مسبی
با دانستن نکات زير وزن خود را راحت تر کم کنيد

با دانستن نکات زير وزن خود را راحت تر کم کنيد

ویرایش: 1391/9/17
نویسنده: فرهاد کم
اگر شما در پي کاهش وزن هستيد، اما موفقيت چنداني به دست نمي‌آوريد، دانستن نکات زير کمک مي‌کند تا اين‌کار را راحت‌تر انجام دهيد. اغلب ما براي تغيير برنامه غذايي خود، ابتدا کالري دريافتي‌مان را کاهش مي‌دهيم و يک برنامه براي رسيدن به تناسب اندام در پيش مي‌گيريم. در واقع ايجاد نوعي عدم تعادل در بدن مي‌کنيم که کمک مي‌کند چربي بيشتري از دست بدهيم. اما بدن ما تعادل داشتن را ترجيح مي‌دهد؛ بنابراين کم‌کم خود را با تغييرات جديد مطابقت مي‌دهد تا تعادل بيشتري ايجاد شود؛ يعني کالري کمتري مي‌سوزاند تا از ذخيره‌هاي چربي‌اش بيشتر محافظت کند. اين همان زماني است که شما رژيم غذايي خود را دنبال مي‌کنيد، اما ديگر نتيجه‌اي نمي‌گيريد.

علت اين اتفاق آن است که:
بدن شما نياز به استراحت دارد تا خود را با کاهش کالري مطابقت دهد. ميزان کالري دريافتي شما ممکن است با ميزان کالري مصرفي تعادل نداشته باشد. روند کاهش کالري مصرفي وقتي‌که بسيار شدت مي‌گيرد، باعث کند شدن متابوليسم بدن مي‌شود. با محدود کردن بيش از اندازه کالري مصرفي، شما در خطر از دست رفتن و تحليل عضلات قرار مي‌گيريد.
عدم تعادل هورموني ارتباط کاملي به توانايي بدن براي سوزاندن چربي‌ها دارد. در مورد خانم‌ها برخي نوسانات در وزن (کاهش يا افزايش چند کيلو وزن) مي‌تواند در اثر سيکل ماهانه و يا حفظ و نگهداري آب صورت گيرد.

دو گام اساسي در کاهش وزن:
تغيير عادت‌هاي غذايي: که بهتر است به صورت تدريجي باشد. ابتدا بايستي عادات نادرست غذايي تشخيص داده شود (مصرف بي‌رويه و بي‌برنامه فست فودها، غذاهاي آماده و پرچرب، لبنيات پرچرب، تنقلات با ارزش غذايي پايين و پرچرب و …) به مرور از برنامه غذايي کنار گذاشته شود و به جاي آن عادات درست غذايي جايگزين شود که انجام اين کار نيازمند زمان است و اتفاقي نيست که يک شبه پيش آيد. با گذشت زمان مي‌توانيم عادات غذايي درست را به عنوان بخشي از الگوي غذايي و تغذيه صحيح جايگزين کنيم و در واقع اصلاح شيوه زندگي را داشته باشيم.
داشتن برنامه‌ ورزشي منظم: بخش ثابت يک برنامه کاهش وزن موفق در کنار تعهد و پيروي از يک رژيم غذايي سالم داشتن برنامه ورزشي هميشگي و روزانه است. فعاليت ورزشي بايد متناسب با روحيه و خلق و خوي فرد باشد و با رغبت و اشتياق دنبال شود. داشتن برنامه روتين 30 تا 60 دقيقه‌اي در طول روز در کنار اينکه مي‌تواند برنامه کاهش وزن را سريع‌تر کند حفظ وزن کاهش يافته را نيز امکان پذير مي‌سازد و از به وجود آمدن پلاتو يا کفه (عدم کاهش وزن بعد از مدتي در عين رعايت رژيم) در مسير کاهش وزن نيز پيشگيري مي‌کند. معمولا پياده‌روي خصوصا به صورت دسته جمعي از ورزش‌هاي مورد علاقه تمامي گروه‌هاي سني است.

رعايت نکات زير موجب موفقيت بيشتر در کاهش وزن مي‌شود

مصرف تيروسين
تيروسين يک نوع آمينواسيد و مکملي است که در تمام داروخانه‌ها يافت مي‌شود و حدود چهار هفته بعد از شروع مصرف اثرات آن ظاهر مي‌گردد. گاه مصرف تيروسين با رژيم کاهش وزن همراه است و باعث مي‌شود در عرض چند هفته ميزان دپامين کاهش يابد. در پامين ماده‌اي است که باعث خوشي و هوشياري، يادگيري، خلاقيت، توجه و تمرکز مي‌شود و به‌طور طبيعي اشتها را کم کرده و به کاهش وزن کمک مي‌کند. همچنين مصرف مواد حاوي کاتچين‌ها مانند چاي سبز نيز به دليل افزايش متابوليسم و سوخت و ساز بدن و کمک به کاهش وزن توصيه مي‌شود.
تغيير تمرينات
با افزايش ميزان و شدت فعاليت نيز مي‌توانيد متابوليسم بدن خود را بالا ببريد. يک حرکت ساده و کوچک متابوليسم شما را دوباره راه مي‌اندازد و همين‌گونه مي‌توانيد برنامه کاهش وزن خود را نيز مجدداً شروع کنيد.

مثلاً اگر هر روز، 20 دقيقه ورزش مي‌کنيد، براي مدتي 30 دقيقه ورزش کنيد و يا بر شدت آن بيفزاييد؛ مثلا 20 دقيقه ورزش تند و سنگين را جايگزين 20 دقيقه وزرش ملايم و آرام کنيد. ايجاد تفاوت در برنامه کاري نيز مؤثر خواهد بود مثلا ماشين خود را دورتر از محل کار پارک کنيد تا مجبور شويد کمي پياده‌روي داشته باشيد. در ساعات کاري نيز از نشستن مداوم پشت ميز براي ساعات طولاني خودداري کنيد و هر ساعت يکبار به بهانه‌اي از صندلي خود جدا شويد و چند حرکت ورزشي انجام دهيد و برخي کارها مثل برداشتن پرونده‌ها و … شخصا انجام دهيد.
اعتياد به مصرف صبحانه
در مطالعات متعدد نشان داده شده افرادي که صبحانه نمي‌خورند در درازمدت مبتلا به چاقي مي‌شوند و همچنين معمولا افراد چاق تمايلي به خوردن صبحانه ندارند. صبحانه اولين و مهم‌ترين وعده روزانه شماست باعث توزيع متناسب انرژي در طول روز و پيشگيري از ريزه‌خواري و هله هوله‌خوري در فرد مي‌شود. پس اگر عادت به خوردن صبحانه نداريد به تدريج اين عادت را در خود ايجاد کنيد تا توزيع مناسبي از انرژي در طول روز داشته باشيد و در مسير کاهش وزن خود نيز شاهد موفقيت بيشتري باشيد.
مصرف ميان وعده
مصرف ميان وعده مابين وعده‌هاي اصلي غذايي مانع افت قند خون مي‌شود و سطح قند خون را در ميزان مناسب حفظ مي‌کند که اين عامل خود از پرخوري و افزايش دريافت کالري در وعده اصلي غذايي جلوگيري مي‌کند. عدم مصرف ميان وعده و دريافت 2 يا 3 وعده‌ اصلي حجيم و پرکالري يکي ديگر از عاداتي که در افراد چاق يا داراي اضافه وزن ديده مي‌شود. مصرف ميوه‌ها و سبزيجات تازه، آجيل بي‌نمک، شير و ماست کم چرب به عنوان ميان وعده توصيه مي‌شود.
داشتن دوستان هم هدف
موفقيت در کاهش وزن و ادامه اين مسير نيازمند انگيزه قوي است. در واقع موفقيت در مسير کاهش وزن، عدم ترک رژيم بعد از مدتي، نداشتن دوره‌هاي پرخوري و مجدد از سرگيري رژيم تا حد خيلي زيادي به انگيزه و نيروي دروني فرد بر مي‌گردد. با اين حال بودن در حلقه دوستاني که خود در اين مسير موفق بوده‌اند و به شما انرژي مثبت براي ادامه مسير را مي‌دهند خيلي خيلي کمک کننده است و انگيزه فرد را به مراتب بيشتر مي‌کند.


منبع:

http://tinyurl.com/d5ykq6m

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره با دانستن نکات زير وزن خود را راحت تر کم کنيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تسريع در روند کاهش وزن ، تناسب اندام ، تيروسين ، راه هايي براي کاهش وزن ، رژيم لاغري ، سوزاندن چربي‌ها ، صبحانه نخوردن باعث چاقي مي شود ، كاهش وزن ، نکاتي براي کاهش وزن ، کاهش وزن و تناسب اندام