشته باشيد که هدف اصلي شما بدست آوردن نقاط پنهان سايت و رفع مشکلات در فرايند خريد از سايت است.
در نهايت از آنان بخواهيد که نظرات خودشان را براي بهبود سايت بيان کنند. مي‌توانيد هديه ويژه نيز براي اين کار آنان در نظر بگيريد. اين يک ابزار قدرتمند براي شماست خودتان را از اين ابزار قدرتمند محروم نکنيد.
3- دريافت نظرات آنان پس از هر پاسخ پشتيباني :
اين يک ابزار بسيار عالي براي دريافت نظرات مشتريان شماست. نحوه کار اين سيستم بدين شکل است که مشتري در بخش پشتيباني سايت سؤالي را مطرح مي‌کند. کارشناسان شما پاسخ وي را مي‌دهند. در نهايت پس از پاسخ کارشناسان شما يک ايميل به صورت خودکار به مخاطب شما ارسال مي‌شود با اين عنوان که نظر شما در مورد خدمات ما چيست؟
چند سؤال ساده در اين بخش طرح شده است و اکثر آنان تستي و انتخابي است. از مخاطب در مورد نحوه پشتيباني و روش‌هاي بهتر شدن خدمات سايت و غيره را بپرسيد در اين روش مي‌توانيد اطلاعات بيشتري را از مخاطبين خودتان دريافت کنيد. توجه داشته باشيد که با ارسال اين فرم‌هاي نظر سنجي مي‌توانيد اين نکته را در ذهن مشتريان خودتان ايجاد کنيد که همواره نظرات آنان در سايت تأثير گذار خواهد بوده و نظرات آنان براي شما مهم است. در برخي مواقع مشاهده کرده‌ايم که کاربران اين ايميل را براي دوستان خود نيز ارسال مي‌کنند و از آنان مي‌خواهند که نظرات خودشان را در مورد سايت ما بيان کنند.
از اين ابزار حتماً در سايت خودتان استفاده کنيد. در نهايت مي‌تواني در درازمدت با تحليل اين اطلاعات و پياده سازي و اصلاح سايت، وب سايت خودتان را کاربر پسند تر کرده و نرخ تبديل سايت خودتان را افزايش دهيد.
نويسنده : علي نورهاني


منبع:

http://www.persianmailer.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چگونه نظرات مشتريان را دريافت و تحليل کنيم ؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سايت اينترنتي ، موفقيت ، ايميل ، تحليل سايت ، بهينه سازي سايت ، مشتري ، seo